روزنامه ملی انیس

شورای صلح: در نشست مسکو از طالبان خواسته شد تا وارد مذاکرات صلح با کابل شوند

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که هیئت این شورا در نشست مسکو به صراحت گفته است که نباید صلح در افغانستان تحت تأثیر رقابت‌های قدرت‌های بزرگ جهان باشد.

عزیز الله دین محمد معاون این شورا که ریاست هیئت از جانب افغانستان در این نشست را داشت در یک نشست خبری گفت که آنان روی ختم جنگ، پیشبرد اجندای صلح به رهبری افغان‌ها و همکاری اشتراک کننده‌گان در گفتگو‌های مستقیم صلح میان حکومت و طالبان تأکید کرده‌اند.

آقای دین محمد افزود که در نتیجه‌گیری این نشست اشتراک کننده‌گان به خواست نماینده‌های شورای عالی صلح مُهر تأیید گذاشتند و از نماینده‌های طالبان خواستند تا مستقیماً وارد مذاکرات صلح با حکومت افغانستان شود.​حاجی عزیز الله دین محمد​ می‌گوید:

خوشبختانه در نتیجه‌گیری نشست گفته شد که تمام کشور‌ها از خاتمه یافتن جنگ در افغانستان و گفتگو‌های صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنند، هم‌چنان پشتیبانی‌شان را ابراز کردند و هم‌چنان از طالبان مستقیماً خواستند تا وارد مذاکره با حکومت افغانستان شوند.”

نماینده‌گان طالبان و شورای عالی صلح افغانستان روز جمعه گذشته به میزبانی روسیه در مسکو با هم دیدار کردند. در این نشست به‌گفته شورای عالی صلح، نماینده‌گان ده کشور به شمول روسیه، پاکستان و نمایندۀ سفارت امریکا در روسیه  اشتراک کرده بودند.

دولت افغانستان از اشتراک در این نشست خودداری کرده بود، اما هیئت شورای عالی صلح به گونه مستقلانه از آدرس این شورا در این نشست اشتراک کرد. هرچند در این نشست تأکید بیشتر به آغاز گفتگو‌های بین‌الافغانی میان طالبان و حکومت افغانستان بود، اما هیئت طالبان برای آغاز مذاکرات، خروج نیرو‌های خارجی را شرط گذاشتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید