روزنامه ملی انیس

شورای عالی صلح: ازبکستان در مشوره با افغانستان با طالبان مذاکره کرد

 مقام‌های ازبکستان و هیئتی از گروه طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، از ششم تا دهم ماه اگست، در تاشکند گفتگو کرده اند شورای عالی صلح افغانستان ضمن تأیید دیدار هیئت گروه طالبان با مقامات ازبکستان ​در تاشکند، گفت که این مذاکرات در تماس و مشوره با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

سید احسان‌الله طاهری  سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، این مذاکرات را تأیید کرد و گفت که حکومت افغانستان، حین تشکیل اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی، از کشورهای حامی صلح افغانستان  علمای جهان اسلام، علمای افغان و نهادهای بین‌المللی خواست که برای تسریع روند صلح و آغاز مذاکراتِ حکومت افغانستان با طالبان به رهبری افغان‌ها  وساطت بکنند.

او افزود: “بدون شک این تماس‌هایی که امروز ازبکستان با هیئت‌های طالبان دارد، این هم در حد همان همکاری‌هایی است که پروسه صلح افغانستان را به خاطر رسیدن به مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان و طالبان مسلح افغان تسریع می‌بخشد، ما این را استقبال می‌کنیم”.

به گفتۀ وی، ازبکستان در راستای تسریع روند گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان همکاری خوب دارد و قبل از این که هیئت طالبان به ازبکستان سفر کند، دولت ازبکستان با افغانستان در “تماس بود و اجازه خواسته بود”.

اما شورای عالی صلح، شایعات در مورد ایجاد دفتر طالبان در ازبکستان را مردود خواند و گفت که هرگاه طالبان برای مذاکرات با حکومت افغانستان اعلام آمادگی کند و خواستار مصونیت مذاکرات و ایجاد دفتر شود،در آن صورت رهبری دولت افغانستان تصمیم می‌گیرد.

دفتر سیاسی طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای تأیید کرده است که هیئتی از این گروه با ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، از ششم تا دهم ماه اگست، به دعوت مقام‌های ازبکستان به آن کشور سفر کرده است.

طالبان گفته اند که هیئت این گروه با عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه و عصمت‌الله ارگاشیف، نمایندۀ رئیس جمهور ازبکستان برای افغانستان دیدار کرده است.گفتگو در مورد پروژه‌های ازبکستان در افغانستان همانند خط آهن و لین برق از آجندای این نشست گفته شده است.

بر بنیاد اعلامیه‌ای طالبان  هیئت این گروه در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان که از دید این گروه سبب تأمین صلح در این کشور می‌گردد  نیز با مقام‌های ازبکستان تبادل نظر کرده اند.

وزارت خارجه ازبکستان نیز روز شنبه با نشر اعلامیه‌ای سفر هیئت طالبان و دیدار با مقام‌های آن کشور را تأیید کرده است.

در اعلامیه گفته شده است که دو جانب در مورد چشم‌انداز روند صلح افغانستان تبادل نظر کرده اند؛ اما در اعلامیه‌ای طالبان در مورد گفتگوی پروسۀ صلح اشاره‌ای نشده است.

با این وجود، شورای عالی صلح خوشبین است که در روند گفتگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان، به زودی تحولات بزرگی رونما خواهد شد. 

خیرالله رسولی

ممکن است شما دوست داشته باشید