روزنامه ملی انیس

زلمی خلیل زاد: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مشروط به دست‌یابی به توافق صلح است

نمایندهخاص امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید موافقه با طالبان را برای صلح در افغانستان می‌خواهد نه به خاطر بیرون کردن عساکر امریکایی از این کشور. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان که روز گذشته در انستیتوت صلح در واشنگتن سخن گفت، تأکید نمود که خواهان برقراری آتش‌بس زود هنگام در افغانستان می‌باشد. اوافزودکه بیانات رئیس جمهور امریکا در مورد حضور قوای این‌کشور در افغانستان درست تعبیر نشده‌است و هدف تلاش‌های آن‌ها تنها بیرون کردن سربازان از افغانستان نیست.

زلمی خلیل زادگفت در اصول با طالبان در مورد یک اجندای یک جانبه موافقه کرده‌است که بر دو نکته متمرکز است یعنی مبارزه با تروریزم و بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان، امریکا بر وعده‌های خشک و خالی طالبان باور ندارد و ضمانت می‌خواهد که بار دیگر از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدین آن اقدام نخواهد شد. خلیل‌زاد خاطر نشان ساخت که موافقت صلح در آینده نزدیک بدون موافقت در مورد مسایل دیگر ممکن نخواهد بود، از جمله ایجاد یک پلان همه جانبه برای آینده سیاسی افغانستان. جنگ افغان با افغان باید خاتمه داده شود.

افغانها باید با یک‌دیگر گرد یک میز بنشینند و‎در مورد آینده کشور شان تصمیم بگیرند. “ریشه‌های” مشکل افغانستان در منطقه است و‎باید برای ایجاد یک چارچوب منطقه‌ای برای حل منازعه در افغانستان کار شود.خلیل‌زاد روز جمعه (۱۹ دلو) در انستیتوت صلح امریکا در واشنگتن در مورد ادامه تلا‌ش ها برای حل سیاسی جنگ ۱۷ ساله‌ افغانستان صحبت می‎کرد گفت: برای افغانستان بهتر خواهد بود، اگر ما بتوانیم پیش از انتخابات که در ماه جولای برگزار می‌شود، به یک توافق صلح دست یابیم. کارهای زیادی مانده که باید انجام شود ما دنبال یک توافق صلح هستیم، نه دنبال یک توافق خروج، زیرا یک توافق صلح به خروج اجازه می‌دهد. موصوف درموردپاکستان گفت: پاکستان به شکل تاریخی، نقش مثبتی در مصالحه بازی نکرده، اما این نقش اخیراً تغییر کرده است. مصالحه با طالبان در افغانستان، از جهات مختلفی به نفع پاکستان است.

 پایان یافتن جنگ در افغانستان، روابط امریکا با پاکستان را نیز بهبود خواهد بخشید.علاوه بر پاکستان، به نقش کشورهای منطقه در کمک به تأمین صلح در افغانستان نیز یک ضرورت حتمی است. او گفت که “ریشه‌های” مشکل افغانستان در منطقه است و باید برای ایجاد یک چارچوب منطقه‌ای برای حل منازعه در افغانستان کار شود.فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت که در گفتگوها با طالبان، آن‌چه برای امریکا اولویت دارد، رسیدن به توافقی برای صلح است، نه‌‎پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان. در صورتی که این توافق حاصل شود و نیز امریکا اطمینان حاصل کند که افغانستان بار دیگر به پایگاه تروریزم تبدیل نخواهد شد، خروج سربازان امریکایی انجام خواهد شد. نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پس از آغاز ماموریتش در این سمت، تاکنون چهار بار با نمایندگان گروه طالبان دیدار و گفتگو کرده است.او در این مورد گفت که در اصول با گروه طالبان در مورد مبارزه با تروریزم و خروج سربازان امریکایی از افغانستان به توافق رسیده است اما خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مشروط به دست‌یابی به توافق صلح است. یکی از اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان هفته گذشته در حاشیه نشست مسکو به رسانه‌ها گفته بود که امریکا نیمی از سربازان مستقر خود در افغانستان را تا ماه اپریل سال جاری میلادی از افغانستان خارج می‌کند. وی در واکنش به این ادعای گروه طالبان، در تویتی نوشت که این ادعا صحت ندارد و هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وجود ندارد. امریکا تلاش دارد تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان به توافق صلح با گروه طالبان دست یابد و یا به پیشرفت‌های جدی در این زمینه برسد. در صورتی که توافق صلح به دست نیاید، انتخابات باید برگزار شود و نمی‌توان انتخابات را به تأخیر انداخت. او افزوده است تا برگزاری انتخابات فرصت زیادی باقی است و تا آن زمان باید پیشرفت‌های جدی در این زمینه به وجود بیاید تا به پروسه انتخابات نیز اعتبار ببخشد. فرصت مناسب برای برقراری صلح در افغانستان پیش آمده است و گروه طالبان نیز پذیرفته اندکه مسأله افغانستان راه حل نظامی ندارد. باید مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زود آغاز شود. خلیل‌زاد در ماه‌های اخیر دیدارهای متعددی با نمایندگان طالبان داشته است.

سه دور این دیدارها در قطر و یک دور آن در امارات متحده‌ عربی انجام شده است.او پیش از این در مورد مذاکرات با طالبان محتاطانه ابراز خوش‌بینی کرده و پس از پایان نشست شش روزه‌اش با طالبان گفته بود که با این گروه درباره‌ چارچوب کلی صلح به توافق رسیده است.

از سویی هم دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهور امریکا نیز در سخنرانی سالانه‌اش در کانگرس امریکا گفته بود که کشورهای کمک کننده به افغانستان زمانی که در مذاکرات با طالبان پیشرفت داشته باشد، می‌توانند شمار نیروهای‌شان را در افغانستان کاهش دهند. خلیل‌زاد افزوده است که رهایی ملا عبدالغنی برادر، از فرماندهان ارشد گروه طالبان از جانب پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است. ملا برادر، بیشتر از سایر اعضای گروه طالبان “طرف‌دار صلح” است. ملا برادر اخیراً پس از رهایی از زندانی در پاکستان، به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شد. شماری از تحلیلگران نیز گفته اندکه رهایی او از زندان می‌تواند به گفتگوهای صلح با طالبان کمک کند.

 در صورت آتش‌بس، طالبان نمی‌توانند امتیاز زیاد از حکومت بگیرند و برای‌شان مشکل خواهد بود که در پایان آتش‌بس قوای خود را دوباره منسجم بسازند. چنین معلوم می‌شود که طالبان حاضر خواهند شد که در حضور چند جناح دیگر با حکومت افغانستان نیز بنشینندوبه حل مشکلات داخلی خودبپردازند. بایدیادآورشدکه  امروز افغانستان حکومتی دارد که بر مبنای قواعد بین‌المللی یک دولت مشروع است و همه‌ کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی آن را به رسمیت می‌شناسند. مشروعیت آن را بیش‌تر مردم افغانستان و نیروهای سیاسی عمده قبول دارند.  حکومت، نهاد مشروع افغانستان است و از اکثریت قاطبه مردم  و نیروهای سیاسی آن نمایند‌گی کرده می‌تواند.

طرف اصلی مذاکره باطالبان دولت افغانستان است.طالبان اگر می خواهند واردقدرت سیاسی شوندمجبورومکلف اندباهیئت مذاکره کننده دولت داخل گفتگوهای صلح شوندتازمینه یک صلح سراسری درکشورمهیاگردد. ازجانب دیگرپایان جنگ در افغانستان زمانی تحقق می‌یابد که قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای آجندای واحدی را در افغانستان دنبال کنند.نقطه منافع‌شان را شناسایی کرده وبرای تأمین امنیت وتحکیم صلح وثبات درافغانستان ومنطقه با هم دست همکاری بدهند.

قرار است زلمی خلیل‌زاد روز ۲۵ فبروری بار دیگر در دوحه پایتخت قطر با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان ملاقات کند.

میم-نون

ممکن است شما دوست داشته باشید