روزنامه ملی انیس

سفیرایالات متحده امریکا: چالش‌هایی که افغان‌ها را از هم پاشیده بامذاکرات بین الافغانی بایدحل گردد

در مراسمی که به ارتباط جشن آزادی امریکا در سفارت این کشور در کابل،برگزارگردیده بود، به شمول داکتر عبدالله‌عبدالله، برخی وزیران برحال و قبلی حکومت افغانستان، مقام‌های بلند پایه، نمایندگان پارلمان، جامعه مدنی و فعالان زن اشتراک کرده بودند. جان‌بس سفیر امریکا در مراسم ۲۴۳ مین سال روز جشن آزادی امریکا در سفارت این کشور در کابل چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

جان بس خطاب به افغان‌های حاضر در این مراسم گفت: “شما در چند ماه آینده فرصت‌های یک راهکار برای حل سیاسی مسئله افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در پیش رو دارید؛ بناءً باید برای سازش با طالبان آماده باشید. چالش‌هایی که افغان‌ها را از هم پاشیده، تنها به تلاش امریکا، متحدین و دیگر همکاران جهانی ما حل نمی‌شوند، مگر این که این چالش‌ها به صورت مشترک از سوی افغان‌ها حل گردد. ما نتیجه معتبر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را ضمانت کرده نمی‌توانیم، این مسئله تنها مربوط به افغان‌ها می‌شود؛ حالا شما فیصله کنید که برای حل چالش افغانستان در کجا و چگونه خود را آماده می‌سازید و طالبان چگونه و در کجا با شما سازش می‌کنند تا این جنگ خاتمه یابد. امریکا برای آینده افغانستان وضعیتی را می‌خواهد که تمام باشندگان آن در کنار هم زندگی عزتمند داشته باشند و امریکا به عنوان همکار باقی خواهد ماند.این در حالی است که مذاکره امریکا و طالبان درطول هفته گذشته درقطرجریان داشت و دو طرف برای رسیدن به یک توافق ابراز خوشبینی کرده‌اند. خلیل‌زاد در این دورمذاکرات تلاش کرده است که طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان را تشویق کند تا به میز مذاکره حاضر شده و برای رسیدن به یک توافق سیاسی که در آن تمام شهروندان از حقوق و امتیازات یکسان برخوردار باشند، مذاکره کنند. زیرا تا زمانی که حکومت ومردم افغانستان در گفتگو های صلح به گونه مستقیم باطالبان دخیل نباشند،‌ رسیدن به صلح ناممکن خواهد بود. مردم کشوراز همکاری همۀ کشورها در تسهیل گفتگوهای صلح درافغانستان استقبال میکنند. همچنان از هرگونه همکاری که در داخل یا بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنند. اما بر مشوره‌های همه جانبه، هماهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند تأکید می‌نمایند. در صورتی‌که کشورهای زیدخل درقضیه افغانستان در نشست گفتگوهای صلح طوردسته جمعی ازصداقت کاربگیرند وتوسط اجماع منطقوی وجهانی این پروسه به پیش برده شود، گشایش روزنۀ امیدی برای رسیدن به تأمین صلح درکشور امکان پذیرخواهدشد. شکل گیری یک اجماع بزرگ احزاب و شخصیت‌های سیاسی در کنار حکومت افغانستان ضروریست که بصورت مستقیم با جانب مقابل در مورد پروسه صلح صحبت و گفتگو کنند.قراراست گفتگوهای صلح بین‌الافغانی به تاریخ هفتم و هشتم ماه روان میلادی به میزبانی آلمان و قطر برگزار ‌شود. سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان ‌می‌گوید: آلمان و قطر به منظور سرعت بخشیدن روند گفتگوهای صلح، از گفتگوهای بین‌الافغانی میزبانی می‌کنند. موصوف درحالی ازعدم اشتراک هیئت رسمی حکومت دراین نشست خبرمی دهدکه سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر چندی قبل دربرگۀ تویترش نوشته بود: بعدازاعلام زمان بندی خروج امریکا، مذاکره بین الافغانی آغازخواهدشد،اما بادولت مذاکره نخواهیم کرد.زمانی که دوجناح درگیر درمسئله جنگ وصلح باهم کنارنیایند وروی موضوعاتی که میان شان لاینحل است به تفاهم نرسندچگونه می‌شودبه صلحی پایدار امیدواربود؟ امروزهر‌‌کوششی که در راستای صلح صورت می‌گیرد، خوب است، اما در صورتی که این کوشش‌ها متمرکز شود و در مسیر واحد صورت بگیرد، در آن زمان نمایند‌گی بهتر از همه مردم افغانستان خواهدکرد.

مردم ما امیدوار اند دراین نشست بین‌الافغانی متحدین حکومت افغانستان، گروه های مخالف را وادار به تغییر موضع گیری شان کنند. یگانه راه برای رسیدن به صلح و دور کردن بن‌بست این است که گروه طالبان مستقیم با حکومت افغانستان مذاکره کند. زلمی خلیل زاد در صفحه تویتراش، آغاز مذاکرات “بین‌الافغانی” را مهم توصیف کرده و گفته است که برای شرکت‌کنندگان آرزوی موفقیت دارد.نماینده ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان از نقش قطر و آلمان برای پذیرش میزبانی مذاکرات بین‌الافغانی نیز قدردانی کرده و این گفتگوها را گام مهم در پیشبرد گفتگوهای صلح افغانستان عنوان کرد. پذیرفتن متقابل و توافق برای حل اختلافات سیاسی بدون استعمال قوه و خشونت، درسی که باید از چهل سال جنگ، فاجعه و خشونت در افغانستان آموخت.

 اما سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، با نشر پیامی در صفحۀ تویتراش، مذاکرات با حکومت افغانستان را رد کرده و گفته که این مذاکرات با “جهت‌های افغان” خواهد بود. در همین حال، ریاست جمهوری افغانستان از آغاز گفتگوها با میزبانی آلمان و قطر استقبال کرده و می‌گوید آنچه برای حکومت افغانستان مهم است ختم جنگ و پایان خشونت‌ها در افغانستان می‌باشد. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که طالبان علاقمندی برای دست کشیدن از جنگ ندارند. اما درنشست بین الافغانی امید است که متحدین حکومت افغانستان، گروهای [مخالف] را وادار به تغییر موضع گیری شان کنند، چون راه دیگر ندارد. یگانه راه برای رسیدن به صلح و دور کردن بن‌بست این است که گروه طالبان مستقیم با حکومت افغانستان مذاکره کند. جز این مسئله مخالفین راه دیگری را در اختیار ندارند. برگزاری گفتگوهای بین‌الافغانی گام مهم در جهت پیشرفت روند صلح افغانستان می باشد.اکنون جامعه جهانی،کشورهای منطقه ومردم افغانستان همه بایک صدادرین کشور طرفدارآمدن یک فضای مملوازاعتماد وتحکیم صلح وثبات درین کشوراند. طرف های درگیرباید ازجنگ دست کشیده واردپروسه گفتگوهای بین الافغانی شوند. تادامنه جنگ وگسترش تروریزم بین المللی ازمنطقه برچیده وصلح وثبات درین حوزه حاکم گردد. گروهای متخاصم جنک راکنارگذارند اهداف خودراازطریق دیالوگ ومذاکره بایک دیگر درمیان گذاشته راه معقول را جهت ختم جنگ به جستجوبگیرند.زیرا ثباتی که از طریق زور به دست بیاید زمینه آغاز جنگ دیگری خواهد شد. این کشور از خشونتی رنج می‌برد که محصول شرایط داخلی، بین‌المللی، منطقه‌ای و تضادهای جهان اسلام است. این درحالیست که افغانستان راه حل واضحی را برای آن پیشنهاد کرده است. طالبان پیش از همه باید نشان دهند که یک گروه افغانی هستند و به صلح بین الافغانی بدون اعمال سلطه و نفوذ کشورهای خارجی، اعتقاد دارند. مذاکرات بین الافغانی همه شمول،آتش بس ودست یافتن به صلح باتوافق تمام افغانها ازمولفه های اصلی به شمارمی روندتابتوانیم درباره سرنوشت آینده کشورخودتصمیم بگیریم. امیدواریم این نشست درواقع راه رابرای یک نشست بزرگتربازنماید. درحالی که مردم افغانستان ازبرنامه صلح ایالات متحده امریکا وتلاشهای این کشور به ویژه تلاشهای زلمی خلیل زادنماینده خاص ایالات متحده امریکا قدردانی می نمایند. مردم ما به اصل مذاکره وگفتگوهای بین الافغانی برای دست یافتن به یک صلح دوام داروعادلانه باورمنداند.

میم- نون

ممکن است شما دوست داشته باشید