روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

دهقانان فراه تخم اصلاح شده گندم در یافت می کنند

توزیع تخم اصلاح شده گندم برای چهار صد دهقان متضرر در فراه آغاز شد.

مسعود بختور معاون وسر پرست ولایت فراه به آژانس باختر گفت که اداره زراعت  فراه در ولسوالی های  انار دره ، پشت رود و مرکز فراه برای هر یک از چهارصد دهقانی که در اثر سیلاب های اخیر کشت شان از بین رفته است، پنجاه کیلو تخم اصلاح شده گندم ، یکصد کیلو کود سیاه ویکصد کیلو کود سفید توزیع می شود .

رئیس زراعت فراه از حکومت محلی خواست تایک مقدار مواد را به دسترس  آنان قرار دهدکه در موقع ضرورت وحوادث  احتمالی برای متضرران کمک های عاجل  صورت بگیرد.

ادارۀ زراعت بغلان به ترویج کشت برنج عالی می پردازد

ریاست زراعت بغلان می کوشد با جاگزین کردن سیستم جدید پروسس شالی، جلو واردات برنج های خارجی را در کشور بگیرد.

سید نورآقا سادات، مسئول بخش خبری ریاست زراعت بغلان به آژانس باختر گفت که آن ریاست تلاش می کند که کشت انواع برنج عالی را در آن ولایت ترویج کند تا باشد که از مصرف برنج وارداتی در کشور جلوگیری شود.

وی افزود که به این منظور مطابق معیارهای جهانی برای کارمندان بخش ترویج اداره زراعت آن ولایت آموزش های مسلکی داده شد.

همچنان برای هر یکی از آنان دیگ‌ بخار ‌مخصوص پروسس شالی و یک مقدار شالی نیز توزیع شد.

مسئول بخش خبری ریاست زراعت بغلان گفت که برای بار نخست این برنامه در ساحات شالی زار‌ پلخمری و ولسوالی های بغلان مرکزی، دوشی و تاله و برفک راه اند‌ازی می شود و اداره زراعت بغلان طور‌نمونه به آنان تجهیزات شالی کاری توزیع کرد.

یک سرک به درازای پنج کیلو متر در سمنگان  قیر ریزی شد

کار قیر ریزی پنج کیلو متر سرک در سمنگان تکمیل شد واین سرک به بهره برداری سپرده شد.

به گزارش خبرنگار آژ انس باختر٬ این سرک در مسیر ولسوالی های خرم سار باغ روی دو آب سمنگان به هزینه هشتصد وپنجاه هزار دالر امریکایی به کمک کشورسویدن قیر ریزی شد ه است .

صفت الله سمنگانی معاون والی سمنگان گفت که کار قیر ریزی این سرک به درازای پنج کیلو متر و پهنای شش متر در مدتی یک سال تکمیل شد و در مسیرآن دوازده پلچک ویک دیوار استنادی به درازای چهل و دو متر نیز اعمار شده است

انجمن خربوزه‌ کاران فیض‌آباد تشکیل شد

انجمن خربوزه‌ کاران ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان، به همکاری برنامه‌ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به منظور بازاریابی و انسجام بهترمیان دهقانان تشکیل شد.

فیض‌آباد از ولسوالی‌های شمالی جوزجان است که امسال دریک‌هزار و پنج صدو پنجاه هزار هکتار زمین آبی و شش‌هزار و دوصدو چهار هکتار زمین للمی خربوزه کشت شده بود. در این ولسوالی سالانه مقدار زیادی خربوزه تولید و به پاکستان صادر می‌شود.

یک مسئول ریاست زراعت جوزجان به آژانس باخترگفت که خربوزه‌ کاران این ولسوالی از نبود بازار مناسب رنج می‌برند و به منظور رفع این مشکل، انجمن تولیدکنندگان خربوزه را تشکیل داده‌اند.

والی هرات هنرمندان ، پیام آوران صلح اند

عبدالقیوم رحیمی والی هرات در دیدار با هنرمندان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، نقش هنر وهنرمندان را در معرفی هویت تاریخی وفرهنگ غنی این حوزه باستانی مهم قلمداد کرد.

این هنرمندان، درترکیب کاروان هنری صلح به هشت ولایت کشور سفر کردند و نمایش نامه هایی نیز به مردم و مسئولان اجرا کردند که مورد استقبال مواجه شدند.

والی هرات از نقش هنرمندان ستایش کرد و از اراده قوی به خاطر حمایت جدی از هنرمندان، اعمار سالون تیاتر و زمینه سازی رشد هنر اطمینان داد.

قرار است این هنرمندان در روزهای آینده به ترکمنستان سفرکنند و در بازگشت  نمایش های هنری شان را درقلعه اختیارالدین اجرا کنند.

ده قطعه نمایشی گندم در نیمروز ایجاد می‌شود

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری نیمروز، اعلام کرد که ده قطعه نمایشی گندم با ورایتی «مقاوم» در آن ولایت ایجاد می‌شود.

به منظور ایجاد این قطعات نمایشی، به ده دهقان در باره‌ چگونگی کار در این قطعات نمایشی گندم آموزش داده شده است.

هم‌چنین برای هریک از این دهقانان چهل کیلوگرام تخم اصلاح شده‌ گندم و هشتاد کیلوگرام کود کیمیایی ، به کمک سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد، توزیع شده است.

یک مسئول ریاست زراعت نیمروز به آژانس باخترگفت که هریک از این قطعات دو جریب زمین خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید