روزنامه ملی انیس

سرمنشی ناتو: درمذاکره با طالبان٬ صرف مسئله خروج از افغانستان مطرح نیست

سرمنشی ناتو می گوید، که ما به دنبال یک توافق صلح درافغانستان هستیم امامسأله خروج نیروهای ما ازافغانستان مورد بحث نیست .

گزارشگرآژانس باختر می نگارد : ینس استولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو درتازه ترین اظهارات خودگفته است که توافق صلح با طالبان برحضورناتو درافغانستان تاثیرگذار خواهد بود.

او گفته است:ما برای توافق صلح در افغانستان تلاش داریم ولی به دنبال یک معامله برای خروج ازاین کشورنخواهیم بود.

سرمنشی سازمان ناتوافزوده است :ما به گونه دومداربازلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان درحال مشوره هستیم ودراین باره با وی رایزنی کردیم واضح می گویم  امریکا و متحدینش صرفا برای خروج نظامیان خارجی ازافغانستان  با طالبان  وارد مذاکره نشده اند.

او تاکید کرده است که ما با حضورو حمایت همه اعضای ناتوبه افغانستان آمدیم ودرمورد  آینده حضورخود دراین کشور نیزبه صورت هماهنگ تصمیم خواهیم گرفت.

خروج نظامیان خارجی از افغانستان یکی از خواست های اول طالبان در مذاکرات شان با نمایندگان امریکا است

در همین حال رئیس کمیته قضایی سنای امریکا از دونالد ترامپ خواسته است  تا تسلیم خواست های طالبان نشود

لیندی گراهام هشدار داده است هر نوع برنامه رئیس جمهور برای خروج از افغانستان غیر معقول خواهد بود او تاکید کرده است خروج زود هنگام  یک خروج اشتباه آمیز خواهد بود.

جنرال مک میلی که از سوی ترامپ به عنوان رئیس لوی درستیزان امریکا پیشنهادشده است، نیز بر ایجاد یک راهبرد دقیق برای خروج از افغانستان تاکید داشته است و گفته است که برای ما باید رفع خطر از ناحیه هراس افگنان مطرح باشد نه خروج عجولانه.

این گفته ها در حالی بیان می شود که مردم افغانستان ودولت این کشور هم بر خروج مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان تاکید داشته اند و می گویند که این نیروها باید کار های ناتمام شان را خاتمه بخشند.

مردم افغانستان می گویند که امریکا و غرب خود آغازگر جنگ علیه هراس افگنی در افغانستان بوده اند و باید قبل از خروج برای مردم یک پاسخ درست و معقول داشته باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید