روزنامه ملی انیس

سفیر سابق امریکا در کابل: لغو مذاکرات صلح اتفاق خوبی بود

ریان کورکر سفیر اسبق امریکا در افغانستان در گفتگو با فاکس نیوز، گفت: مذاکره با طالبان بدون حضور دولت افغانستان اشتباه بزرگی بود.

کورکر اضافه کرد: عدم مشارکت دولت افغانستان در این مذاکرات به نوعی مشروعیت زدایی دولتی بود که ما برای سالیان از آن حمایت و پشتیبانی کردیم.

سفیر سابق امریکا در افغانستان ادامه داد: این مذاکرات به نوعی تسلیم شدن در برابر گروهی بود که به دنبال کسب قدرت است و قطعاً این گفتگوها نمی‌توانست نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: اقدام ترامپ برای لغو این مذاکرات حرکت بسیار خوبی بود و ما اگر مجدد بخواهیم مذاکرات را از سر بگیریم حتماً باید دولت افغانستان نیز حضور داشته باشد.

این دیپلمات سابق امریکایی با بیان اینکه در حال حاضر طالبان هیچ مرکز ولایتی را در اختیار ندارد، خاطرنشان کرد: اگر طالبان با این شرایط آماده مذاکره نیست، باید منتظر ماند تا خود را با این شرایط وفق داده و بر سر میز مذاکره بازگردد.

وی تاکید کرد: در سال ۲۰۱۲ ما بیش از ۱۰۰ هزار نظامی در افغانستان داشتیم و این در حالی است که در حال حاضر ما تنها ۱۴ هزار نظامی در آنجا داریم و اتفاق خاصی رخ نداده و تعادل نظامی بهم نخورده است. کورکر در خاتمه یادآور شد: سیاست ما در افغانستان باید براساس شرایط این کشور باشد نه اینکه از قبل ما زمانی را برای خروج نظامیان تعیین کنیم و این سیاست درست را باید ادامه داد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که مدتی قبل ترامپ به یکباره مذاکرات میان امریکا و طالبان را لغو کرد و گفت: این مذاکرات به انتهای خود رسیده و فشار بر طالبان ادامه خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید