روزنامه ملی انیس

زبیده روشنا: ماخواهان صلح هستیم، اما صلحی که ارزش های انسانی مدنظر گرفته شود

از چندی به این سو مذاکرات میان امریکا و طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر ادامه دارد گفته می شود دور نهم مذاکرات میان امریکا و طالبان پایان یافته و قرار است تا چند روز دیگر توافقنامه یی میان امریکا و طالبان امضا گردد، خبرنگار روزنامه ملی انیس در مورد پروسه صلح صحبتی را با چند تن از شهروندان کابل انجام داده که نشر می گردد.

در نخست داکتر سید هجران فروغ یک تن از باشندگان منطقه خیرخانه شهر کابل به ارتباط روند صلح افغانستان گفت:طالبان با ایالات متحده امریکا چندین بار مذاکره نمودند اما در حقیقت هر نوع مذاکره به ارتباط صلح باید با حکومت افغانستان صورت گیرد زیرا این ملت افغانستان است که هر روز قربانى می دهد.

 به نظر من باید طالبان مذاکرات صلح را با افغان هاى خود داشته باشند نباید به دستور بیگانه ها مردم افغانستان را بیچاره و خوار سازند مردم این کشور دیگر توانایی این همه بدبختى و بیچاره گى را ندارند.

طالبان هرگز دیگر به سال هاى ١٩٩۶ بر نخواهند گشت زیرا امروز شرایط فرق کرده و باید دست از کشتار مردم افغانستان
 بکشند.

طالبان اگر افغان و مسلمان هستند باید به نداى خواهران و برادران افغان خود گوش دهند و به خاطر یک صلح آبرومند اسلحه خود را به زمین گذاشته و دیگر به فرمان همسایه هایی که هرگز آرزوى پیشرفت کشور ما را ندارند گوش ندهند.

هرچند می گفتند افغانستان گورستان متجاوزین است اما فعلاً افغانستان به گورستان مردم افغانستان تبدیل شده است جنگ دیگر بس است و طالبان با مذاکرات صلح با حکومت افغانستان همت کنند تا تروریستان خارجى را از کشور بکشند.

همچنان سیاسیون افغان که منفعت شان را در جنگ مى بینند از این خیانت ملى باید دست بکشند.

باوجودی که امید واری ها برای رسیدن به صلح در افغانستان دیده می شود اما از دید من آوردن صلح در افغانستان دشوار است، زیرا طالب و داعش یک پروژه است وقتی که پروژه طالب به پایان برسد داعش را تقویت خواهند نمود.

هرچند انتخابات ریاست جمهوری یک پروسه سرنوشت ساز برای ملت افغانستان است اما مردم کشور به آرامی و صلح دایمی ضرورت دارند ما شاهد هستیم که در گذشته ها اصلاً انتخابات شفاف وجود نداشت و امید واریم که این بار انتخابات به طور شفاف بدون چالش ها سپری شود اما از دید من اگر اول صلح در کشور بیاید و بعد انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، بهتر خواهد بود.

ساحل امیری باشنده شهر کابل به ارتباط روند صلح افغانستان گفت: همه مردم افغانستان خواهان صلح هستند امید وار هستم که با مذاکرات و تلاش های کنونی مردم افغاننستان به یک صلح پایدار دست یابند.

ما از هر راه ممکن خواهان صلح هستیم البته در چوکات اسلام و با حفظ دست آورد های چندین ساله.  طی این مدت هیچ اقدام از طرف دولت افغاستان و مخالفان مسلح دولت به خاطر صلح صورت نگرفته بود مذاکرات میان امریکا و طالبان به خوبی پیش رفت و گفته می شود عنقریب توافقنامه امضا خواهند شد امید وار کننده است اگر مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان رو در رو صورت بگیرد حتماً به نتایج خیلی ارزنده دست می یابیم چون مشکل اصلی بین این دو جناح می باشد.

پروسه صلح و انتخابات ریاست جمهوری برای ملت افغانستان خیلی مهم است چون سرنوشت مردم و کشور ما به آن بسته‌ گی دارد اما صلح باید در اولویت کار حکومت افغانستان قرار داشته باشد چون اگر صلح بیاید دولت می تواند در فضای آرام انتخابات را برگزار نماید.

زبیده روشنا یک تن از معلمان متقاعد و باشنده شهر کابل گفت: آمدن صلح آرزوی تمام مردم افغانستان است زیرا همه تشنه صلح هستند، اما صلحی باشد که تمام ارزش های انسانی در نظر گرفته شود و خصوصاً درمورد زنان باید جدی فکر شود که آیا واقعاً آزادی برای زنان داده می شود ویا خیر.

در حالیکه از همه بیشتر خانم ها تشنه صلح اند . زیرا آنها اند که اولاد خود را با هزاران زحمت بزرگ میکنند . که ثمر اورا ببیند . اما با تأسف که جنگ اولاد ما را از ما می گیرد.

همین زن است که شوهر  برادر و  پدر خود را ازدست می‎دهد  پس باید صلحی بیاید که احترام به انسان باشد . هیچ انسانی تحقیر و توهین نشود .

رمیسا رسا یکی دیگر از باشندگان شهر کابل می گوید: اوضاع افغانستان به همه معلوم است هیچ به آینده اش خوشبین نیستم شما شاهد هستید که چندی پیش حمله انتحاری در محفل عروسی در شهر کابل رخ داد جان ده ها انسان بی گناه ملکی را گرفت.

زمانی که ما از خانه به سوی پوهنتون می رویم نمیدانیم که دوباره خانه می رسیم یا در مسیر راه کدام حادثه برای ما رخ
 می دهد .

هرچند در این روز ها در مورد صلح می شنویم ما را برای آینده امیدوار ساخته است اما از این که جزئیات گفتگو ها با ملت افغان شریک نشده در هراس هستیم که در این پروسه باردیگر بر سرنوشت ما معامله صورت نگیرد.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید