روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

مرکز خدمات مشتریان در هرات افتتاح می شود

مرکزخدمات مشتریان در ریاست ترانسپورت زمینی ولایت هرات به زودی افتتاح می شود.حکمت الله قوانج سخنگوی وزارت ترانسپورت که دیروز با خبرنگار آژانس باختر صحبت می کرد گفت که به منظور شفافیت، مبارزه علیه فساد اداری، برقی سازی جمع آوری عواید ترانسپورتی، عرضه خدمات و تسهیلات به شرکت های ترانسپورتی در سراسر کشور، مرکز های خدمات مشتریان افتتاح می شود .او گفت که این مرکزها روند جمع آوری عواید ترانسپورتی را کوتاه می کند.به گفته وی نخستین مرکزخدمات مشتریان یک ماه قبل درشهر کابل افتتاح شد واینک تا ده روز دیگر در هرات نیز افتتاح می شود .

راه اندازی رقابت دوش برای حمایت از صلح

شماری از ورزشکاران در جوزجان برای حمایت ازصلح صبح دیروز به مسابقه دوش  پرداختند .

رخسار رسا بیگم ، یکی از برگزار کنندگان این رقابت به آژانس باختر گفت: این ورزشکاران که زیر سن بیست سال قرار دارند، دراستدیوم ورزشی آمریت المپیک آن ولایت به دوش پرداختند .

وی گفت، هدف کلی ازراه اندازی این رقابت  دادخواهی برای صلح می باشد .رخسار رسا افزود که منحیث یک شهروند عادی فقط می تواند برای صلح و تامین امنیت درکشور دادخواهی کند و از طرف های درگیر جنگ خواست تا ازجنگ و برادر کشی دست بردارند و زندگی را در فضای صلح تجربه کنند.

بیش از این نیز ورزشکاران درآن ولایت در رقابت های مشابه خواهان آتش بس وصلح سرتا سری شده بودند .

طرح ناکام طالبان برای شکل دهی یک رشته انفجارها در جنوب کشور

طرح گروه طالبان برای شکل دهی یک رشته انفجار ها در جنوب کشور ناکام شد.ماموران امنیتی بامداد دیروز چهل ویک بمب و ماین را از راه های پررفت و آمد درولایت های قندهار ، هلمند  و ارزگان کشف و خنثی کردند.

بیشتر این ماین ها به اثرگزارش دهی روستا نشینان به واحد های نظامی کشف شده است.یک قوماندان ارشد اردوی ملی درجنوب کشور به آژانس باخترگفت که این ماین ها توسط افراد طالبان جاسازی شده بود تا یک رشته انفجار های مرگبار به روستا نشینان شکل بگیرد اما چنین نشد.

اوگفت تلاش ها برای بازداشت عاملان این ماین وبمب گذاری ها ادامه دارد.

کمک به صدها خانواده نیازمند درننگرهار

برای صدها خانواده نیازمند در ننگرهار مواد غذایی کمک شد.

این مواد شامل برنج ، روغن ، آرد، دال و نخود بود که ازسوی سازمان غذایی جهان و چند نهاد کمک رسان داخلی برای شش صد خانواده نیازمند توزیع شد.دفتر رسانه های ننگرهار با پخش خبرنامه یی می گوید که خانواده هایی که کمک دریافت کردند آواره های جنگ ، نیازمندان داخلی و بازگشت کننده ها از پاکستان اند.

خبرنامه می افزاید که روند کمک به دیگرنیازمندان درننگرهار همچنان ادامه دارد.

بازداشت سه مرد به ظن استفاده از بانک نوت های جعلی در لوگر

سه مرد به ظن استفاده از بانک نوت های جعلی در لوگر بازداشت شدند.سمونوال رحم خدا مخلص قوماندان امنیه لوگر به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که پولیس لوگر این مظنونان را زمانی بازداشت کرد که در بدل خریداری دو دام می خواستند پول جعلی بپردازند.

وی افزود که این افراد جزء باند های مافیایی می باشند و به جرم شان اعتراف کردند. قوماندان امنیه لوگر به مردم اطمینان داد که به زودی باند های اصلی جعلکاران را بازداشت خواهند کرد  و از مردم خواست در شناخت بانک نوت های جعلی توجه بیشتر کنند.

پیو ستن یک مخالف مسلح به دولت

یک سر گروپ طالبان مسلح دیروز در ولایت سر پل به دولت پیوست.مل پاسوال خواجه غلام جیلانی ابوبکر قوماندان امنیه سرپل به آژانس باختر گفت که جوره تورن مشهور به ملا شیر زادیکی از سر گروپ های محلی  طالبان از مخالفت با دولت دست کشید و با سلاح دست داشته اَ ش به قوماندانی امنیه ولسوالی صیاد آن ولایت تسلیم شد.عبدالقادر آشنا والی سر پل وعده سپرد که برای تامین امنیت  در آن ولایت تلاش بیشتر کند و پیوستن مخالفان به روند صلح را فال نیک گر فت و از سایر مخالفان دولت خواست تابه این  روند بپیوندند.

سه روز پیش نیز معاون ولسوالی خود خوانده طالبان  برای ولسوالی بلخاب آ ن ولایت با سلاح دست داشته اش به دولت پیوست .

خانواده های آسیب دیده دربغلان کمک دریافت کردند

نزدیک به دوصد خانواده آسیب دیده بغلان مرکزی دیروز کمک دریافت کردند.انجنیر اول خان احمدزی رئیس بازسازی و انکشاف دهات بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که برای نزدیک به دوصد خانواده آسیب دیده ازحوادث طبیعی روستای آبقول بغلان قدیم خیمه ،کمپل ، ترپال ، بسته های حفظ الصحه ، لوازم آشپزخانه سطل آب داده شد.منبع افزود: این خانواده ها از اثر آب خیزی دریای کندز منازل رهایشی و حاصلات زراعتی شان را ازدست داده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید