روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

افزایش چشمگیر حاصلات بادام در ولایت کندز

حاصلات بادام در ولایت کندز به تناسب سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. به گفته مسئولان اتحادیه میوه‌ تازه و خشک در ولایت کندز، حاصلات بادام در ولایت کندز نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته است.

عبدالباقی مسئول اتحادیه میوه‌  خشک و تازه ولایت کندز در گفتگو با رادیو آزادی بیان کرد که حاصلات بادام در این ولایت ۶۰ درصد افزایش یافته است. در همین حال مسئولان ریاست زراعت، آبیاری ومالداری ولایت کندز دلیل‌ افزایش حاصلات بادام را توزیع نهال های اصلاح شده و ساخت باغ های معیاری
می دانند.

بادام از جمله میوه‌های مهم صادراتی کشور بشمار می‌رود که در داخل و خارج از کشور بازار خوب دارد. هم‌اکنون قیمت فی کیلو بادام در بازار های کشور تا بیش از ۹ صد افغانی
میباشد.  

ساخت یک فابریکه معیاری پروسس جلغوزه در پکتیا

یک فابریکه معیاری پروسس جلغوزه با هزینه شش میلیون دالر در ولایت پکتیا ساخته میشود. در این فابریکه برای بیش از یک هزار تن زمینه کار مساعد میگردد که هم‌اکنون صدها کارمند مصروف ساخت این مرکز هستند.  ظرفیت پروسس این فابریکه ۵ صد متریک تن جلغوزه در یک شبانه روز می‌باشد که سالانه نزدیک به ۶۰ هزار متریک‌ تن جلغوزه در این مرکز پروسس و بسته بندی خواهد شد.

حاجی محمد گردیزی، مالک این فابریکه می‌گوید که، کار در این فابریکه آغاز گردیده و کار نصب سه پایه ماشین پروسس جلغوزه به زودی آغاز خواهد شد. ظرفیت پروسس این فابریکه نزدیک به
۵ صد متریک تن جلغوزه در ۲۴ ساعت می‌باشد.

 گردیزی علاوه کرد که این فابریکه مشکلات موجود در پروسس جلغوزه چندین ولایت مانند خوست، پکتیکا، پکتیا، را مرفوع می‌سازد. قبلا جلغوزه برای پروسس و بسته بندی معیاری به کشور پاکستان صادر شده و از آنجا به کشور های دیگر صادر می‌شد.

در‌همین حال، عبدالناصر عالمیار، رئیس اتاق تجارت و صنایع پکتیا در‌ این مورد بیان نمود که این فابریکه ظرفیت پروسس و بسته بندی بیش از ۶۰ هزار تن جلغوزه را در یک وقت دارا می‌باشد و این یک دستاورد بزرگ برای حکومت و دهاقین میباشد.

دور تازه حرکت صلح خواهان هلمندی آغاز شد

اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی، دور تازه‌ای از حرکت‌های مدنی را این بار با موتر آغاز کرده اند.

بچه خان مولاداد، عضو این حرکت مردمی در توییتر اش نگاشته است که صلح‌خواهان، می‌خواهند این‌بار زیر نام “از هلمند تا هلمند” با موتر به ۳۴ ولایت افغانستان سفر کنند و پیام صلح را به شهروندان کشور برسانند.

مولاداد افزوده است، در جریان این حرکت، آنان از شهروندان می خواهند تا صدای شان را بلند کنند و از طرف های جنگ خواهان آتش بس و صلح شوند.

این در حالی است که روز گذشته گفتگوهای متوقف شده امریکا و طالبان در دوحه، دوباره از سر گرفته شده است.

کاروان صلح‌خواهان هلمندی، نزدیک به دو سال پیش، پس از آن شکل گرفت که یک حمله هراس‌افگنانه در میدان ورزشی در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، جان بیش از ۱۰ تن را گرفت. با شروع این حرکت، اعضای این کاروان پای پیاده به ولایت های مختلف سفر کردند.

برگزاری عروسی گروهی ۱۷ زوج در بلخ، از سوی ریاست امور زنان

ریاست امور زنان بلخ به مناسبت گرامیداشت از روز جهانی منع خشونت علیه زنان، جشن عروسی گروهی شماری از جوانان را با حضور خانواده‌های‌شان و مقام‌های محلی در این ولایت بر گزار کرد.

 در این مراسم که ۱۷ زوج جوان، ازدواج‌شان را به گونۀ گروهی جشن گرفته‌اند، از خانواده‌ها می‌خواهند تا جلوی مصارف گزاف را بگیرند و ازدواج را بر جوانان آسان سازند.

شهلا حدید، رئیس امور زنان بلخ هدف از برگزاری این مراسم را جلوگیری از مصارف گزاف، ترویج فرهنگ گرفتن نکاح‌خط و مبارزه با خشونت علیه زنان عنوان می‌کند.

بانو حدید می‌گوید، «خانواده‌های که تقریباً از ۴ تا ۷ سال در انتظار برگزاری جشن عروسی بودند و توانایی برگزاری این جشن را نداشتند، این‌ها را لیست کردیم و این‌ها کسانی هستند که به دفتر مراجعه کردند و ما امروز اینجا عروسی شان را برگزار نمودیم.»

دخترانی که جشن عروسی‌شان را به گونۀ گروهی برگزار کرده‌اند، این کار را به سود خانواده‌های عروس و داماد می‌دانند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید