روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

پانزده زندانی در کندز از بند طالبان آزاد شد

نظامیان کوماندو پانزده زندانی را دیشب از بند طالبان در کندز آزاد کردند.

هادی جمال، معاون دفتر مطبوعاتی قوماندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به آژانس باختر گفت که این زندانیان در عملیات مشترک نظامیان کوماندو و ریاست امنیت ملی کندز که بالاى یک زندان طالبان مسلح در مربوطات ولسوالى امام صاحب آن ولایت صورت گرفت، آزاد شدند.

نورستانی افزود که در این عملیات شش طالب مسلح کشته شدند و زندان یادشده و یک ذخیره گاه جنگ افزار طالبان از بین برده شد.

هویت رها شدگان تا هنوز روشن نیست.

آغاز کار دو پروژه در پنجشیر

کار ساخت یک پل واحداث هجده کیلومتر سرک در پنجشیر دیروز آغاز شد.

محمد نعیم دستگیر، رییس بازسازی و انکشاف دهات پنجشیر به آژانس باختر گفت که این پل موتر رو وسرک یاد شده به هزینه نوزده میلیون افغانی از بودجه وزارت بازسازی و انکشاف دهات در ولسوالی خنچ ولایت پنجشیر آغاز شد.

کار ساخت این دو پروژه عام المنفعه توسط محمد امین صدیقی، معاون والی پنجشیر، معراج الدین شمس معین مالی و اداری وزارت بازسازی و انکشاف دهات، محمد نصیر تیموری مسئول برنامه های راه سازی روستایی و متنفذان آن ولایت آغاز شد.

آغازکارساخت چهارپروژه انکشافی درخوست

کارتطبیق چهارپروژه انکشافی درخوست دیروزآغازشد.

این پروژه ها شامل ساخت وقیرریزی سه جاده داخل شهر و تاسیسات ناحیه پنجم شهر خوست است.

عبدالبصیرمحمدزی شاروال خوست به آژانس باخترگفت که ساخت این پروژه ها سی ویک ملیون افغانی هزینه برمی دارد که ازسوی حکومت و ازکمک های جهانی پرداخت می شود.

با ساخت وقیرریزی جاده ها در رفت و آمد شهروندان خوست سهولت ایجاد می شود و همچنان گفته می شود ساخت تاسیسات برای ناحیه پنجم شهر کارایی این اداره محلی را بهتر می کند.

خواص بی نظیر کنجد و رکود حرفه خراسی در هرات

در دارالفنون هرات خراسی فعالیت می کند که در آن روزانه حدود پانزده تا بیست کیلو روغن کنجد تولید می کند خراسان هرات می گویند این فن در هرات رو به رکود است در حالیکه در گذشته یکصد و پنجاه خراس در آن ولایت فعالیت می کرد اما اکنون بیش از پنج خراس وجود ندارد.

عبدالقدیر یکتن از کارگران خراسی در دارالفنون است گفت:« مدت زیادی است که در حرفه خراسی مشغول کار است و این حرفه از پدرش برایش به ارث مانده است.»

عبدالقدیر بیان داشت که نحوه کار آنان طوریست که با یک عدد کنده و یک عدد تیر با کمک شتر روغن کنجد را به دست می آورند بعد از انداختن کنجد داخل کنده و چرخیدن شتر روغن از کنجد را به دست می آورند.

عبداللطیف قربانی نیز در کنار عبدالقدیر مشغول خراسی است اما او از رکود حرفه خراسی در هرات خبر داد و گفت در گذشته در آن ولایت صد و پنجاه خراس وجود داشت اما اکنون در کل هرات بیش از پنج خراس وجود ندارد که نگران کننده است و دلیل آن هم این است که مسئولان از خراسان حمایت نمی کنند و کنجد را به خارج از کشور صادر نمی کنند و به خاطر کمبود کنجد خراسان مجبور به ترک این حرفه می شوند.

عبداللطیف بیان داشت که روزانه حدود ده ساعت کار می کنند و از مقدار سی و پنج کیلو گرام کنجد ده الی بیست کیلو روغن کنجد به دست می آورند.

وی می گوید به دلیل اینکه دستگاه های پیشرفته باعث سوختن ویتامین های موجود در روغن می شود از خراس استفاده می کنند زیرا این طریقه ویتامین های موجود در روغن را حفظ می کند.

داکتران طب می گویند که روغن کنجد کاهش دهنده سطح کلسترول بد خون(LDL) و افزایش جذب کلسترول خوب(HDL)، کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشار خون بالا است، از سرطان‌های سینه، پروستات و سرطان دستگاه گوارش و بروز سکته قلبی، جلوگیری می کند و باعث شفافیت و لطافت پوست می شود.

زنان لغمانی درانتخابات شرکت گسترده خواهند داشت

به منظور سهم گیری زنان درانتخابات نشستی دیروز درلغمان برگزارشد.

نوراحمد نوررییس کمیسیون مستقل انتخابات لغمان به خبرنگارآژانس باختر گفت که این نشست به همکاری ریاست های امورزنان، اطلاعات وفرهنگ و زنان جامعه مدنی درشهر مهترلام برگزارشد درآن برحضور گسترده زنان درروزانتخابات و روند شفاف رای دهی و نیز تامین امنیت مراکز رای دهی تاکید شد.

همچنان دراین محفل نسیمه شفق سادات رییس امورزنان لغمان از اشتراک گسترده زنان درانتخابات شش میزان درلغمان اطمینان داد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید