روزنامه ملی انیس

صلح خواست هر افغان است و معنی صلح به هر هموطن ما این است که با آمدن صلح، امنیت برقرار می شود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از طالبان خواسته است که از خشونت کنار بروند ورنه به سرنوشت داعش درافغانستان مواجه خواهند شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری حین سخنرانی در یک نشست با نظامیان زن از طالبان خواست که از خشونت دست بکشند ورنه با سرنوشت داعش در افغانستان مواجه خواهند شد.

رئیس جمهوری که هفته گذشته ازننگرهار دیدن کرد داعش را در افغانستان ختم شده اعلام کرد .

درهفته های اخیر،صدها عضوگروه داعش در ننگرهار با خانواده های  شان به نیروهای دولتی تسلیم شدند و به این ترتیب ماشین جنگی داعش در افغانستان از کار افتاد و دیگر این گروه جزء خاطره های تلخ در افغانستان شده اند.

در نابودی گروه داعش انسجام مردمی و مقاومت خیزش های مردمی اثر گذار بوده است و به همین دلیل است که محمداشرف غنی می گوید( کارهای را که ۲۰ تُن بمب نتوانست، اراده و هماهنگی مردم آن را به سر رساند و امروز از برکت مبارزه مردم، داعش در ننگرهار شکست سنگین را متقبل شد).

داعش یک گروه افراطی و با اندیشه های ناساز و با اندیشه های فاقد ارزش های انسانی به صحنه آمده بود،بیشتر از یک گروه سیاسی،یک جریان افراطی بود . در افغانستان اندیشه های افراطی با به میان آمدن طالبان رنگ گرفت و حاکمیت  عقب گرایانه این گروه بود  که شمار زیادی از سازمان های هراس افگن خارجی در افغانستان لانه کردند و از طریق این کشور ،کشور های دیگررا مورد حمله وتهدید قرار دادند

اگر امروز حرف از رشد افراط گرایی و تشنج است و اگر حرف از پیدایش داعش در افغانستان است همه این مسایل به
 اندیشه ها و کارکرد پر ماجرای طالبان در افغانستان ربط دارد و در اصل اعضای داعش در افغانستان همان طالبان دیروز اند.

ترویج افراط گرایی اکنون به یک معضل جدی در افغانستان مبدل شده است و اگر جلو آن گرفته نشود پیامد آن ناگوارو زشت خواهد بود.

مگر رئیس جمهور در خصوص مهار افراط گرایی و عامل آن که طالبان اند موضع صریح دارد .

او تأکید دارد (ما جلوِ افراطیت را در تمام افغانستان خواهیم گرفت و طالب با خشونت نمی توانند مردم را بشکند.)

به باور مردم افغانستان ورهبری کشور سرنوشت داعش در افغانستان می تواند یک تجربه و یک درس برای طالبان باشد و این گروه قبول کنند که عادات و عملکرد های زشت نظیر انفجار و انتحار در دین مبین اسلام و سنن افغانی جای ندارد و نیروهای امنیتی و دفاعی ما منحیث حافظان قانون اساسی در این خصوص نقش واضح دارند.

گفته های رئیس جمهور یک پیام واضح برای طالبان است که آنان نمی توانند از راه خشونت پیروز میدان شوند،این حرف یک حقیقت است .

طالبان در طول هجده سال گذشته از راه خشونت وبربریت تلاش کردند که خود را حاکم سرنوشت مردم ما کنند مگر نتواستند، به خصوص در سالروان طالبان با اعلام عملیات الفتح که در چوکات آن خشن ترین اعمال را انجام دادند تلاش کردند که این سال را سال سرنوشت ساز برای خود رقم زنند.

آنان درچتر حمایت شماری معین از کشور ها و انکشافات که در مذاکرات دوحه رخ داد پیروزی خود را حتمی یافته بودند مگر درایت و استقامت نیروهای شجاع افغان ودر کنار آن ادامه خشونت از سوی طالبان این گروه را مایوس و ناتوان کرد و امریکا نه دور مذاکره با طالبان را لغو شده اعلام کرد .

ضرباتی را که طالبان در میدان جنگ از سوی نیروهای افغان متحمل شدند و شکست را که در میدان سیاست دیدند این گروه را بیچاره تر از گذشته کرده است و به جز تاوبالا دویدن و کوبیدن درو دیوار این و آن کشورو تضرع برای بازگشت امریکا به میز مذاکره کاری دیگر از رخ آنان ساخته نیست.

پس چه خوب است که این گفته محمد اشرف غنی را که می گوید ( صلح خواست هر افغان است و معنی صلح به هر هم‌ وطن ما این است که با آمدن صلح امنیت برقرار میشود ) درک کنند.

آغوش مردم افغانستان باز است و برای هر افغان جای دارد، باید همدیگر را بپذیریم و بر اساس اصول و قواعد به پیش برویم وقبول کنیم که خشونت راه حل نیست .   

                            ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید