روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

باشندگان پلخمری بر تامین صلح تاکید کردند

باشندگان ولایت بغلان از تامین امنیت در حومه‌ شهر پلخمری استقبال می‌کنند و خواهان قطع جنگ و آتش‌بس دایمی در کشور اند.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، شهروندان بغلان از تامین امنیت در نتیجه عملیات تصفیه یی منسوبان امنیتی و دفاعی کشور در حومه شهر پلخمری استقبال می‌کنند و از طرف های درگیر می خواهند که با آتش‌بس دایمی، به جنگ در کشور پایان بدهند.

عبدالستار، یکی از شهروندان شهر بغلان گفت: سه ماه قبل  به تقاعد سوق شدم، ایام جوانی را با جنگ و بدبختی آغاز کردم و سرانجام در سایه چهاردهه جنگ و برادرکشی در کشور به تقاعد سوق شدم و هیچ لذتی از زندگی نبردم.

ستارخان باشنده دیگر شهر پلخمری از صلح به حیث آرمان دیرینه مردم افغانستان یادکرد و از آغاز مجدد روند مذاکره صلح با طالبان استقبال کرد و افزود که جنگ راه‌حل مشکلات مردم افغانستان نیست.

ستارخان از دولت و طالبان می‌خواهد که در نظریات شان انعطاف و خویشتن‌داری نشان بدهند تا روند صلح تحقق یابد و دامنه جنگ و خون‌ریزی در کشور قطع شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا رضوی خطیب و امام مسجد شریف جعفریه بیات کارته نو پلخمری از صلح به حیث یک ضرورت مبرم و آرمان دیرینه مردم افغانستان و واژه زیبای قرآنی یادکرد و افزود که به هیچ وجه جنگ راه‌حل بیرون رفت از مشکلات موجود در کشور نیست.

رضوی از طرف‌های درگیر ازجمله دولت و طالبان خواهان قطع جنگ و منازعه و برادرکشی شد، روی قطع مداخله بی‌شرمانه کشورهای همسایه در امور داخلی افغانان شد.

نیروهای دولتی بعد از چهار سال مارجه هلمند را فتح کردند

وزارت دفاع ملی می گوید که ولسوالی مارجه هلمند از وجود طالبان پاکسازی شده است و نیروهای دولتی بعد از چهار سال وارد این ولسوالی شدند.

به گزارش آژانس باختر: وزارت دفاع ملی با نشر اعلامیه گفته است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی دو هفته پیش عملیات پاکسازی ولسوالی مارجه ولایت هلمند را راه اندازی کردند که در نتیجه این عملیات ها این ولسوالی پس از ۴ سال از وجود طالبان به گونه کامل پاکسازی شد.

در این عملیات ۳۷ طالب به شمول «ملا عبدالباری» قومندان نظامی طالبان در مارجه کشته و ده ها تن دیگر شان زخمی شدند.

همچنان نیروهای افغان توانستند، ۱۰۳ حلقه ماین را که توسط تروریست ها در مسیر راه رفت و آمد مردم جاسازی شده بود، خنثی  کنند.

در این عملیات، ۲ذخیره گاه مواد انفجاری و ۶ محل سوق و اداره طالبان تخریب شده است.

برای انجمن‌های هینگ کار در بغلان گاوهای شیری توزیع می‌شود

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بغلان برای انجمن‌های هینگ کار در آن ولایت گاوهای شیری توزیع می‌کند.

سید نورآغا سادات، مسئول بخش خبری ریاست زراعت بغلان به آژانس  باختر گفت که آمریت منابع طبیعی آن ریاست برای هریک از هشت انجمن هینگ کار در ولسوالی های بغلان مرکزی، دوشی و شهر پلخمری پنج گاو شیری توزیع می‌کند.

وی افزود که در اولین اقدام آنان به هدف تشویق دهقانان به حفاظت از مزارع هینگ، ده گاو شیری برای انجمن‌های نباتات طبی هینگ در دره کیان و قریه مرو ولسوالی دوشی بغلان توزیع کردند.

مسئول بخش خبری ریاست زراعت بغلان گفت که آن اداره به همکاری انجمن‌های هینگ کار در هشتصد هکتار زمین در ولسوالی های بغلان مرکزی، دوشی و پلخمری دوباره هینگ می کارند و و برای اعضای آن انجمن قبلاً وسایل کاری نیز توزیع شده است.

کارخانه از مواد مخدر و ساخت ماین طالبان در لوگر

 از بین برده شد

نظامیان، بزرگترین کارخانه مواد مخدر و ساخت ماین طالبان را در لوگر از بین بردند.

عبدالغفار نورستانی، مسئول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص  به آژانس باختر گفت که در عملیات منسوبان دفاعی و امنیتی افغان  بزرگ‌ترین کارخانه تولید مواد مخدر و ساخت ماین طالبان در مربوطات ولسوالی خروار لوگر از بین برده شد.

وی افزود که در جریان این عملیات، یک تن بازداشت شد و سی حلقه ماین، دو عراده موتر و هشت موتر سایکل دشمن تخریب
شد.

یازده کانال آبیاری در ننگرهار بازسازی شد

با بهره گیری از یازده کانال آبیاری در ننگرهار هزاران جریب کشتزار سیرآب می شود.

این کانال ها به هزینه هجده ملیون افغانی ازسوی بانک انکشاف آسیایی توسط وزارت زراعت ساختمان و ترمیم شده است.

این کانال ها در ولسوالی های بهسود ، سرخ رود، بتی کوت ، غنی خیل و مومند دره آب هزاران جریب کشتزار را فراهم می کند.

یک مسئول اداره زراعت ، آبیاری و مالداری ننگرهار به آژانس باخترگفت که با ساخت و ترمیم این کانال ها درکنار سیرآب شدن کشتزار ها از ضایع شدن آب نیز جلوگیری می گردد.

دهقانان و باغ داران ازساخت وترمیم این کانال های آبیاری خورسند اند و می گویند که موجودیت آب فراوان باعث رونق زراعت وباغداری شان می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید