روزنامه ملی انیس

سرمحقق میهن ورد:  هیئت مذاکره کننده با یک پالیسی واحد و موضع سیاسی قوی برای حفظ دستاورد ها، با طالبان وارد بحث شود

قرار است ششمین دور نشست قطر تا یک هفته آینده میان چهره ها و احزاب سیاسی شامل هیئت شورای رهبری مصالحه حکومت افغانستان و گروه طالبان با پا درمیانی زلمی خلیلزاد نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان برگزار گردد.  با پایان ششمین دور سفر و دیدار های نمایده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان از بریتانیا و دیدار با همتای اروپایی اش «اتحادیه اروپا» در پیوند به روند صلح افغانستان و سیاست امریکا و پس از آن آمدن به کابل و دیدار ها با رهبران حکومت وحدت ملی، شماری از چهره ها و نمایندگان احزاب سیاسی، فعالان حقوق زن و جوانان اعلام کردند که در ششمین دور مذاکرات در قطر با گروه طالبان همه طرف های منازعه در گفتگوهای بین الافغانی دوحه اشتراک خواهند کرد. بناءً دولت و حکومت افغانستان کار روی طرح خطوط سرخ مصالحه و تشکیل شورای رهبری مصالحه را آغاز و آمادگی هایشرا برای یک نشست مشورتی ابراز کرده، است اینکه در نشست و گفتگوهای بین الافغانی دوحه روی چه مسایل عمده بحث صورت گیرد خبرنگاران روزنامه ملی انیس دیدگاه چندتن را جویاشده، که نشر می گردد.

سرمحقق شاه محمد میهن ورد عضو علمی مرکز علوم اجتماعی اکادمی علوم افغانستان گفت:

هموطنان ما در جریان قرار دارند که جنگ تحمیلی ۴۰ سال اخیر در کشور قربانی های فراوان گرفته پیشرفت و توسعه در کشور را بارکود مواجه ساخته همه از جنگ خسته و بیزار شده اند. خورد و بزرگ، زن و مرد با سواد و بیسواد همه در انتظار برقراری صلح و امن دایمی و پایدار در کشور اند.

پروسه مذاکرات صلح با طالبان را که زلمی خلیلزاد رهبری می کند اخیراً سرعت بیشتر گرفته اکنون این فرصت مساعد شده که دولت و مردم افغانستان یک هیئت فراگیر را به نمایندگی از مردم و حکومت تعیین نموده و در نشست‌ها برای ابراز خواست های برحق مردم افغانستان جهت ختم جنگ اشتراک ورزند.

یک هیئت ۳۷ نفری تقریباً انتخاب شده امید داریم هیئت نمایندگی لازم را نموده با طرح و پالیسی های جامع در روند صلح، مطالبات مردم افغانستان را به وضاحت تمام به مخالفان برسانند و بریک توافق همه شمول دست یابند.

اینکه طالبان از آغاز روند پافشاری داشتند که با نمایندگان حکومت مذاکره نمی کنند اما بالآخره به اثر فشار های نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و همچنان تشدید تلاشهای مستقل احزاب و چهره های سیاسی برای گفتگو با گروه طالبان دور تازه ای از مشورت های داخلی آغاز شد که بعد از بحث های طولانی بالآخره شورای رهبری مصالحه تشکیل و نمایندگان از طیف های مختلف در لست اعضا شامل شده اند. طالبان نیز پذیرفته اند در مورد مذاکرات تبادل نظر صورت بگیرد. بناءً نیاز است هیئت مذاکره کننده، ملی و فراگیر انتخاب و در نشست قطر بایک پالیسی واحد و جامع و موقف همآهنگ از موضوع سیاسی قوی برای حفظ دستاورد های قانون اساسی نظام و دموکراسی در کشور وارد بحث و مذاکره شوند.

سرمحقق میهن ورد در ادامه افزود:

مردم ما به طور مطلق از استقرار نظام طالبانی در کشور ناخشنود و نگران اند که مبادا یکبار دیگر حقوق و آزادی های موجود پامال گردد. بناءً آزادی بیان و دموکراسی نیم بند موجود با قوت حفظ گردد.

هر دو جانب هم حکومت و هم طالبان اگر خواستار ختم جنگ دایمی در کشور اند باید انعطاف نشان داده مصالح علیای مملکت را احترام و رعایت نمایند.

اما نه صلح مقطعی و بدون تضمین قوی ملی و بین المللی، یعنی صلح با عزت و آبرومندانه که همه طرف ها به ان قناعت داشته باشند که با زنده و برنده نداشته باشد. جنگ و خونریزی قطع و زمینه مداخلات بیرونی ختم گردد.

احمد عمرزی دکابل یو بل اوسیدونکی وایی:

دهر افغان هیله او آرزو ده چه سوله راشی ځکه چې ډیری ځوانان دجګړی قربانی شوی هېواد مو وران شوی او لاس وهونکی هېوادونه په بیلابیلو پلمو لاس وهنه کوی ترڅو جګړه توده وساتی او دجګړی اورته لمن وهی هیله مو داده چې دخبرو اترو پلاوی باید په زغرده د افغانان مشروع غوښتنو څخه دفاع وکړی او لاس وهنی او جګړی دپراختیا دمخنیوی له پاره مناسبی لاری ولټوی او مخالفین وهڅوی چې جګړه بنده او دسولی د رامنځ ته کیدو له پاره تیاری ونیسی ځکه افغانان دجګړی څخه ستړی شوی تول خلک سوله غواړی زبرځواکونه باید دسولی همیشنی پایښت تضمین کړی ترڅو تل پاتی سوله رامنځ ته شی او په هېواد کې خلکو ته د روزګار پیدا کیدو زمینه برابره شی او هغه ځوانان چې دجګړی له امله وزګار دی او اوس په نشه یی توکو روږدی دی په کار وګمارل شی او هېواد دسوکالی په لور ګړندی ګامونه پورته کړی.

سرمحقق سیما رسولی عضو اکادمی علوم افغانستان:

منحیث یک شهروند و زن افغان از نشست دوحه و گفتگوهای بین الافغانی این انتظار را دارم که جوانب درگیر به یک توافق اساسی برای ختم جنگ دست یابند. نقش زن افغان در گفتگوها نا‌دیده گرفته نشود همیشه تأکید بر نقش زنان به مثابه نصف نفوس بوده ولی در ترکیب هیئت درصد کمتر اتکا می شود سؤال به میان می آید که چرا ۵۰ درصد و یا کمتر از آن در نظر گرفته نمی شود. زیرا به سبب نگرانی های موجود از روند مذاکرات در اذهان عمومی این مسأله بیشتر تداعی می شود که نشود یکبار دیگر حقوق و مشارکت زنان در عرصه های مختلف و در توافقات صلح محدود گردد.

اینکه حکومت تأکید به حفظ حقوق شهروندان دارد که زنان در جمع آن است. ولی در ترکیب کمتر مطمع توجه است. زمانی ما می توانیم از استقرار امن و صلح پایدار مطمئن گردیم که تضمین های قوی وجود داشته باشد نه در حرف بلکه در عمل نیز تا بار دیگر زن افغان قربانی سیاست های روز نگردد.

محقق مایل آقا حکیم عضو دیگر اکادمی علوم افغانستان می گوید:

نشست اخیر دوحه در واقع یک نشست و گردهمایی بین الافغانی به منظور تبادل نظر در پیوند به چگونگی نهادینه شدن صلح خواهد بود زیرا برای اولین بار نمایندگان طالبان نیز با نشان دادن چراغ سبز مبنی بر اشتراک نمایندگان حکومت افغانستان تأکید کرده اند که مذاکرات با حکومت نه بلکه یک دیدار بین الافغانی خواهد بود آنچه که بحیث یک شهروند افغانستان انتظار دارم اینست که اشتراک کنندگان نشست از هردو جانب بخصوص حکومت افغانستان از یک موضع قوی و با استدلال جامع طرف مقابل را قانع سازند که با انعطاف پذیری به خیر و فلاح علیای کشور طرح ها و پالیسی های جامع را ارائه نمایند تا بعد از غور و دقت عمیق در مذاکرات بعد مورد بحث و توافق قرار گیرد. که همانا حفظ دستاورد های اساسی حقوقی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شهروندان افغانستان اعم از زنان، جوانان کودکان وسایر اقشار جامعه است تا همه دست به دست هم داده با ختم جنگ و برادرکشی در آمدن صلح فراگیر و قطع مداخلات بیرونی تلاش نماییم. زیرا ادامه جنگ و بدبختی ۴ دهه جز ویرانی، قتل و کشتار افغان های بی گناه و گسترده شدن زمینه مداخلات بیرونی حاصل نداشته است کشور های مرفه جهانی نیز همانند کشور ما سالیان زیادی را در جنگ سپری نمودند.

ولی با تعقل و خرد، به ختم جنگ مذاکره و صلح بالآخره تن دادند امروز در فضای همپذیری به ترقی رسیده اند. ما افغانها نیز با توجه به این امر ابتکار صلح را باید خود بدست گیریم با به آغوش کشیدن همدیگر راه صلح و ترقی را در پیش گرفته به ندای عقل و خرد لبیک گوییم نه به جنگ و زورگویی که جز بدبختی و ویرانی حاصل دیگر ندارد.

سرمحقق نسرین امین عضو علمی مرکز تاریخ و اتنوگرافی اکادمی علوم افغانستان گفت:

مذاکرات صلح که فعلاً در آستانه برگزاری ششمین دور نشست آن در دوحه هستیم پیشرفت های صورت گرفته آنرا همه هموطنان ما دنبال می کنند.

امید واری ها برای ختم جنگ بیشتر شده است. به نمایندگی از قشر آسیب پذیر جامعه نگران هستم اگر مذاکرات بالآخره به یک توافق همه جانبه برای ختم جنگ و تأمین صلح فراگیر نه انجامد سرنوشت زنان و دختران کشور چه خواهد شد.

خواست ما و همه مردم کشور بیش از همه تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور است.

اما نه صلح مقطی و زود گذر. از نمایندگان تعیین شده از جانب حکومت در این نشست می خواهیم که با استدلال قوی و روشن ساختن موضع هر دو جانب برای برقراری صلح تلاش نمایند زیرا تا افغانها برای دریافت یک راه حل مناسب تصمیم نگیرند هیچ کس دیگری نمی تواند ما را به صلح برساند.

بناءً از جانب طالبان نیز می خواهیم به عنوان افغان و شهروند این کشور نگذارند دیگر هیچ مادری در سوگ از دست دادن شوهر، برادر، پدر و فرزند خود سیاهپوش بی چاره گردد. همه افغان و مسلمان هستیم درد همه ما یکی است اگر خود ما دست به کار نشویم و به صلح تن نه دهیم یقیناً کشور های بیرونی از این وضعیت نفع بیشتر خواهند برد و در آخریک کشور دستنگر ویران پارچه پارچه و غلام بیگانگان  دیگر حاصل نخواهیم
 داشت.

دکابل په نوی ښارکې د کالیو پلورنځی څښتن حاجی عبدالملک وایی: (و الصلح خیر) په سوله کې خیر دی زمونږ کړیدلی ملت په څلور لسیزو کې زیاتی ستونزی ګاللی او اوس ټول دسولی راوستو ته آرمانجن دی دحکومت او مخالفینونه هیله لری چې خپلی شخړی دسولی او روغی جوړی له لاری حل کړی او د پردیو په لاسوهنو خپل هېواد وران نه کړی ځکه چې په دی جګړه کې یوازی افغانان وژل او ټپی کیږی او دهېواد آبادی په کنډوالو بدلیږی نو لازمه ده چې په خپل منځ کې کښینو کشالی او جنګ جګړی پای ته ورسوو ترڅو په هېواد کې سوله راشی هېوادمو پرمختګ او ترقی وکړی په سوله کې کولی شو چې دیوه با عزته او دپردیو د اړتیا څخه خلاص سوکاله ژوند وکړ وزما هیله داده چې په جګړه کې کښیلی غاړی په یوه بین الافغانی خبرو اتروکې برخه واخلی او دسولی لاری چاری ولټوی ترڅو د افغانانو وژلو څخه لاس واخستل شی هیله من یو چې په کور دننه او بهر سوله غوښتونکی د افغانانو سره په دی انسانی کار کې مرسته وکړی او دیوی همیشنی سولی په ټینګښت کې عملی برخه واخلی ځکه افغانان دجګړی زیات تاوانونه وګالل او ډیری ویرجنی ورځی یې تیری کړی دی.

حامده صدیقی ویس محمد

ممکن است شما دوست داشته باشید