روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

آغازساخت وقیرریزی چندین جاده در ننگرهار

کار ساخت وقیرریزی چندین جاده در ننگرهار آغازشد.

قرار است به درازای چهارده کیلومترچندین جاده در ساحاتی از ولسوالی بتی کوت ساختمان وقیرریزی شود.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که با ساخت این جاده ها در رفت و آمد هزاران روستا نشین و نیز درانتقال به موقع بیماران و فراورده های دهقانی سهولت ایجاد می شود.وزارت بارسازی و انکشاف دهات این جاده ها را ساختمان وقیرریزی
می کند.

برگزاری عروسی گروهی بیست زوج ازسوی یک نهاد کمک رسان درقندهار

عروسی گروهی بیست زوج ازسوی یک نهاد کمک رسان درقندهاربرگزارشد.

بیشتر این زوج ها تا پنج سال از نامزدی شان می گذشت اما بنابرفقر اقتصادی قادر به برگزاری مراسم عروسی نبودند.

سید احمد سیلاب رئیس نهاد خیریه سیلاب به آژانس باخترگفت که درکنار برگزاری مراسم عروسی برای هر زوج جهیزیه و وسایل خانه نیز اهدا کرد.

او از خانواده ها خواست تا برای کاهش میزان مجردی و پویایی اجتماعی در افغانستان بر دامادان شان باج های کمر شکن برای برگزاری مراسم عروسی نگذارند.

جلوگیری ازیک رشته انفجارها در شرق کشور

ازوقوع یک رشته انفجار ها در شرق کشورجلوگیری شد.

ماموران امنیتی بیست ماین و بمب را از راه های پررفت و آمد درولایت های کنر، نورستان، لغمان و ننگرهار کشف و خنثی کردند.

یک قوماندان ارشد اردوی ملی در قول اردوی سیلاب در شرق کشوربه آژانس باخترگفت که درپیوند به این ماین گذاری ها کسی بازداشت نشده است و تلاش ها برای شناسایی وبازداشت عاملان آن آغازشده است.

طالبان مسلح در افغانستان مسئول ماین گذاری درجاده ها و محل های پررفت و آمد شناخته می شوند.

دو حلقه چاه استخراجی گاز درساحه گازی یتیم ‌تاق ولایت جوزجان افتتاح شد

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم، محمد‌گل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب و امان‌الله غالب رئیس د افغانستان برشنا شرکت به منظور بررسی چگونگی تهیه گاز به دستگاه‌های تولید انرژی برق از گاز طبیعی به جوزجان سفر کردند.

آژانس باختر به اساس خبرنامه وزارت معادن وپترولیم خبر می دهد که بررسی پیشرفت‌کار عیارسازی تأسیسات گازی شبرغان (دستگاه تصفیه سلفر)، جهت ازدیاد تولید گاز طبیعی و افتتاح دو حلقه چاه استخراجی (۳۱ و ۳۷) ساحه گازی یتیم‌تاق ولایت جوزجان شامل آجندای این سفر بوده است.

در مراسمی‌که با اشتراک لطف‌الله عزیز والی جوزجان، شماری از مسئولان محلی، متنفذان، علمأ و نمایندگان جامعه‌مدنی برگزار شده بود، چاه‌های یاد شده باقطع نوار، توسط مقامات افتتاح و پیشرفت‌کار سیستم‌های تصفیه و عرضه گاز به دستگاه‌های تولید انرژی برق غضنفر گروپ و بیات پاور مورد بررسی قرار گرفت.

قابل ذکر است که کار احیا و بازسازی چاه‌های مذکور با تمویل مالی بانک انکشاف آسیایی (ADB) در سال (۱۳۹۷) تکمیل شده بود و آماده بهره‌برداری بود.

پولیس دو قاتل متواری را بازداشت کرد

پولیس فردی را که متهم به قتل است از ساحه پلچرخی شهر کابل بازداشت کرد.فردوس فرامرز سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به خبرنگار آژانس باختر گفت موظفان پولیس کابل یک باشنده ولسوالی سروبی را که پنج روز قبل یک باشنده آن ولسوالی را به قتل رسانده بود و متواری شده بود از ساحه پلچرخی با یک میل تفنگچه بازداشت کرد.

طبق یک خبردیگر :

پولیس کابل فردی را که دوروز قبل درساحه چهارراهی ماموریت ناحیه دوازدهم یک تن را کشت و یک تن دیگر را زخمی ساخت با یک میل تفنگچه بازداشت کرد.

همچنان پولیس شخصی را که میخواست داخل یک اپارتمان رهایشی درمکروریان سوم شود بازداشت کرد.

این شخص با یک میل تفنگچه ،یک جوره ولچک ووسایل تخنیکی بازداشت شد.

مسئول اکمالاتی جنگ افزار طالبان در کندز کشته شد

مسئول اکمالاتی جنگ افزار طالبان برای زون شمالشرق در کندز کشته شد.

آژانس باختر به نقل از خبرنامۀ  دفتر امنیت ملی کندز خبر داد که سید محمد مشهور به الیاس مسئول اکمالات اسلحه و مهمات گروه طالبان برای زون شمالشرق در حمله هوایی در بوز قندهاری در حومه مرکز شهر کندز با دو محافظش کشته شد. در این رویداد موتر حامل آنان نیز از بین رفت.

در خبرنامه آمده است که الیاس رابطه مستقیم با شورای کویته پاکستان داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید