روزنامه ملی انیس

رویـدادهـای مهـم کشـور

فتوای علمای ننگرهار برحرام بودن مواد مخدر

عالمان دین درولایت شرقی ننگرهار برحرام بودن مواد مخدر فتوا صادر کردند. آنان درنشستی درشهرجلال آباد گفتند کار در راستای کشت ، تولید ، قاچاق و فروش مواد مخدر گناه بزرگ از نظر اسلام است.

این نشست به اشتراک صدها عالم دین ازسرتاسر ننگرهار راه اندازی شده بود. مولوی نثاراحمد درننگرهاربه آژانس باخترگفت که پس ازاین تبلیغ برعلیه مواد مخدر وکاروبار دراین زمینه را افزایش می دهند.

اوگفت ” مواد مخدر دشمن بشریت است و ازنظر دین اسلام حرام ، پس باید برعلیه آن ازطریق منبر تبلیغ شود تا مردم بدانند و آگاه شوند.”

دراین نشست علمای دین وعده سپردند که ازراه تبلیغ مانع گرویدن مردم به کاروبار مواد مخدر خواهند شد.

این درحالیست که ولایت ننگرهاریکی از بزرگترین تولید کننده ونیز صادرکننده مواد مخدر به جهان است. بخش هایی ازاین ولایت همواره گواه کشت کوکناربوده  است. ازسویی هم بازار مارکو یکی از بزرگترین ایستگاه برای قاچاق مواد مخدر به بخش های دیگر کشور  وبرون از افغانستان است مقامات نظامی همواره گفته اند که بخشی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان به بازار مارکو در مسیربزرگ راه جلال آباد – تورخم منتقل و از آنجا به پاکستان و دیگرکشور ها صادر می شود.

حضور گسترده زنان در هفتمین نمایش‌‌گاه کتاب

در هفتمین دور نمایش‌گاه بزرگ کتاب هرات، حضور پررنگ تمامی اقشار جامعه درآن دیده میشود اما حضور زنان بازدیدکننده‌ نسبت به سایر اقشار جامعه از مدت پنجروزی که این نمایش‌گاه افتتاح شده، گسترده‌تر و رنگین‌تر بوده است.

بانوان اعم از استادان، دانش‌جویان، متعلمان و اهل مطالعه و تحقیق در طی چهار روز به صورت گروهی و فردی برای تهیه کتاب‌های مورد نیاز شان به نمایش‌گاه سر زده اند.

حبیب‌الرحمن میرزایی مدیر کتاب‌خانه عامه ولایت هرات، حضور رنگین این قشر را در تهیه کتاب قابل قدر می‌خواند، و می‌گوید که تا کنون بصورت عموم بیش از ۱۵ هزار تن از شهروندان این شهر برای تهیه کتاب و منابع درسی شان به این نمایش‌گاه سر زده اند.

وی همچنین می‌گوید که در این میان ۴۰ درصد از بازدیدکنندگان این نمایش‌گاه را بانوان تشکیل می دهند که در روزهای آینده نیز انتظار می‌رود که این میزان افزایش یابد.

گفته می‌شود در این نمایش‌گاه کتاب‌های متفاوتی از حوزه‌های مختلف دینی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، فلسفه، طبابت، منابع تحقیقی، علمی، آموزشی وسایر حوزه‌ها وجود دارد.

قابل ذکر است که این نمایش‌گاه بزرگ هرات تا روز سه شنبه هفته جاری به روی بازدیدکنندگان باز می‌باشد.

کشته شدن چهل ودو طالب مسلح در غزنی

چهل ودو طالب مسلح در ولایت غزنی کشته شد.

دگروال فضل خدا (ابراهیم خیل) سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در عملیات نظامیان افغان که با حمایت هوایی قوای ایتلاف در مربوطات ولسوالی اندر، ده یک، قره باغ وگیروی آن ولایت صورت گرفت، کشته شدند.

در بین کشته شدگان حضرت خالد مسوول نظامی طالبان برای ولسوالی ده یک، جلیل و محمدالله دو سر گروه محلی طالبان نیز شامل می باشند.

ابراهیم خیل افزود که در این عملیات بیست و دو طالب مسلح دیگر زخم برداشتند و دو طالب مسلح بازداشت شدند و یک عراده موتر تونس که در آن مواد انفجاری جاسازی گردیده بود، نیز از بین برده شد.

طبق یک خبر دیگر، دسته ماین پاکی قول اردوی ۲۰۳ تندر پنج حلقه ماین کارگذاری شده دشمن را در مربوطات ولسوالی خوست و میدان وردک کشف و خنثی کردند.

دستگاه مخابراتی طالبان درکاپیسا ازبین برده شد

یک دستگاه مخابراتی طالبان روز گذشته درکوه صافی ولسوالی اله سای کاپیسا دریک حمله هوایی تخریب شد.

به نقل از آژانس باختر خبرنامه به قول اردوی دوصدو یک سیلاب خبردادکه این دستگاه مخابراتی برای طالبان ازاهمیت زیادی برخوردار بود زیرا ارتباط مخابراتی آنان را با ولایت لغمان تامین می نمود و همچنان ارتباطات آنان را برای راه اندازی حملات برمراکز ولسوالی ها و قرارگاه های منسوبان نظامی تامین میکرد.

سرک های فرعی در قندهار کانکریت ریزی میشود

کار کانکریت ریزی سرک های فرعی در شهر قندهار دیروز آغاز شد.

محمد نسیم رضایی سرپرست شاروالی قندهار به آژانس باختر گفت که کوچه های فرعی ناحیه نهم و دوازدهم شهر قندهار به هزینه دوازده میلیون افغانی از برنامه همبستگی ملی با همکاری شورا های محلی کانکریت ریزی میشود.

وی افزود که در کنار آن آب روهای دو طرف سرک ها نیز ساخته میشود.

سوء استفاده از لباس نظامی درولایت های شمال ممنوع شد

مسوولان قول اردوی دوصدو نه شاهین درمزارشریف دیروز گفتند که پس از این با کسانی که از لباس نظامی به صورت غیرقانونی استفاده میکنند برخوردقانونی خواهد شد. به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، یک منبع قول اردوی دوصدونه شاهین گفت که این تصمیم ازسوی شورای نظامی ولایت بلخ گرفته شده است که هدف آن ایجادنظم درداخل شهر، جلوگیری از سوء استفاده افراد واشخاص از لباس نظامی برای سرقت و کارهای خلاف میباشد

. وی گفت به خاطر تطبیق این هدایت پولیس نظامی و گارنیزیون شهر مزارشریف که متشکل از سه نهاد اردوی ملی ، پولیس ملی و امنیت ملی میباشندوظیفه دارند تا افرادمتخلف را بازداشت و به مراجع قانونی تسلیم کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید