روزنامه ملی انیس

سرور دانش: رهبری حکومت در تلاش است تا تحرکات گروه طالبان در آن مناطق را سرکوب کند

جمع کثیری از بزرگان  متنفذین، علما، نمایندگان مردمی  استادان دانشگاه‌ها، جوانان و تحصیلکردگان مرکز و ولسوالی های مختلف ولایت دایکندی قبل از ظهر روز چهار شنبه با استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کردند.

در جمع دیدار کنندگان محمد ظاهر قولک زاده، خادم حسین احسانی، حبیب الله هاشمی، حاجی مجاهد جرف، حاجی محمود همکار، داکتر امیری، فاطمه اکبری مشاور والی دایکندی و باقی بزرگان و نمایندگان مردمی مناطق مختلف دایکندی نیزحضور داشتند. آنان از تعهد و تلاش‌های معاون رئیس جمهور در بخش های مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی قدر دانی کرده افزودند که سیاست ملی و خیراندیشانۀ استاد دانش باعث شد تا مردم در محوریت وی جمع شده و از برنامه های ملی وی در رهبری حکومت افغانستان حمایت کنند.

دیدار کنندگان اظهار داشتند که بعد از جلسات متعدد و مشوره با بسیاری از بزرگان و متنفذین ولایت دایکندی، آنان به نمایندگی بخشی از مردم دایکندی به کابل فرستاده شده اند تا برای همکاری‌های بیشتر و دراز مدت با معاون رئیس جمهور دیدار نموده و حمایت خویش را از وی و تیم انتخاباتی دولت ساز اعلام نمایند.

محمد ظاهر قولک زاده یک از متنفذان ولایت دایکندی با اشاره به کارکردهای نمایندگان مردمی در دوران مختلف گفت که آنان به این نتیجه رسیده اند تا از شخصیت ملی و برنامه های دور اندیشانۀ استاد دانش، حمایت کنند.

مولاداد فیضی یکی از علمای دین نیز در این دیدار صحبت کرد و تأکید ورزید که نسل امروز با دقت بیشتر به مسائل سیاسی می نگرند و پس از بررسی های لازم تصمیم می گیرند و نمی خواهند در مسائل سرنوشت ساز به صورت ابزاری با آنان برخورد شود. 

همچنین آنان ضمن یادآوری از دست‌آوردهای حکومت در بخش معارف  صحت و انکشاف به برخی از چالش های موجود در ولایت دایکندی نیز اشاره کردند. به گفته آنان، ناامنی های اخیر در ولسوالی های کجران و اشترلی توجه کمتر به مسایل انکشافی آن ولایت، از مشکلات فراروی مردم دایکندی است.

متقابلاً استاد دانش از دیدار با نمایندگان برجسته مردمی ولایت دایکندی اظهار سپاس کرد و افزود که تلاش آنان در جهت رساندن مشکلات مردم به آدرس حکومت نشانۀ ای از درک درست آنان و نقش شهروندان فعال کشور است.

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به پانزدهمین سالروز تأسیس ولایت دایکندی این مناسبت را برای همه مردم ولایت دایکندی تبریک گفته و بر توجه بیشتر باشندگان آن ولایت در کسب علم و دانش تأکید کرد. وی گفت: ۱۵ سال قبل در همین ماه سرطان ولایت دایکندی ایجاد و با تلاش و پشتکار همۀ بزرگان وشخصیت های سیاسی  ولایت دایکندی تهداب گذاری شد که از آن زمان تا کنون پیشرفت های چشمگیری در بخش های مختلف زندگی مردم به خصوص معارف، تحصیلات، انکشاف و صحت به وجود آمده است.

استاد دانش افزود که گرچند هنوز هم مشکلات و چالش های انکشافی در ولایت دایکندی چشمگیراست؛ ولی در بخش های دیگر دست‌آوردهای بزرگی وجود دارد. به گفته وی، در سال جاری بیش از چهار هزار متعلم در امتحان کانکور سراسری اشتراک کرده بودند که خوشبختانه ۵۰ درصد آنان را دختران دانش آموز تشکیل میدادند؛ این در حالی است که ۱۵ سال قبل کمتر کسی پیدا می شد که از صنف دوازده فارغ شده باشد تا امورات اداری آن ولایت را به دست گیرد.

معاون رئیس جمهور در خصوص مشکلات امنیتی ولایت دایکندی نیز اشاره کرد و گفت که رهبری حکومت در تلاش است تا تحرکات گروه طالبان در آن مناطق را سرکوب کند و نگذارد گروه طالبان از مناطق امن دایکندی به دیگر نقاط کشور پل بزنند.

وی همچنین از اعلام حمایت جمعی از بزرگان ولایت دایکندی از تیم انتخاباتی دولت ساز، قدر دانی کرده و تأکید ورزید که در فضای کمپاین های انتخاباتی نباید به هیچ آدرس سیاسی رفتار های ناشایست صورت گیرد و حتا تلاش شود تا در یک رقابت مثبت و هم پذیری پیکارهای انتخاباتی به سرانجام برسد.

معاون رییس جمهور بر آگاهی و بیداری مردم در تعیین سرنوشت شان تأکید کرد که انتخابات تنها راه برای ایجاد یک نظم و ثبات سیاسی است و امیدواریم که مردم ما در تمام پروسه های سیاسی سهم آگاهانه و فعالانه بگیرند.

ممکن است شما دوست داشته باشید