روزنامه ملی انیس

رویـدادهـای مهـم کشـور

ادامه عملیات نظامی برای ازمیان برداشتن طالبان قطع کننده برق ننگرهار

درحالیکه عملیات نظامی برای ازمیان برداشتن طالبانی که عامل قطع برق ولایت ننگرهار بودند، ادامه دارد ، مقامات امنیتی ازکشته شدن شش هراس افگن دراین عملیات سخن می گویند.

این عملیات بامداد پریروز برمواضع طالبان در ساحه بادپخ ولایت لغمان ؛ جایی که طالبان درآن پایه های برق تمدیدی به ولایت ننگرهار را قطع کرده اند ، آغازشد و کماکان ادامه دارد.

یک فرمانده ارشد پولیس درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین عملیات تا کنون شش عضو گروه طالبان کشته شدند.

اوگفت که نظامیان توانسته اند دو مخفیگاه طالبان را در ساحه بادپخ نابود کنند ؛ مخفیگاه هایی که هراس افگنان در آن کارمندان فنی گروگان گرفته را نگهداری می کردند.

بنابر گزارش ها این کارمندان برای ترمیم پایه های تخریب شده برق به ساحه بادپخ رفته بودند که ازسوی طالبان بازداشت شدند اما درنهایت آنان ازچنگ افراد این گروه رها ساخته شدند.

طالبان با تخریب پایه های برق در ساحه بادپخ ولایت لغمان ، برق شهروندان ننگرهار را قطع کرده اند.

پیش ازین نیز هراس افگنان وابسته به گروه طالبان چند باری اقدام به تخریب پایه های  برق ننگرهار در ساحه بادپخ لغمان و نیز سروبی کابل کرده اند.

برخی منابع می گویند که این گروه می خواهد از دولت باج بگیرد.

***

توزیع دوهزارو هشت صد وهشتاد جواز تجارتی برای سرمایه گذاران درهرات

مسوولان در ریاست تجارت و صنایع ولایت هرات  از توزیع دوهزارو هشتصد و هشتاد جواز تجارتی برای تجار خبر میدهند.

جمیله بهادری سرپرست ریاست تجارت و صنایع ولایت هرات دیروز دریک نشست خبری در مرکز مطبوعاتی آن ولایت اعلام کرد  که از یکسال بدینسو دو هزارو  هشتصدو هشتاد جواز نامه تجارتی از سوی آن اداره برای تجار و سرمایه گذارن داخلی توزیع شده است که از این میان بیست و نه جواز تجارتی را زنان تجارت پیشه اخذ نموده اند.

خانم بهادری از فعالیت دوصدو بیست وپنج فابریکه در شهرک صنعتی هرات خبر داد و گفت: “از میان این ارقام هشتادو پنج شرکت صنعتی بدلیل وارد نشدن ماشین آلات، غیر فعال میباشد.”

***

پیوستن یک عضو گروه طالبان به روند صلح درهرات

یک عضو گروه طالبان در ولسوالی “کشک کهنه” هرات به روند صلح پیوست.

این فرد که عضو گروه امین‌الله “خادم” یکی از قوماندانان مطرح گروه طالبان در ولسوالی “کشک کهنه” هرات بود، با یک میل سلاح “شیشکوف” خود را به پولیس آن ولسوالی تسلیم کرد.

***

اولین کاروان اموال تجارتی افغانستان وارد پاکستان شد

اولین کاروان تجارتی افغانستان تحت سیستم کارنیت تیر با وسایط شرکت های ترانسپورتی افغانی پریروز وارد کشور پاکستان شد.

به گزارش آژانس باختر : امام محمد وریماچ معین مالی و اداری وزارت ترانسپورت آغاز این روند را در قسمت تسهیلات حمل و نقل کالاهای تجارتی افغانستان وکشورهای عضو، یک گام مثبت عنوان کرد و گفت: تطبیق سیستم تیر که یک سیستم بین المللی است (TIR) در امر توسعه و گسترش ترانسپورت، ترانزیت وتجارت میان این کشورها از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

او همکاری نهادهای بخش دولتی و بخش خصوصی در این مورد با وزارت ترانسپورت را مهم خوانده اظهار داشتند که رهبری این وزارت، در امر فعال سازی و تطبیق سیستم تیر در کشورمصمم بوده، تطبیق آنرا یکی از اهداف مهم و اساسی این اداره می‌دانند

همچنان عبدالله رقیبی معین گمرکات وزارت مالیه، محمدیونس مهمند معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان و نبی زاده رییس شرکت ترانسپورتی میرزکوال در رابطه به اهمیت سیستم تیر صحبت کردند ونیزهمکاری ادارات ذیربط در رابطه به عملی شدن این روند و فراهم نمودن تسهیلات لازم درگمرکات تاکید کردند

افغانستان برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ به این کنوانسیون ملحق شده و عضویت این سیستم را بدست آورد که تا بحال از افغانستان ۴۴ کارنیت از طریق سیستم تیر صادرو نیز ۳۳۸۴ کارنیت از این طریق وارد افغانستان شده است. این در حالی است که علاوه بر افغانستان ۷۴ کشور اعم از کشور های اروپایی، آسیایی و شرق میانه عضویت این سیستم را دارند.

***

شصت درصد بزرگسالان درپنجشیر نوشتن و خواندن فرا گرفته اند

شصت درصد بزرگسالان در ولایت پنجشیر نوشتن وخواندن را آموخته اند. به گزارش آژانس باختر، مسوولان سواد آموزی پنجشیر میگویند که این بزرگسالان درولسوالی های شتل، عنابه، رخه، دره، آبشار، خنچ، پریان وبازارک مرکز آن ولایت ازطریق کورس های سواد آموزی توانسته اند نوشتن وخواندن را آموزش ببینند.

مسوولان این آمریت می افزایند که درحال حاضر در پنجشیر سه صد کورس سوادآموزی از سوی معینیت سواد آموزی وزارت معارف فعال است که ازین میان یکصد وبیست ویک کورس برای مردان و متباقی یکصد و هفتاد و نه کورس دیگر برای دختران وزنان فعالیت دارد.

مولوی عبدالصمد الصمدانی آمر سواد آموزی ولایت پنجشیر گفت که حدود هفت هزار مرد وزن اکنون درین کورس ها مصروف آموزش اند.

گفته میشود سه صد کورس سواد آموزی درهفت ولسوالی وبازارک مرکز پنجشیر فعال میباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید