روزنامه ملی انیس

شهروندان کابل :باید سکتورهای امنیتی به خاطر تامین امنیت در شهر کابل توجه جدی نمایند

دراین اواخر رویداد های جرایم جنایی به خصوص موارد قتل و ترور ها در نواحی مختلف شهرکابل افزایش یافته است، این معضل باعث نگرانی شهروندان کابل نیز گردیده است. خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارشی را درمورد نگرانی ها از افزایش جرم های جنایی درشهرکابل تهیه کرده که نشر می گردد.

فریدون الهام باشنده منطقه ده افغانان شهر کابل ضمن نگرانی از افزایش جرایم جنایی گفت: منطقه ده افغانان که در صد متری قوماندانی امنیه و ارگ ریاست جمهوری قرار دارد ناامن ترین منطقه محسوب می شود، افراد ولگرد و زروگو درکوچه و پس کوچه ها با استفاده از اسلحه پول و مبایل مردم را با زور می گیرند و اگر کسی مقاومت کند خودش را نیز می کشند.
هیچ کسی بعد از شام به خاطر ناامنی ها جرت نمی کند که از خانه اش بیرون شوند، وقتیکه مردم توسط افراد مسلح غیر مسئول کشته و زخمی می شوند و یا هم مبایل و پول شان دزدی می شود ساعت ها از رویداد می گذرد اما پولیس در محل نمی رسد.
یما یک تن دیگر از باشندگان شهر کابل از افزایش واقعات جرایم جنایی به خصوص قتل های مسلحانه ابراز نگرانی نموده می گوید: اخیراً واقعات جرمی به خصوص قتل و ترور های مسلحانه درشهر کابل بیشتر شده است حتا مردم از ترس دزدان مسلح در جریان روز مصئون نیستند.
وی گفت: چندی پیش مولوی ایاز نیازی خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان به اثر مواد منفجره جاسازی شده کشته شد و همچنین روز سوم عید سغید دو برادر جوان به نام های میوند زرمتی و داکتر عثمان زرمتی در حمله مسلحانه در شهر کابل نیز کشته شدند پس در اینجا مسئولیت و ظیفه پولیس چه است و چرا باگذشت هر روز قتل ها و ترور ها در شهر کابل بیشتر می شود و ما جوان های خود را از دست می دهیم.
روزانه صد ها مورد جرایم جنایی از جمله قتل و اختطاف در شهر کابل رخ می دهد اما ارگان های امنیتی توجه نمی کنند وضعیت باگذشت هر روز در شهر کابل بدتر می شود و پولیس غریبکاران مظلوم و بیچاره را که در این آفتاب گرم و بیماری کرونا یک لقمه نان حلال پیدا می کنند آنها را اذیت و آزار می نمایند در تامین امنیت شهروندان و جلوگیری از جرایم جنایی و قتل ها بسیار ناتوان هستند.
فریبا باشنده دیگر شهرکابل نیز از افزایش ناامنی و تروهای هدفمند در شهرکابل ابراز نگرانی کرده گفت: باید سکتورهای امنیتی به خاطر تامین امنیت و جلوگیری از واقعات جرمی در شهر کابل توجه جدی نمایند.
وی، با انتقاد از نهادهای امنیتی در مورد تامین امنیت شهروندان کابل می گوید: تا زمانی که بالای آمرین و منسوبین حوزه های امنیتی پولیس فشار وارد نگردد، آنها از خواب غفلت بیدار نمی شوند و اگر پولیس با قضایای جنایی چنین برخورد کند، با گذشت هر روز ناامنی و تعداد قتل ها در شهرکابل افزایش می یابد.
اما پولیس کابل از کاهش گراف جرایم جنایی و ترور های مسلحانه در شهر کابل خبر می دهد.
فرامرز فردوس سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کابل گفت: پولیس کابل در دو ماه گذشته توانسته که ۳۰۰ تن را در پیوند به جرایم جنایی مختلف النوع در مرکز و ولسوالی های ولایت کابل بازداشت کند که بیشتر این واقعات را سرقت وسایط ، مجروحیت ، سرقت پلیت ها وسایط ، سرقت مبایل تشکیل می دهد.
وی می گوید: درگذشته بیشتر واقعات ترور هدفمند و سرقت ها از طریق موتر سایکل ها در نواحی شهر کابل انجام می شد اما با راه اندازی برنامه جمع آورد موتر سایکل ها، اکنون واقعات ترور ها و سرقت های مسلحانه در شهر کابل کمتر شده است.
همچنان سخنگوی قوماندانی امنیه کابل افزود: قوماندانی قوت های مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی به هدف تامین امنیت بهتر، تنفیذ قانون و مبارزه با جرایم در کابل ایجاد و آغاز به کار کرده است.
همچنان پروسه رسیدگی به شکایات مردم به گونه مستقیم در نواحی مختلف شهر کابل نیز آغاز گردیده است بر اساس طرزالعمل جدید حوزات امنیتی، پس از این باشندگان نواحی و ولسوالی های مختلف کابل می توانند مشکلات و چالش های محیطی شان را به گونه مستقیم با مقامات وزارت امورداخله درمیان گذاشته تا در رفع آن به گونه عملی گام برداشته شود درمجموع این موارد می تواند در تامین امنیت و جلوگیری از جرایم جنایی در مرکز و ولسوالی های کابل نقش اساس داشته باشد.
وی در اخیرصحبت هایش ازشهروندان کابل می خواهد که مردم در قسمت تامین امنیت و شناسایی مجرمین و تروریستان پولیس کابل را همکاری نماید تا پولیس به اسرع وقت برای گرفتاری آنها اقدام
نماید. خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید