روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

نخستین فارم گژدم‌ پروری در هلمند ساخته شد

یک فارم گژدم‌ پروری در لشکرگاه مرکز هلمند  به بهره‌ برداری سپرده شد.

به گزارش آژانس باختر، زلمی الکو، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هلمند می‌ گوید که در این فارم شانزده هزار گژدم پرورش
می‌یابند
.

مسئولان گژدم‌ پروری می گویند که فارم یاد شده به منظور جلوگیری از قاچاق گژدم‌های کشور به خارج ساخته شده است.

آنان در این فارم‌ تا حال شانزده هزار گژدم جمع کرده‌اند و از حکومت می‌خواهند که در بازار جهانی، برای‌شان زمینه‌ فروش زهر گژدم را فراهم کند.

خوراک گژدم‌های این فارم کرم است، هر گژدم در سه ماه، شش قطره زهر تولید می‌کند و بهای یک کیلو زهر گژدم، نزدیک به ده میلیون دالر است.

رییس زراعت هلمند گفت که این فارم را بخش های خصوصی ساخته است و آن ریاست در زمینه‌های مختلف با آن فارم همکاری‌ می کند.

نخستین بار در کشور، فارم پرورش گژدم در هرات ساخته شد، در فارم هرات، بیش‌ از دو هزار گژدم نگهداری می شود و زهرشان به شماری از کشورها صادر می‌شود.

کارخانه یی برای پروسس لبنیات در دایکندی ساخته شد

یک کارخانه پروسس لبنیات در دایکندی به بهره برداری سپرده شد.

سیدعبدالواحد فیروزی، رئیس اداره زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی به آژانس باختر گفت که این کارخانه که روزانه یک‌هزار لیتر شیر را به ماست، دوغ، قیماق، چکه، قروت، مسکه و روغن زرد مبدل می کند، به کمک موسسه آکسفام در منطقه «شنیه» ولسوالی شهرستان آن ولایت ساخته شده است.

وی  افزود که وزارت زراعت برنامه‌های زیادی برای تولید شیر بیشتر و پروسس آن دارد و برنامه هایش را به همکاری موسسات همکار تطبیق می‌کند.

او گفت که تاکنون در دو ولسوالی دایکندی کارخانه پروسس لبنیات ساخته شده است و قرار است فارم‌های گاوداری نیز در آن ولسوالی‌ها ساخته شود.

دهقانان پنجشیردستگاه های علف دروی دریافت کردند

کمیتۀ هالندسه پایه دستگاه علف دروی را به دهقانان پنجشیر اهداکرد.

محمد رووف یعقوبی رئیس اداره زراعت پنجشیربه خبرنگارآژانس باختر گفت که این دستگاه ها برای دهقانان ولسوالی های رخه، شتل وعنابه آن ولایت سپرده شد وآنان با استفاده ازاین دستگاها می توانند با سهولت ودرزمان کوتاه علف زیادی برای دام های شان جمع آوری
کنند
.

کار ساخت دو مرکز جمع آوری شیر در کندز آغاز شد

کار ساخت دو مرکز جمع آوری شیر کوپراتیف ها در کندز  آغاز شد.

محمد نصیر رازقی، سرپرست ریاست زراعت آبیاری و مالداری کندز به آژانس باختر گفت که این دو تعمیر به هزینه بیش از سه میلیون افغانی به کمک مالی دفتر جی آیزید در مرکز کندز و ولسوالی علی‌آباد آن ولایت ساخته می شود.

این دو مرکز جمع آوری شیر مجهز با اتاق های لابراتواری و سایر تجهیزات خواهد بود.

محمد منیر نیازی، مدیر عمومی انکشاف کوپراتیف های زراعتی تطبیق همچو پروژه‌ها را در راستای بهبود زندگی مالداران و کوپراتیف ها و اشتغال زایی برای مردم مهم تلقی کرد و گفت که ریاست زراعت کندز در تلاش است تا انکشاف و توسعه را در اولویت های کاری خود داشته باشد و به تطبیق همچو پروژه ها ادامه بدهد.

روزبین المللی خشونت درکندزبزرگداشت شد

ازروزبین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران در کندز گرامیداشت شد.

به گزارش خبرنگارآژانس باختر ، درمحفلی که به همین مناسبت درشهر کندز برگزارشد٬ حشمت الله عرضبیگی معاون والی کندز از ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه ها درمورد مصونیت خبرنگاران یاد آوری کرد و افزود کمیته مکلف است که بازجوئی کند ٬  موارد  خشونت  علیه  خبرنگاران را به گونه جدی پیگیری کند خبرنگاران را نیز زیرنظر داشته باشد که آنان برابر با اصول و مقررات است قانون دسترسی به
 اطلاعات وظایف شان را پیش ببرند.

بعد سرپرست دفتر یوناما در کندز پیام سرمنشی سازمان ملل متحد را به مناسبت روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران را به خوانش گرفت و در آن بیان شد .

خبرنگاران که در رویدادهای جاری درافغانستان جان شان را ازدست داده اند دوسیه های آنان باید به بررسی گرفته شود.

 دراین محفل رییسان شورای ولایتی کمیسیون حقوق بشر و شماری از ادارات دولتی و نهادهای جامعه مدنی شرکت کرده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید