روزنامه ملی انیس

سرپرست وزارت مالیه: صادرات تولیدات افغانستان یکی از اولویت‌های مهم است

عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه با معاون اول اتاق تجارت و صنایع افغانستان و رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، در رابطه ایجاد تسهیلات گمرکی برای صادرات تولیدات کشور، بحث کرد.
به گزارش آژانس باختر؛ سرپرست وزارت مالیه در این دیدار، در رابطه به مشکلات موجود در بخش گمرکات، ایجاد تسهیلات برای صادرات تولیدات افغانستان و سیستم ترانزیت تیر(TIR)، معاون اول اتاق تجارت و صنایع افغانستان و رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، بحث کرد.
نخست معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در رابطه به مشکلات بخش خصوصی در بخش گمرکات صحبت کرد و گفت که وزارت مالیه برای رسیدگی به این مشکلات با بخش خصوصی و تجار ملی همکاری و کمک کند.
همچنان وی در رابطه به ایجاد تسهیلات برای صادرات محصولات زارعتی افغانستان معلومات داد و گفت که به زودی فصل میوه‌ها و سبزیج‌های افغانسان می رسد و به خاطر صادرات این محصولات با سایر کشورها صحبت صورت گرفته است و همکاری وزارت مالیه را نیز دراین زمینه مهم دانست.
وی در رابطه به سیستم ترانزیت تیر (TIR) صبحت کرد و گفت که سیستم تیر یک سیستم ترانزیت بین المللی است که بوسیله آن ترانزیت معیاری شده است و در راستای کاهش فساد به افغانستان کمک می کند و افغانستان می تواند از این سیستم استفاده کند.
سرپرست وزارت مالیه گفت که به مشکلات بخش خصوصی به ویژه در بخش مبارزه علیه فساد اداری همکاری همه جانبه می‌شود و در رابطه به افتتاح سیستم مرکزی کنترول گمرکی که نقش قابل ملاحظه در کاهش فساد دارد تازه افتتاح شده است، معلومات داد.
وی افزود که با افتتاح این مرکز تمام گمرکات کشور به تجهیزات مربوط مانند نصب ترازوهای دیجیتالی، اسکنرها و گمره مجهز می‌شود، ولی همکاری بخش خصوصی در مبارزه علیه فساد بسیار مهم است.
سرپرست وزارت مالیه صادرات تولیدات افغانستان یکی از اولویت‌های مهم دانست و در رفع مشکلات موجود همکاری وزارت مالیه را با مسئولان متذکره ابراز کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید