روزنامه ملی انیس

سقوط هواپیما در اندونزیا

بنا بر گزارش‌ها از اندونزیا پیلوت بوئینگ «لایــِن‌ایر» تنها چند دقیقه پس از برخاستن از باند فرودگاه جاکارتا، متوجه یک مشکل فنی شده و درخواست بازگشت به مبدا را داده، اما دقایقی بعد هواپیما مستقیماً به دریا سقوط کرده‌است.

پرواز شماره ۶۱۰ خطوط هوایی ارزان‌قیمت «لاین‏ایر»، صبح هفتم عقرب، از پایتخت اندونزیا عازم جزیره‌ای در شمال جاکارتا بود؛ پروازی که‌ به‌طور معمول کمی بیشتر از یک ساعت به‌طول می‌انجامد به پایان نرسید و هواپیما به دریا سقوط کرد.

مقام‌های اندونزیا و نیز شرکت هواپیمای لاین‌ایر تائید کرده‌اند که پیلوت دقایقی پس از برخاستن متوجه یک مشکل فنی شده و فوراً از برج مراقبت درخواست می‌کند تا به فرودگاه مبدا بازگردد.

 برج مراقبت در جاکارتا نیز اجازه بازگشت را به او می‌‌دهد.

داده‌های ویب ‌سایت فلایت‌رادار۲۴ که پرواز هواپیماها را رصد می‌کند  نشان می‌دهد تنها دو دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه، خطا یا مشکلی در روند پرواز رخ داده‌است. در این زمان هواپیما تنها ۶۰۰ متر از زمین فاصله داشت. اندکی بعد هواپیما حدود ۱۵۲ متر فاصله کم می‌کند و بعد به ۱۵۰۰ متری پرواز می‌کند. دقایقی پیش از آن‌که تماس هواپیما با زمین قطع شود، بر سرعت آن افزوده شده‌است؛ در این زمان هواپیما باز هم فاصله کم کرده و در ۱۱۰۰ متری زمین قرار داشت.

یوسف لطیف، سخنگوی آژانس ملی امداد و جستجوی اندونزیا به خبرنگاران گفته که کسی زنده مانده باشد «به معجزه شبیه خواهد بود». ۱۸۹ تن در هواپیما بودند؛ رسانه‌های اندونزیا می‌گویند پرواز قرار بود ۱۹۰ مسافر داشته باشد که یکی از آن‌ها در ترافیک جاکارتا از پرواز جا می‌ماند.

رسانه‌های اندونزیا، از جمله «تمپو» هویت و نام برخی سرنشینان هواپیما را نیز منتشر کرده‌اند. در حال حاضر به جز کاپیتان هواپیما که ۳۱ ساله و زاده دهلی نو بود، گفته می‌شود یک شهروند ایتالیایی نیز در بوئینگ بود و بقیه سرنشین‌ها اهل کشور اندونزیا بودند. گفته شده از محاکم جزیره بلیتونگ (مقصد پرواز)، شماری از قضات و نیز تعدادی افسر پولیس نیز در هواپیما بودند.

هنوز هیچ مقام رسمی اظهار نظری در مورد دلیل و یا دلایل احتمالی سقوط هواپیما نکرده‌است.

لاین‌ایر یک خط هوایی ارزان‌قیمت و بزرگ‌ترین شرکت هوایی خصوصی اندونزیا‌است. این خط هوایی پس از ایرآسیا  بزرگ‌ترین خط هوایی ارزان‌قیمت در جنوب‌شرق آسیا است.

ممکن است شما دوست داشته باشید