روزنامه ملی انیس

صدیق صدیقی: ادامه خشونت های طالبان علیه مردم، مانع اصلی پروسه جاری صلح است

سخنگوی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، گفت که مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش ها به هدف رسیدن به صلح متعهد است، اما مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان ها می باشد.

صدیق صدیقی که روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت سخن می زد، افزود: ما همواره تاکید کرده ایم که صلح واقعی زمانی تامین شده می تواند که طالبان کشتن افغان ها را متوقف سازند، آتش بس را بپذیرند و به گفتگوهای رو در رو، با دولت افغانستان حاضر گردند.

صدیقی گفت: دولت افغانستان به عنوان طراح، مدافع و تطبیق کننده صلح، به فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح احترام قایل است و تعقیب راهکار پیشنهاد شده از سوی این جرگه را به محوریت مردم و مالکیت و رهبری دولت افغانستان، مسئولیت خود می داند.

وی تأکید کرد: دولت افغانستان از تلاش های صادقانه متحدین خویش ستایش می کند و متعهد است که در آینده با ایالات متحده امریکا و متحدین دیگر برای تامین صلح دایمی و باعزت، مشترکاً کار می کند.

صدیقی همچنان گفت که دولت افغانستان بر انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان و از این طریق بر ایجاد یک حکومت قوی، قانونی و مشروع تاکید می ورزد، تا بتواند پروسه صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش ببرد.او گفت به باور دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مردم افغانستان روی آوردن صلح اجماع دارند، صلحی که برخاسته از اراده مردم باشد. مردم افغانستان تسلیم خشونت ها نمی شوند و اولین و یگانه خواست شان صلح است.

صدیقی گفت هرگاه صلح ناقص و مبهم باشد، نتایج ناگوار را در پی خواهد داشت و آ‌ن نتایج ناگوار تنها متوجه افغانستان نه بلکه متوجه تمام دنیا نیز خواهد بود.

وی اظهارات اخیر رئیس جمهور امریکا را انعکاس دهنده نگرانی های واقعی مردم افغانستان وموقف دوامدار حکومت افغانستان پیرامون صلح دانست.

ممکن است شما دوست داشته باشید