روزنامه ملی انیس

سازمان ملل متحدتغییرات اقلیمی را همچنان اولویت سال ۲۰۱۹ اعلام کرد

سر منشی عمومی سازمان ملل متحد در پیام تبریک سال جدید میلادی، تغییرات اقلیمی را همچنان اولویت کاری این سازمان در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد و از مردم جهان خواست در این زمینه همکاری کنند.

آنتونیو گوترش روز شنبه با صدور پیام تبریکیه سال جدید میلادی برای مردم جهان سالی مبارک، صلح آمیز و پر رونق آرزو کرد.

وی افزود: سال گذشته، من یک حا لت قرمز صادر کردم و خطراتی که اشاره کردم، همچنان باقی است. بیم های زیادی وجود دارد و جهان ما دستخوش یک آزمایش اضطراب آور است.

منشی عمومی سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه «تغییر آب و هوا سریعتر از ماست»، ادامه داد: تقسیمات ژئوپلیتیک عمیق تر می شود، درگیری ها را ه برای حل و فصل مشکل تر می کند و گزارش هایی که نشان می دهد مردم در پی ایمنی و حفاظت از خود هستند

گوترش اضافه کرد: نابرابری در حال رشد است و مردم جویای چرایی این هستند که چگونه معدودی از افراد ثروت نیمی از بشریت را در اختیار دارند.

وی تصریح کرد: نابردباری در حال افزایش و اعتماد در حال کاهش است اما هنوز امید وجود دارد.

سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد، مذاکرات یمن را یکی از دلایل امید برشمرد که به گفته وی «فرصتی برای صلح ایجاد کرده است» و افزود: توافق نامه امضا شده در ماه سپتامبر در ریاض بین اتیوپیا و اریتریا هم تنش های طولانی مدت را کاهش داد و چشم اندازهای بهبودی را در تمام منطقه به ارمغان آورده است..

گوترش اضافه کرد: توافق میان طرفین درگیری در سودان جنوبی هم فرصت صلح را ایجاد کرد و پیشرفت های بیشتری را در چهار ماه گذشته به دست آورد که نسبت به چهار سال گذشته افزایش یافته است.

سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: اکنون زمان دستیابی به بهترین و آخرین فرصت در این زمینه است، اکنون زمان متوقف کردن تغییرات اقلیمی بدون کنترول پیوسته است.

گوترش به مساله مهاجرت در جهان هم اشاره کرد و گفت: در هفته های اخیر، سازمان ملل متحد نیز بر توافق جهانی معاهده درباره مهاجرت و پناهندگان نظارت می کند که به نجات جان انسان ها و غلبه بر اسطوره های مخرب کمک خواهد کرد.

وی افزود: در همه جا، مردم در پشت اهداف توسعه پایدار – طرح جهانی ما برای صلح، عدالت و رفاه در یک سیاره سالم بسیج می شوند. وقتی همکاری بین المللی وجود دارد، جهان برنده می شود

گوترش با بیان اینکه با آغاز سال جدید، با تهدیدها هم مقابله کنیم، گفت: بیایید از کرامت انسانی دفاع کنیم و آینده ای بهتر بسازیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید