روزنامه ملی انیس

سفر تازه خلیلزاد به دوحه، اسلام آباد و تاشکند

زلمی‌خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان به سلسلۀ سفرهایش به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، عازم منطقه شد.
وزارت خارجۀ ایالات متحده دیروز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبیکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌الافغانی، به ویژه «کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان» خواهان جلب حمایت خواهد شد.
کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی دولت از قید طالبان، از شرایط اساسی توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان است که در فبروری سال روان در شهر دوحه، پایتخت قطر میان نمایندگان دو طرف امضا شد.
بر بنیاد گزارش و آمار شورای امنیت ملی افغانستان، جنگجویان گروه طالبان در کم از کم سه هفتۀ اخیر صدها نظامی‌افغان را کشته و صدها نظامی‌دیگر را زخمی‌کرده اند. بر بنیاد آمار این شورا، ده‌ها غیرنظامی‌افغان نیز در سه هفتۀ گذشته در اثر حملات طالبان کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی‌شده اند.
حکومت افغانستان تا کنون کم و بیش ۳۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ادعا کرده اند که تا کنون ۵۰۰ منسوب قوای امنیتی و دفاعی افغان را رها کرده اند، اما در گذشته مقام‌های افغان بار بار گفته اند که تمام کسانی که از قید طالبان رها می‌شوند نظامی‌نبوده، بلکه غیرنظامیان نیز شامل آنان اند.
آدم بولر، رئیس مؤسسۀ انکشاف مالی بین‌المللی ایالات متحده نیز در این سفر خلیلزاد را همراهی می‌کند.
در اعلامیه با تاکید بر اینکه صلح افغانستان و رشد اقتصادی و اتصال منطقه‌ای با هم گره خورده اند و متقابلاً یکی دیگری را حمایت می‌کند، آمده است: «این هیئت فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت بر طیفی از سکتورها را بررسی خواهد کرد تا بهبود اقتصادی افغانستان را تسریع بخشیده و صلح و ثبات پایدار منطقه را تضمین کند.
وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که خلیلزاد و هیئت همراهش در جریان این سفر از طریق کتن انس ویدیویی با مقام‌های افغان نیز گفتگوهایی خواهند داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید