روزنامه ملی انیس

شمار واقعات مثبت ویروس کرونا از پنج هزار فراتر رفت

از مجموع ۶۱۹ مورد مشکوک ویروس کرونا که در یکشبانه روز گذشته در لابراتوار‌های وزارت صحت عامه مورد آزمایش قرار گرفته، ۲۵۹ مورد آن مثبت تشخیص شده است.
باثبت ۲۵۹ واقعه جدید ویروس کرونا، شمار مجموعی بیماران مبتلا به کووید۱۹، در سطح کشور تا اکنون به ۵۲۲۶ تن رسیده است.
داکتر وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه که در یک کتنانس خبری مشترک با معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، در مورد ویروس کرونا، در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ تن دیگر از بیماران مصاب به کووید۱۹، شفایاب شده اند که با ثبت آن شمار مجموعی شفایافتگان از این بیماری تا اکنون به ۶۴۸ تن رسیده است.
او همچنان افزود که با فوت ۵ تن دیگر از بیماران کووید۱۹، در یکشبانه روز گذشته، شمار مجموعی جان باختگان از اثر این بیماری، به ۱۳۲ تن رسید.
مجروح بار دیگر گفت توقع وزارت صحت عامه از شهروندان کشور این است که با رعایت اصول بهداشت از جمله شستن دست‌ها، پوشیدن ماسک وحفظ فاصله اجتماعی، خود ودیگران را در برابر ویروس کرونا مصون نگه دارند.
او با تأکید بر آنکه حادثه ناگوار حمله بر شفاخانه صد بستر دشت برچی شهر کابل، نگرانی عمده را به وزارت صحت عامه، چپن سفیدان و شهروندان کشور ایجاد کرده است، ابراز امید واری نمود که این آخرین واقعه خشونت آمیز در کشور باشد.
در همین حال، عبدالمنان شیوا شرق، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، در مورد دستاورد‌ها و برنامه‌های این وزارت در زمینه آگاهی عامه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: وزارت اطلاعات و فرهنگ در زمینه آگاهی عامه تا اکنون با ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ ۳۴ ولایت کشور هماهنگی‌های لازم را ایجاد کرده است و نتایج فعالیت‌های آن به صورت هفته‌وار به اطلاع مردم رسانیده خواهد شد.
او گفت وزارت اطلاعات وفرهنگ در صدد آن است تا با راه اندازی ویدیو کنفرانس‌ با والی‌ها به گونه زون وار، از فعالیت‌های آنان در زمینه آگاهی دهی عامه اطلاع یابد و به مردم شریک سازد.
شیوا شرق، نقش علمای دینی، رسانه‌ها، جامعه مدنی وخانواده‌ها را در زمینه آگاهی دهی عامه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با اهمیت دانست وخواهان شتاب بیشتر همکاری‌های این اقشار در این زمینه گردید.

ممکن است شما دوست داشته باشید