روزنامه ملی انیس

رویـدادهـای مهـم کشـور

در جریان عملیات های جداگانه نیرو های دفاعی کشور در ۲۴ ساعت گذشته در برخی نقاط کشور چهل و چهاردهشت افگن کشته شدند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر، این عملیات ها در مربوطات ولایات کنر، ننگرهار، غزنی، میدان وردک، خوست، پکتیا، لوگر، پکتیکا،قندهار، زابل، غور، بلخ بادغیس، سمنگان، فاریاب و هلمند راه اندازی گردیده بود که در نتیجه ۴۴ دهشت افگن کشته شدند و یازده دیگر آنان زخمی گردیدند.

هرات

مسولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات از پروژه‌های حفظ و مراقبتی در حال اجرا بازدید ونظارت بعمل آوردند.

آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات با برخی از آمرین و مدیران این ریاست از جریان مرمت ساحات تاریخی نظارت نموده و بر بازسازی و هرچه بهتر این بناء های تاریخی تاکید ورزیدند.

رئوفیان در جریان بازدید از پروژه‌های در حال اجراء هدایات لازم جهت منظم‌ و معیاری بودن بیشتر تاکید نمود، و بر رفع مشکلات و چالش‌های این پروژه‌ها اطمینان داد.

رئیس اطلاعات وفرهنگ در جریان این بازدید از پروژه‌های حفظ و مراقبتی زیادی همچون خشت‌فرش پشت بام مسجد جامع، مرمت گل‌دسته‌ها، دیوارهای صحن و احاطوی مسجد، استحکام ته‌پایه‌های اطراف دیوار مسجد، مرمت دارالفنون قلعه اختیارالدین، خشت‌فرش ساحه جنوبی قلعه، تکمیلی سیستم روشنایی ساحات داخلی قلعه، سیستم تهویه هوای قلعه و برخی دیگر پروژه‌های تحت کار مدیریت عمومی آبدات تاریخی این ریاست دیدن کرد.

وی همچنان از ساحات تحت مرمت، از کارگاه کاشی‌سازی مسجد جامع نیز دیدن نمود، این کارگاه که از مدت پنج سال به این سو بنابه مشکلاتی کار در آن متوقف بود به تازگی دوباره آغاز به فعالیت نموده و کاشی‌های مورد نیاز بناهای تاریخی بخصوص مسجد جامع را تولید می‌کند.

در این کارگاه، کاشی‌های معرق و هفت‌رنگ سنتی تولید می‌شود که از این پس دوباره کاشی‌های فرسوده و آسیب‌دیده گل‌دسته‌ها و دیوار های مسجد جامع با تولید این کاشی‌ها مرمت شده و از فروریزی و آسیب بیشتر این ساحات جلوگیری خواهد شد.

در کنار این از جریان کار بهسازی قلعه اختیارالدین از جمله پارک قلعه اختیارالدین و همچنین هنگف کاری‌هایی که به هدف جلوگیری از پوسیدگی و نم‌زدگی در ساحات داخلی آن انجام شده نیز بازدید نمود.

ننگرهار

دوتن با محموله یی از مواد مخدر درولایت ننگرهار بازداشت شدند.

این مردان درحالیکه ده ها کیلوگرام چرس را از شاهراه شهرجلال آباد انتقال می داد،  ازسوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که مردان بازداشت شده بسته های مواد مخدر را به گونه ماهرانه در موتر باربری جاسازی کرده بودند.

متهمان در نخستین تحقیقات پولیس،  به چندین مورد قاچاق مواد مخدر اعتراف کرده اند.

کنر

درتداوم عملیات قهرسیلاب دو نمبر(۱۳) دیروز(۲) فرد مشکوک دستگیرهمچنان اهالی منطقه ازنیروهای ملی دفاعی امنیتی حمایت خویش را اعلام نمودند.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر: این عملیات مشترک محاربوی درمسیرراه اسمارالی ولسوالی غازی آباد ولایت کنر باتشریک مساعی اردوملی، پولیس ملی،  قوای سرحدی،  قوت های نظم عامه،  خیزش مردمی وامنیت ملی به منظورتامین امنیت مطمئن وحاکمیت دولتی خوب با حمایه قوای هوائی وتوپچی تحت رهبری قوماندانی لوا دوم پیاده قول اردو ۲۰۱سیلاب صبح دیروآغازگردیده بود که درنتیجه عملیات قریه های نیشه گام،  بارگام،  گیوی، حاجی آباد وازره گل تصفیهوبازرسی شده و درجریان عملیات (۲) فرد مشکوک نیزدستگیرگردیده است.

همچنان سران قوم ومحاسن سفیدان با تدویرگردهمایی وجلسه بانیروهای شامل عملیات بخصوص رهبری لوای دوم پیاده قول اردوی ۲۰۱ سیلاب ازعملیات متذکرهاظهارسپاس وقدردانی کرده و حمایت خویش را ازنیروهای دفاعی امنیتی اعلام نمودند.

بلخ

ریاست امنیت ملی بلخ یک مقدار جنگ افزار را در آن ولایت کشف و ضبط کرد.یک منبع ریاست امنیت ملی بلخ به آژانس باختر گفت که منسوبان آن ریاست یک مقدار جنگ افزار را از یک منزل مسکونی در شهرک خالد واقع جنوب شهر مزار شریف کشف و به دست آوردند.

در اعلامیه آمده است که منسوبان امنیتی در پیوند به این جنگ افزار چهار مرد را نیز بازداشت کردند.

کندز

برنامه کلستر سازی ولسوالی‌ها و مرکز شهر کندز آغاز شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، برنامه کلستر سازی قریه‌ های مرکز و ولسوالی های کندز با حضور مسئولان آن ولایت آغاز شد.

عبدالجبار نعیمی والی کندز در این محفل از تمام مسئولان شوراها تقاضا کرد که با تشخیص پیشنهادها و مشکلات مردم پروژه ها را اولویت بندی نمایند و از تطبیق و کیفیت پروژه ها به گونۀ درست نظارت
 کنند
.

همچنان والی کندز به شهروندان کندز اطمینان داد که برای آبادی، پیشرفت و ترقی کندز شب و روز تلاش می کند تا برای برنامه‌های انکشافی، اقتصادی، معارف، امنیت و صلح ثبات زمینه‌های بهتری فراهم شود.برنامه کلستر سازی ده ساله می باشد که بخش اول آن در چهار سال تطبیق خواهد شد که ششصد شورای انکشافی را زیر پوشش برنامه میثاق شهروندی قرار میدهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید