روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

پوهنتون غزنی به خدمات شبکه تحقیقی و تحصیلی افغانستان وصل شد

مرکز «آی، سی، تی» پوهنتون غزنی به خدمات شبکه تحقیقی و تحصیلی افغانستان وصل شد.

به گزارش آژانس باختر، در مراسمی که به این مناسبت درمرکز «آی، سی، تی»  پوهنتون غزنی برگزار شد، پوهنوال محمد بایردرمل، رئیس پوهنتون غزنی پیرامون اهمیت وصل این پوهنتون به شبکه تحقیقی و تحصیلی افغانستان و آن شبکه معلومات داد و نقش آن را در فراهم کردن تسهیلات علمی و آموزشی برای محصلان و استادان پوهنتون غزنی، ارزشمند دانست.

او افزود: “شبکه تحقیقی و تحصیلی افغانستان یکی از پروژه های بزرگ دولت است که توسط آن تمام نهادهای تحصیلی و تعلیمی افغانستان باهم وصل می شوند.”

قابل ذکر است که مرکز این شبکه در پوهنتون کابل قرار دارد و متباقی پوهنتون ها از طریق ۷زون که غزنی نیز یکی از زون های آن به شمار می رود، به این شبکه وصل واز سهولت های آن مستفید می شوند.

کارزار پاک کاری شهر کندز آغاز شد

به منظور ترویج فرهنگ شهر نشینی و حفاظت از محیط زیست در کندز کارزار پاک کاری شهر از وجود کثافات آغاز شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این برنامه که از سوی ریاست محیط زیست در هماهنگی با ریاست اطلاعات و ‌فرهنگ، شورای مشورتی شاروالی ومرکز رسانه‌ های آن ولایت راه اندازی شده است، شماری از باشندگان، جوانان، ورزشکاران و شاگردان مکاتب کندز، از طریق آگاهی‌دهی و جمع آوری کثافات از شهر،مردم را به رعایت حفظ الصحه محیطی و فرهنگ شهر نشینی تشویق می کنند.

حشمت‌الله جلیل، رئیس حفاظت محیط زیست کندز از تمام باشندگان کندز خواست تا در این برنامه سهیم شوند، تا شهری عاری از هرنوع کثافات داشته باشیم.

آب آشامیدنی صدها خانواده در ننگرهار تأمین می شود

تلاش برای تامین آب آشامیدنی به صدها خانواده در دور افتاده ترین محل ننگرهار آغازشده است.

قرار است با ساخت یک شبکه آبر سانی در ولسوالی مومنددره، این خانواده ها برای نخستین بار به آب آشامیدنی پاک دسترسی پیدا کنند.

نسیم شینواری، ولسوال مومنددره ننگرهار به آژانس باختر گفت که این شبکه آبرسانی به هزینه چهارملیون وپنج صد هزار افغانی ازسوی نهاد کمک رسان کورا، ساخته میشود.

او گفت: با ساخت این شبکه آبرسانی، بیش ازچهارصد خانواده در دور افتاده ترین محل در ننگرهار برای نخستین بار به آب آشامیدنی دسترسی پیدا می کنند.

باشندگان این بخشی از مومنددره ننگرهار که در نوار دیورند زندگی می کنند از ساخت شبکه آبرسانی برای شان خورسند اند.

آنان می گویند به دلیل استفاده از آب های غیرصحی همواره دچار بیماری شده اند.

باشندگان غور خواستار  دسترسی به خدمات مخابراتی اند

طالبان هفت آنتن شبکه های مخابراتی را در غور در طول یک ماه تخر یب کرده اند.

سید میر غفوری مسئول  اترا یا تنظیم خدمات مخابراتی غور به خبرنگار آژ انس باختر گفت که این پایه های مخابراتی در ولسوالی های تیوره ، پساوند ،شهرک و تولک آن ولایت تخریب شده است.

با تخریب این پایه های مخابراتی باشندگان غور از نبود خدمات مخابراتی با مشکلات زیادی مواجه شده اند و آنان از دولت  می خواهند که به این مشکل راه و چاره یی بیندیشند.

رویداد ترافیکی در لغمان جان نه مسافر را گرفت

نه مسافر در یک رویداد ترافیکی در شاهراه کابل- جلال آباد جان باختند.

سمونمل معراج الدین، مدیر ترافیک لغمان به خبرنگار آژانس باختر گفت که در اثر تصادم یک موتر مسافربری نوع آستانه با یک تانکر تیل در منطقه کمر مشعل شاهراه کابل- جلال آباد به شمول یک کودک و یک زن، نه سرنشین موتر مسافربری جان باختند.

وی افزود که در این رویداد دو تن دیگر زخم برداشتند که جهت تداوی به شفاخانه کڅ در شاهراه کابل- جلال آباد انتقال داده شدند.

وی علت این رویداد را بی احتیاطی راننده موتر مسافربری یاد کرد و افزود که بررسی بیشتر اداره ترافیک لغمان در زمینه آغاز
شده است
.

ممکن است شما دوست داشته باشید