روزنامه ملی انیس

شورای عالی صلح: تلاش‌های خلیلزاد برای گفتگوهای صلح قابل ستایش است

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، آنچه تا حالا میان مقامات امریکایی و طالبان مورد بحث قرار گرفته زمینه سازی برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی بوده‌است.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نتایج مذاکرات شش روزه‌اش با نماینده‌های طالبان در قطر را قرار است با رهبری حکومت وحدت ملی و شورای عالی صلح نیز در میان ‌گذارد.

عطاالرحمان سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان روز یکشنبه با ابراز این مطلب به رادیو آزادی گفت، تلاش های انجام شده خلیل‌زاد برای فراهم‎سازی زمینه گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان تا حالا قابل ستایش بوده است.

اما زلمی خلیل‌زاد در صفحه تویترش نوشته است، تا هنگامیکه در مورد همه مسایل توافق صورت نگیرد از جمله گفتگوهای بین الافغانی و آتش بس، در باره هیچ چیز توافق نخواهد شد.

در عین حال محمد داوودکلکانی معاون کمیسیون امور بین المللی ولسی جرگه هرچند پیشرفت ها در زمینه صلح را قابل توجه میداند اما میگوید که رسیدن به صلح در این کشور وابستگی به مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان دارد.

او افزود: “باید مذاکرات از طریق حکومت افغانستان با طالبان آغاز شود و امریکا منحیث ناظر و تضمین کننده در گفتگوها حاضر باشد، اگر صلح میان حکومت افغانستان، مردم و طالبان صورت نگیرد و با امریکا صلح شود بار دیگر زمینه جنگ های داخلی مساعد خواهد شد.”

از سوی هم ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در نشست خبری در بروکسل از مذاکرات میان مقامات امریکایی و طالبان استقبال نموده و ابراز امیدواری کرده که این گفتگوها برای گفتمان بین الافغانی و صلح دایمی در افغانستان زمینه را فراهم سازد.

گفتگوهای اخیر میان امریکا و طالبان و پیشرفت های صورت گرفته در این زمینه امیدواری ها در افغانستان را نیز افزایش داده و مردم توقع دارند که این مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه مطلوب برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید