روزنامه ملی انیس

سمینار علمى – تحقیقى ٨٣۵مین سالزاد مولانا جلال الدین محمد بلخى دایر شد

اکادمى علوم افغانستان   سمینار علمى – تحقیقى را به مناسبت ٨٣۵ مین سالزاد مولانا جلال الدین محمد بلخى  برگزار کرد.

به گزارش آژانس باختر، در این سمینار که با اشتراک دانشمندان اکادمى علوم  استادان پوهنتون ها، اعضاى ولسى جرگه و تعدادى از نخبگان و فرهنگیان سرشناس کشور برگزار شد، پیام محمداشرف غنی رئیس جمهور و دیگر پیام ها که عنوانی سمینار ارسال شده بود  خوانده شد.

در پیام رئیس جمهور گفته شده است: این سمینار، فرصت خوبی است که عرفان پژوهان و مولوی شناسان، با تحقیقات نو در احوال و افکار مولانا  روایتی روشن از جهان پهناور تخیل و اندیشه او را در دسترس شایقان و علاقه مندان عرفان و هنر قرار دهند. ادبیات دری از هزار سال و اندی به این سو، با عرفان و تصوف آمیختگی پیدا کرده است و بسیاری از ادبا به عرفان آشنایی داشته اند، ولی طوری که نیکلسن مترجم مشهور مثنوی معنوی می گوید، مولانا بزرگترین شاعر عارف همه اعصار است. پیام های مولانا نه تنها برای هم عصران اوست  بلکه ملل بسیار پیشترفه عصر حاضر نیز محتاج شنیدن صدای خداوند گار بلخ اند و اینکه مثنوی مولانا از کتاب های پرفروش جهان غرب در قرن بیست و یکم است، گواهی برای این مدعاست. او به کمک تخیل عالی خویش در دیوان کبیر، عشق را با تمام هیجان و ژرفایش به تصویر میکشد و در مثنوی خود اندیشه های بلند را در لباس حکایات نهایت دلپذیر عرضه می دارد. حکایات مثنوی معنوی گنجینه حکمت و معرفت اند و غزلیات دیوان کبیر، سرشار از شور و عشق و زندگیست.

در بخش علمى سمینار که شامل دو مجلس بود، تعداد ١٣ عنوان مقاله علمى- تحقیقى که از جانب دانشمندان اکادمى علوم و تعدادى از نخبگان علمى کشور خوانده شد  پیرامون هر کدام بحث های فراوان صورت گرفت.

در اخیر سمینار علمى  تحقیقى، اشتراک کننده گان قطعنامه اى را تصویب نمودند که در آن آمده است؛ از اینکه تدویر این سمینار و سمینارهاى مشابه در راستاى حفظ و احیاى میراث های تاریخى و فرهنگى کشور نقش به سزا دارد، پیشنهاد مى گردد که تدویر این گونه همایش ها از جانب اکادمى علوم و سایر نهادهاى علمى – فرهنگى کشور، به گونۀ پیوسته استمرار یابد.

در قطعنامه افزوده شده است از اینکه مولانا جلال الدین بلخى، زاده سرزمین افغانستان و از بزرگترین مفاخر فرهنگى این کشور مى باشد، پیشنهاد مى گردد تا سازمان جهانى یونسکو در راستاى ثبت آثار مولانا به عنوان یکى از شخصیت هاى بزرگ افغانستان اهتمام ورزیده و پیوندهاى او را با سایر کشورهایى که ادعاى نسبت با مولانا را دارند، در قدم بعدى در نظر بگیرد. در این قطعنامه به ریاست اکادمى علوم پیشنهاد گردیده تا در جنب سایر دیپارتمنت هاى انستیتیوت زبان و ادب درى، دیپارتمنت مولاناشناسى را با در نظرداشت مبرمیت بازشناسى هرچه بیشتر افکار و آثار جهان شمول مولانا ایجاد نماید. همچنان به ریاست اکادمى پیشنهاد شده تا نسخه خطى مثنوى معنوى را که توسط عبداللطیف عباسى  سده ها قبل از امروز در افغانستان شرح و مقابله شده و در کتابخانه استاد حبیب الله رفیع موجود مى باشد، به گونۀ عکسى به چاپ برساند. در قطعنامه به وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد گردیده تا موضوع اعمار خانقاه بهاءالدین ولد (پدر مولانا را در بلخ) که در سالیان قبل به تصویب رسیده است، پیگیرى نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید