روزنامه ملی انیس

صلح در افغانستان زمینه‌ی گسترش فعالیت‌های بیشتر اقتصادی و سرمایه‌گذاری را در منطقه فراهم می‌سازد

دکتور عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی صبح امروز (دوشنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۹) با دکتور رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان-ایران در محل اقامت خود در تهران ملاقات کرد.
در این دیدار اردکانیان تشریف‌آوری دکتور عبدالله عبدالله و هیأت همراه ایشان را به جمهوری اسلامی خوش‌آمدید گفت و برای رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در امر دست‌یافتن به صلح در افغانستان آرزوی موفقیت کرد.
اردکانیان بعد از آن به قضایای اقتصادی روابط دو جانبه میان دو کشور و موضوعات مورد بحث در کمیته‌ی مشترک ایران-افغانستان پرداخت و گزارش مفصلی از برنامه‌های انتقال برق، گاز و نفت به افغانستان، سرمایه‌گذاری روی انرژی تجدید پذیر، احداث بازارچه‌های مشترک مرزی، تبادل اطلاعا گمرگی و آمادگی‌های جمهوری اسلامی ایران برای افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان ارایه کرد. وزیر نیروی جمهوری اسلامی در ادامه‌ی صحبت‌های خود علاوه کرد که در این بخش‌ها با حکومت افغانستان از نزدیک در تماس است و تصمیم دارد برای نهایی سازی این طرح‌ها به زودی به کابل سفر نماید.
رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی با قدردانی از تلاش‌ها و زحمات اردکانیان و همکاران ایشان در امر توجه و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و انرژی تجدید پذیر به عنوان یکی از نیازهای اصلی کشور و منطقه و قدردانی از نقش مثبت ایشان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور وعده سپرد که قضایای مطرح شده را با مسوولین حکومت در افغانستان از نزدیک پیگیری نماید.
دکتور عبدالله عبدالله در ادامه صحبت‌های خود علاوه کرد که میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور رضایت بخش است اما با تأمین صلح و ثبات دایمی زمینه‌ی افزایش مبادلات تجارتی و سرمایه‌گذاری در افغانستان و منطقه به مراتب افزایش میابد.
***

ممکن است شما دوست داشته باشید