روزنامه ملی انیس

سیماسمر: با آتش‌بس یک‌جانبه، صلح در افغانستان تأمین نمی‌شود

داکتر سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر بر تأمین صلح دوامدار تأکید کرده می‌گوید که آتش‌بس یک‌جانبه صلح را در افغانستان تأمین کرده نمی‌تواند.

خانم سمر دیروز (یکشنبه، ۱۴ اسد) در نشست مشورتی «‌تدوین پلان ستراتژیک کمیسیون مستقل حقوق بشر» گفت که بدون حکومت‌داری خوب توسعه‌  پایدار، صلح دوام‌دار در افغانستان ایجاد نمی‌شود. وی تأکید کرد که صلح عادلانه شانزدهمین هدف از اهداف توسعه‌ی پایدار ‌سازمان ملل متحد است.

خانم سمر می‌گوید که مردم افغانستان از حکومت داری بد رنج می‌برند و هرچه تلاش برای امضای قرارداد با گروه‌های مختلف صورت بگیرد، اعتماد مردم جلب نمی‌شود. او تأکید دارد که اگر حکومت داری ‌خوب در افغانستان شکل بگیرد  ‌گروه های مخالف مسلح خود به خود به انزوا کشانیده می‌شوند.

خانم سمر از ادامه‌ی فرهنگ معافیت نیز انتقاد کرد و گفت تا زمان که فرهنگ معافیت ادامه پیدا کند ما نمی‌توانیم دسترسی مردم به عدالت را تأمین کنیم. خانم سمر هم‌چنان افزود که مردم افغانستان برای آوردن صلح در کشور نقش مهم دارند: «صلح قطع جنگ نیست  صلح آتش‌بس هم نیست، صلح عدالت است، صلح با آتش‌بس یک‌طرفه تأمین نمی‌شود. درست است که آتش‌بس ‌یکی از راه‌های آغاز مذاکره است، اما برای آوردن صلح پایدار انکشاف پایدار نیاز است».

این در حالی است که شورای علمای افغانستان از حکومت و گروه طالبان خواسته که در روزهای عیدقربان نیز به گونه‌ی دایمی آتش‌بس اعلام کنند. مولوی قیام الدین کشاف، رئیس شورای علمای افغانستان ‌روز (شنبه، ۱۳ اسد) در یک نشست خبری گفت که اعلام آتش‌بس از سوی دو جناح در حال منازعه از خواست‌های اساسی مردم می‌باشد.

محمد‌اکرم اخپلواک، ‌رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح می‌گوید که حکومت برای اعلام آتش‌بس در روزهای عید قربان آمادگی کامل دارد. اخپلواک افزود که رئیس‌جمهور بیرق صلح را به دست علما داده است و هر طرح که به‌منظور جلوگیری از خشونت‌های جاری در کشور از سوی علما پیشنهاد شود مورد قبول حکومت قرار خواهد گرفت.

او بیان داشت که حکومت نیز طرفدار آتش‌بس دوامدار در کشور است و رئیس‌جمهور در مورد اعلام آتش‌بس در روزهای عید قربان پس از مشوره با اقشار مختلف افغانستان به ویژه علمای دینی تصمیم خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید