روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

مسئولان امنیتی خطاب به شهروندان هرات با خیال آسوده درانتخابات شرکت کنید

مسئولان امنیتی هرات می‌گویند شهروندان هرات در روز انتخابات با خیال آسوده می‌توانند به پای صندوق‌های رأی بروند و وجیبه ملی شان را ادا کنند.

این مسئولان تأکید دارند که پولیس ملی هرات در همآهنگی و همکاری با سایر قوت‌های نظامی تلاش دارد تا انتخابات ششم میزان سال روان به بهترین وجه و در فضای کاملاً امن برگزار شود.

این در حالی است که هیئت رهبری قوماندانی امنیه هرات در دیدار با رئیس ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات و همچنان مسئول سمع شکایات این کمیسیون در هرات از روی دست گرفتن تدابیر جدی امنیتی برای برگزاری انتخابات خبر دادند.

پاسوال امین‌الله “امرخیل” قوماندان امنیه هرات در بازدید از دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت گفت: ” پولیس ملی هرات در قسمت تأمین امنیت این دفتر و کارمندان آن از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نخواهد کرد“.

با این حال نشستی نیز به هدف همآهنگی میان حکومت با رسانه‌ها و نهادهای ناظر انتخاباتی در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸ از سوی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در هرات برگزار شد و در این نشست مسئولان ملکی و نظامی آن ولایت و سخنگویان اداره محلی، بخش‌های نظامی و رسانه‌ها نیز حضور داشتند.

سمونوال سیدعثمان “محبوبی” آمر امنیت قوماندانی امنیه هرات ، بر هماهنگی بیشتر میان رسانه‌ها، نهادهای ناظر و نیروهای امنیتی در ایام انتخابات تأکید کرد.

وی همچنان از آمادگی کامل پولیس ملی در تشریک مساعی با سایر قوت‌‌ها در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داد، اضافه کرد که شهروندان عزیز هرات می‌توانند با خیال آسوده به پای صندوق‌های رأی بروند و وجیبه‌ ملی خویش را ادا کنند.

این درحالی است که وزارت داخله کشور اعلام کرده که یک کتله صد هزار نفری، امنیت انتخابات ریاست جمهوری را تامین می‌کند.

قرار است تا چند روز آینده در ششم میزان سال روان انتخابات ریاست جمهوری کشور در سراسر افغانستان برگزار شود و زعیم ملت با رفتن مردم به پای صندوق‌های رأی برگزیده شود.

باغداران دایکندی از درختان سیب محصولات بیشتر بر می دارند

محصولات سیب در دایکندی امسال سی در صد افزایش یافته است.

سید عبدالواحد فیروزی رئیس زراعت،آبیاری ومالداری دایکندی به خبرنگار آژانس باختر گفت که امسال میزان محصولات درختان سیب در آن ولایت به بیش از سی  و دو هزاروچهار صد  متریک تن خواهد رسید.

وی علت افزایش سیب را باران های به موقع و آب  وافر بیان کرد و گفت که در سال های قبل  نسبت کمی آبی و نباریدن باران درختان چندان حاصل  نداده بود.

فیروزی گفت در دایکندی بیشتر از ده نوع درخت سیب حاصل برداری می شود.

به گفته وی نوع سیبی که به نام ( دختر شاه) یاد می شود در دیگر ولایت ها از شهرت بالایی برخودار است ووزن یک دانه آن تایک کیلوگرام می رسد و مرکز رشد و پرورش سیب دختر شاه  در ولسوالی شهر ستان آن ولایت است.

وی گفت این نوع سیب  در سایر ولایت های کشور کمیاب است.

ممکن است شما دوست داشته باشید