روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

چهارمین «جشنواره‌ انگور و عسل» هرات آغاز شد

چهارمین جشنواره‌ عسل و انگور در هرات آغاز شد.

این جشنواره با حضور هزاران تن در هرات راه‌اندازی شد.

اشتراک‌ کنند‌گان این جشنواره شامل مقام‌ها و مسئولان حکومتی دهقانان، تولیدکنند‌گان، شهروندان، خریداران و فروشندگان نمایشگاه تولیدات داخلی، اعضای کوپراتیف‌ها، اعضای شورای ولایتی، نمایند‌گان رسانه‌ها، نمایند‌گان دیپلماتیک کشورهای ترکیه، آذربایجان، ایران و ازبیکستان حضور داشتند. جشنواره‌ انگور و عسل ونمایشگاه محصولات زراعتی و مالداری هرات، برای سه روز ادامه می ‌یابد.

در این نمایشگاه، در۵۲ غرفه، انواع انگور و عسل، به نمایش گذاشته شده است.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در سخنرانی‌اش نقش این جشنواره و نمایشگاه را در بازاریابی برای این محصولات مؤثر دانست.

وزیر زراعت گفت،: ” باغداری در هرات توسعه یافته است، هرات نمونه‌ خوبی از یک ولایت توسعه ‌یافته در بخش زراعت است پروژه‌های کلان برای این ولایت روی دست است. در ساخت مسلخ، شش میلیون دالر هزینه شده است که کارش تکمیل گردیده است، سیلو و ذخیره‌ استراتژیک هم تا دو ماه آینده تهداب‌گذاری می‌شود.”

وزیر زراعت افزود که در بخش مالداری هرات توجه شده است تلاش ‌ما این است که سرمایه‌گذاری‌ها بیش ‌تر شود، صادرات میوه افغانستان افزایش یافته است. کشورها از صادرات میوه‌ ما استقبال می‌کنند، باید سرمایه‌گذاران کار کنند، ما تشویق‌شان می‌کنیم و همکاری مالی‌شان می‌کنیم.

هم‌چنان عبدالقیوم رحیمی والی هرات گفت که در بخش مالداری در هرات تغییرات خوبی آمده است. والی هرات گفت: “هرات امسال ۱۵۰ تن عسل و ۱۳۵هزار تن انگورتولید کرده است، امسال تولیدات ما در هر بخش بیش‌تر شده است.”

والی هرات هم‌چنان بر سرمایه‌گذاری روی زیتون نیز تأکید کرد.

در همین حال، حیدری به نمایند‌گی از انجمن تولیدکنند‌گان و دهقانان هرات، گفت: در بخش باغداری توجه شده است، اما در بخش مالداری بیش ‌تر توجه می‌خواهیم، باید چراگاه‌ها بازسازی شود و زمینه‌ بیشتر‌ برای رشد مالداری فراهم گردد.

مسئولان ریاست زراعت هرات می‌گویند که تولید امسال انگور این ولایت، نسبت به سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش یافته است و به ۱۳۵ هزار تن رسیده است.

لعل، فخری، کشمشی، عسکری، پوشنگی، حسینی، میراحمدی روچه، طاهری، شندوخانی، از شمار مشهورترین‌های انگور هرات است. تا کنون در کنار صادرات و گسترش باغ‌های هرات، ۴۰۰ کشمش‌خانه توسط وزارت زراعت برای انگورداران ساخته شده است.

باید گفت که در مجموع امسال وزارت زراعت در ولایت هرات در نظر دارد که به ارزش ۹۱۱ میلیون افغانی را در بخش پروژه‌های مختلف هزینه کند.

برگزاری محفل عروسی دسته جمعی در بلخ

یکصد و پنجاه دختر و پسر جوان به گونه دسته جمعی عروسی شان را در بلخ اخیراً جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، یکصد و پنجاه دختر و پسر جوان به کمک مالی دارالعلوم حـنیه محفل عروسی شان را به گونه دسته جمعی در شهر مزار شریف مرکز آن ولایت جشن گرفتند.

مسئول دارالعلوم حـنیه گفت: از میان سیصد جوانی که خود را برای عروسی دسته جمعی ثبت نام کرده بودند، کمیته بررسی یکصد وپنجاه جوان را مستحق دانست و برای هر عروس و داماد به ارزش سی و پنج هزار افغانی جهیزیه نیز به گونه تحفه توزیع کرد

وی هدف از این کاررا ترویج فرهنگ مهربانی، جلوگیری از اسراف و مبارزه با خرافات و پدیده های انحرافی بیان کرد.

کمک سه امبولانس به ریاست صحت عامه کنر

سه امبولانس به ریاست صحت عامه کنر سپرده شد.

ازین امبولانس ها قرار است، در انتقال بیماران به بیمارستان ها و نیز انتقال دارو به درمانگاه های دور و نزدیک استفاده شود.

عبدالستار میرزکوال والی کنر به آژانس باختر گفت که استفاده از این امبولانس ها در بهتر شدن عرضه خدمات صحی به شهروندان نقش دارد.

این امبولانس ها به هزینه چهارده میلیون افغانی ازسوی وزارت صحت عامه تهیه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید