روزنامه ملی انیس

سخنگوی وزارت معارف: تدریس مکاتب خصوصی در مدت ۳ قرنطین بگونه آنلاین و آفلاین در کشور صورت می گیرد

همه ساله در اول ماه حمل با نواختن زنگ مکتب توسط رئیس جمهور کشور تدریس در تمام مکاتب دولتی و خصوصی آغاز می گردید اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مکاتب دولتی و خصوصی تعطیل اعلام شد و تدریس آموزش شاگردان مکاتب دولتی از راه دور آغاز گردید و اکنون وزارت معارف افغانستان اعلام نموده است که مکاتب خصوصی می توانند تدریس خویش را بگونه انلاین و افلاین انجام دهد خبرنگارروزنامه ملی انیس صحبتی را با نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف در این زمنیه انجام داده که نشر می گردد.
در نخست نوریه نزهت سخنگوی این وزارت به ارتباط تمدید ۳ ماه دیگر رخصتی های مراکز آموزشی درکشور گفت: بر اساس فیصله کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، جهت پیش‌گیری از گسترش این ویروس ، رخصتی‌های تمام مراکز آموزشی از جمله مکاتب دولتی و خصوصی، مدارس، نهاد های تربیه معلم و کورس های شخصی برای مدت سه ماه دیگر (۱۸ جوزا تا ۱۸ سنبله ) ۱۳۹۹ خورشیدی تمدید گردید اما آنها می توانند برنامه های آموزشی از راه دور را ادامه دهند.
وزارت معارف برنامه تدریس از راه دور را آغاز کرده است و این برنامه نیز ادامه دارد اما ما تلاش می کنم که به زودی نشرات رسمی آموزشی برای شاگردان مکاتب را آغاز کنیم چون نشرات کنونی آزمایشی می باشد.
سخنگوی وزارت معارف می گوید: تصمیم در رابطه به آغاز آموزش حضوری در مکاتب بستگی به کاهش و پایان تهدید ویروس کرونا در جامعه دارد.
وی افزود: امتحاناتِ چهارونیم ماهه متعلمین مکاتب ولایاتِ سردسیر در پایان سال تعلیمی همزمان با امتحانات سالانه اخذ و نمره امتحانات از ۱۰۰ محاسبه می گردد و امتحان سالانه‌ی مناطق گرمسیر الی اطلاع ثانی، معطل می باشد.
قرار است وزارت معارف گزینه‌های بدیل خدمات تعلیمی را به صورت رسمی آغازکند که در این طرح تجمعات محدود با رعایت تدابیر بهداشتی و ضدعفونی‌سازی و دروس آنلاین (آموزش از راه دور) درنظر گرفته شده است بنابراین، رهبری این وزارت از متعلمین می‌خواهد، جهت استفاده‌ی مفید از دوره تعطیلات، برنامه‌های مُمد درسی (دروس تلویزیونی و رادیویی) را تعقیب نمایند.
همچنان سخنگوی وزارت معارف به ارتباط برنامه آموزشی انلاین و افلاین مکاتب خصوصی گفت: اکنون مکاتب خصوصی مجوز فعالیت آنلاین و آفلاین را دریافت کردند و آنها می توانند در جریان ۳ ماه قرنطین در سراسرکشور تدریس آنلاین و غیر حضوری را با درنظرداشت کیفیت آموزشی و رضایت خانواده‌ها آغاز کنند.
آن عده از که خانواده های متعلمین به دلیل ویروس کرونا با مشکل مالی رو به رو شدند آنها می تواند سال تعلیمی را از مکاتب خصوصی تاًجیل بگیرند .
همچنان طی جلسه یی مسئولان مکاتب خصوصی به رهبری وزارت معارف کشور وعده سپردند که برای متعلمین مکاتب خصوصی چهل در صد تخفیف را درنظر می گیرند همچنین خانواده ها شاگردان می توانند فیس مکاتب خصوصی فرزندان شان را بگونه اقساط( قرضه) نیز پرداخت نمایند.
وزارت معارف از پروسه تعلیمات آنلاین مکاتب خصوصی نظارت جدی خواهد داشت و همچنین این وزارت متعهد است، به هدف تکمیل سال تعلیمی و نصاب درسی، با اتخاذ کارشیوه‌های موثر و کارا دوره تعطیلات را جبران نموده و به آگهی دانش آموزان و خانواده‌های آنان برساند.
به اساس معلومات وی در حال حاضر ۲۵۰۰ باب مکتب خصوصی در سراسری کشور فعال است که در آن بیش از یک میلیون شاگرد به شمول دختران مصروف فرا گیری آموزش می باشند.
همچنان بالاتر از ۱۶ هزار باب مکتب دولتی نیز در سطح کشور نیز فعالیت دارند.
خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید