روزنامه ملی انیس

سناتوران امریکایی: توافق صلح، باید چارچوبی باشد که ستیزه ها را به تدریج کم و کمتر سازد

زلمی خلیل زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به کابل تأکید کرده که کاهش خشونت‌ها برای تأمین صلح دایمی در افغانستان ضروری است. امریکا از توافق سیاسی که سبب پایان جنگ در افغانستان شود، حمایت می‌کند. خلیل زاد در باره گام‌های اخیرش در روند صلح و مشورت‌ها با متحدان امریکایی، و مقام‌های حکومت افغانستان تاکیدمی نمایدکه کاهش خشونت پیش شرط مذاکرات قرارخواهدگرفت. دیدووادیدخلیل زادبارهبران وسیاسیون کشوربرترکیب یک هیئت همه شمول برای آغازروند مذاکرات بین الافغانی تأکید ورزیده است. اماتحلیل گران سیاسی راعقیده براین است که  در هر قرارداد احتمالی صلح  موافقه کشورهای منطقه نیزباید در نظر گرفته شود. اگر کشورهای منطقه با توافق صلح در افغانستان موافق نباشند، جنگ در این کشور ادامه خواهد یافت. یکی از وجوهاتی که شاید تااکنون توجه به آن نشده باشد  همسایه‌های ما استند که در آن پاکستان، ایران، هندوستان  روسیه، چین و کشورهایی که در قضیه افغانستان یک گفتمان دارند، همه باید در جریان قضیه قرارداشته باشند.اگر پاکستان ویاهریک ازین کشورها همکاری صادقانه در پروسه صلح نداشته باشند، تامین صلح درافغانستان حتا درمنطقه ناممکن است.مردم افغانستان خواستار صلحی‌اند که در آن تمامی دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته حفظ شود.در روند صلحی که احکام دین اسلام  آزادی بیان، آزادی تشکیل اجتماعات و حق رأی برای تمثیل دموکراسی و مردم‌سالاری حفظ شود، مورد قبول مردم افغانستان خواهد بود.کشورهایی که کمک‌های‌شان به افغانستان را به حفظ حقوق و آزادی‌های مردم افغانستان مشروط کرده‌اند  بایدصدای‌شان را بلند کرده و ازحفظ حقوق مردم افغانستان در روند صلح دفاع کنند. با پایان موفقانه دوره کاهش خشونت ها گفته می شود که توافق‌نامه بین امریکا و طالبان امضا خواهد شد.ریچارد اولسن نماینده پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان میگوید: ما باور داریم که اولویت بسیاری از افغان ها صلح و روند صلح است. یک مرحله مهم سپری شده که کاهش خشونت ها است اگر این دوره آزمایشی موفقانه انجام شود به توافق صلح با طالبان خواهد انجامید.این درحالیست که توافق صلح امریکا و طالبان هنوز اعلام رسمی نشده، پرسش‌ها و ابهامات بی‌شماری را در میان مقامات آمریکایی ایجاد کرده است. جاش راگین تحلیلگر واشنگتن پست می افزاید: قرار بود  در حاشیه اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام شود توافق اولیه با طالبان بدست آمده و راه برای مذاکرات صلح افغانستان و پایان جنگ در این کشور باز شده است.اما آن خبر اعلام نشد و پرسش های فراوان بی جواب ماند.

رئیس جمهورکشور در حاشیه اجلاس مونیخ به نمایندگان هردو جناح کنگره که در اجلاس حضور داشتند گفت: توافق چهار “الحاقیه محرمانه” دارد. ممکن توافق مزبور متضمن خطراتی مانند ارتقا ی جایگاه طالبان و سایر گروه های افراطی جهان شود.رابرت منندز سناتور دموکرات می گوید:تمام این چهار الحاقیه محرمانه هستند و غنی تنها به یکی از آنها اشاره کرد و آن این بود که طالبان حتماً از القاعده اعلام برائت خواهند کرد اما این کار را علنی انجام نخواهد داد،گفت.مجله “‌تایم” هم در گزارشی از “چهار ضمیمه” در پیش نویس توافق صحبت به میان آورده است:

۱ – توافق بر سر ماندن نیروهای ضد تروریزم امریکا در افغانستان 

۲ – اجازه به سازمان “سیا” برای فعالیت در نواحی تحت کنترول طالبان

۳ – جزئیات نحوه نظارت بر حسن اجرای تعهد طالبان به کاستن از خشونتها.

۴ – تائید صحت این گزارشات.

یک مقام بلندپایه دولت امریکا گفته است که هیچ توافق جانبی و الحاقیه ای در کار نیست و هرگاه توافق امضا شد، تمام تعهدات و الزامات و انتظارات مهم و اصلی در همین توافق کنونی گنجانده خواهد شد.این مقام گفت که سرفصل های محوری توافق در یک دوره هفت تا ۱۰ روزه شروع بکار می کند و در این مدت طالبان باید بطور چشمگیری از خشونت ها بکاهند.زمانی که مرحله دوم توافق آغاز شود، آمریکا ظرف مدت ۱۳۵ روز تعداد نیروهایش را از ۱۳ هزار نیروی حاضر به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد داد.

لیندسی گراهام گفته است:” اگر توافق نتواند تضمین دهد که طالبان رابطه با القاعده را قطع خواهند کرد، یک چنین توافقی اعتبار نخواهد داشت و هیچکدام از طرفین از آن حمایت نخواهند کرد”. ترامپ اظهار تمایل کرده است که نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند اما از آن می ترسد که با خروج سربازان آمریکایی طالبان موج جدیدی از خشونت و تروریزم را در افغانستان راه بیاندازد.شلدون وایتهاوس سناتور دموکرات می گوید در هیچ توافقی نباید به طالبان اعتماد کرد. توافق باید توافقی باشد که راه را برای گفتگوهای میان افغانان که منتهی به پایان جنگ شود باز کند.این توافق باید یک چارچوبی باشد که ستیزه ها را به تدریج کم و کمتر سازد. قرار است ده روز پس از امضای توافق‌نامه‌ امریکا با طالبان، گفتگوهای میان ‌افغان‌ها نیز آغاز شود، گفتگوهای که سرنوشت آینده سیاسی افغانستان را رقم خواهد زد.این درحالیست که اکثر قانونگذاران آمریکا مخالف عقب نشینی قوای بین المللی به طورکامل ازافغانستان هستند و نظرشان بر این است که باید تعدادی نیرو برای اطمینان در افغانستان باقی بماند. زیرا حضور نیروهای ولو اندک آمریکایی در افغانستان، در واقع صلح را بیمه می کند. این قانونگذاران عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را یک فاجعه می دانند. مقام‌های افغان پیش از این گفته‌اند که هرچند پیشبرد مبارزه مشترک با هراس‌افگنی در افغانستان نیاز به حضور نظامیان امریکایی دارد اما تاکید کرده‌اند که خروج احتمالی ۴ هزار سرباز امریکایی شاید بر جنگ در این کشور تاثیرگذار نباشد. دست آوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم بی پیشینه گفته شده است. تامین صلح و ثبات در افغانستان به خاطر امنیت امریکا نیز بسیار مهم است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دوشادوش نیروهای بین المللی، بخاطر تأمین امنیت و ثبات جهان، در برابر تروریزم مبارزه می کنند.صلح خواست مردم افغانستان است و معنی صلح به هر هم‌وطن ما این است که با آمدن صلح امنیت بایدبرقرار گردد. برای تامین صلح پایدار نیاز است تا نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، نقش اساسی خویش را درتأمین امنیت بیشتر سازند. آغوش مردم کشوربرای کسانی که دست ازجنگ می کشند باز است، باید همدیگر را بپذیرند و بر اساس اصول و قواعد به پیش بروند. گذشت وانعطاف پذیری یگانه راه حل مشکلات کشوراست که باآن خودراعیاربسازند،تایکدیگر رادرراه آبادانی کشورکمک نموده وبرمشکلات فایق آیند.

ک- کمال

ممکن است شما دوست داشته باشید