روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

دهقا نان بغلان پیاز زعفران دریافت کردند

یک هزار و پنجصد کیلو پیاز زعفران  برای دهقانان در بغلان توزیع شد.

سید نورآقا سادات، مسوول بخش خبری ریاست زراعت آبیاری و مالداری بغلان به آژانس باختر گفت که وزارت زراعت از طرف برنامه‌ ملی باغداری و مالداری، برای ترویج و افزایش حاصلات زعفران و رشد اقتصاد زنان زراعت ‌پیشه، این بار یک هزار و پنجصد کیلو گرام پیاز زعفران برای زنان زراعت‌ پیشه در ولسوالی‌های بنو خنجان، دوشی، نهرین و پلخمری مرکز آن ولایت توزیع کرد.

عبدالغیاث صدیقی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری بغلان نقش این برنامه را در تقویت بنیه مالی باغداران و اشتغال زایی به زنان و خودکفا شدن بازارهای میوه مهم و اساسی خواند و علاوه کرد که با در نظرداشت اهمیت اقتصادی زعفران، باید تلاش صورت بگیرد تا از کشت زعفران به‌جای کوکنار استفاده شود.

قبل بر این ریاست زراعت بغلان برای دهقانان هشت ولسوالی چهار هزار و پنجصد کیلوگرام پیاز زعفران توزیع کرده بود.

زنان ولسوالی زنده جان هرات پیشتاز دراقتصاد و زراعت

زنان ولسوالی زنده جان هرات پیشتاز در فعالیت های اقتصادی و زراعتی اند.

ولسوالی زنده جان ازمحدود ولسوالی های هرات است که در کنار امنیت مناسب، زنان ودختران درعرصه های مختلف آن حضور فعال و چشم گیر دارند.

دراین ولسوالی برای نخستین بار سال گذشته شمار دختران فارغ ازصنوف دوازدهم ازپسران بیشتر شد.

درکنار ایجاد ده ها انجمن و نهاد فرهنگی، اکنون جمعی از زنان توانمند این ولسوالی با تاسیس شرکت تولید ابریشم ، تلاش دارند تا ازلحاظ اقتصادی به خود کفایی برسند.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات وهمسرش در دیدار با زنان فعال در ولسوالی زنده جان و خریداری تولیدات و صنایع دستی شان، اطمینان دادند که به خاطر بازاریابی صنایع دستی زنان، درسطح ملی ومنطقه یی تلاش می کنند.زنان ولسوالی زنده جان که درعرصه  تولید ابریشم بافندگی، تولید قالین وگلیم، تولید مربا وشیرینی فعالیت دارند ازمقامات محلی می خواهند تا امکانات بیشتری دراختیارشان قراردهند.درهمین حال بخشی ازین زنان در زمینه باغداری وبرداشت انجیرمصروف اند.

انجیر ولسوالی زنده جان با طعم شیرین وکیفیت خاص منحصر به فردش زبان زد عام وخاص است.

والی هرات به خاطر فراهم سازی امکانات بیشتر شغلی، ازجمله تدارک زمین غرض فعالیت بهتر زنان دراین ولسوالی به ادارات ذیربط هدایت لازم داد.

جلوگیری ازانتقال کودکان افغان به پاکستان برای آموزش حمله های تروریستی

ازانتقال پنج کودک افغان به پاکستان برای آموزش حمله های هراس افگنانه جلوگیری شد.

این کودکان قرار بود ازسوی افراد وابسته به گروه طالبان دراردوگاه هایی به ظاهر مدرسه دینی در پاکستان مشغول آموزش حمله های انتحاری شوند و درنهایت دوباره برای ویرانگری به افغانستان فرستاده شوند.عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت: مردی که این کودکان را به پاکستان انتقال می داد بازداشت شده است.او درست هنگامی بازداشت شد که می خواست از گذرگاه تورخم با این کودکان به آن سوی نوار دیورند برود.

مرد بازداشت شده درنخستین تحقیقات اعتراف کرده است که این کودکان را با فریب ازخانواده های شان گرفته تا برای آموزش درس دینی به پاکستان ببرد اما درواقع قصد داشت آنان را به اردوگاه هایی به ظاهر مدرسه دینی برای فراگیری حمله های انتحاری انتقال دهد.

پاکسازی بخش های ازشاهراه اسمار- غازی آباد کنر ازوجود طالبان

درحالیکه عملیات ضد هراس افگنی درولایت کنر همچنان ادامه دارد  مسوولان نظامی ازپاکسازی بخش های اعظمی از شاهراه اسمار- غازی آباد سخن می گویند.

این عملیات بیست روز پیش با حضور صدها نظامی اردو و پولیس و با حمایت قوای هوایی کشور آغازشد و کماکان ادامه
دارد
.

دفتر رسانه های قول اردوی سیلاب درشرق کشوربا ارسال خبرنامه یی به آژانس باخترگفت که درجریان این عملیات بیشتر بخش های شاهراه اسمار- غازی آباد ازوجود طالبان مسلح پاکسازی شد.

اوگفت که این عملیات همچنان تا پاکسازی کامل این شاهراه ادامه خواهد داشت.با این حال روستا نشینان از راه اندازی عملیات نظامی استقبال می کنند اما می گویند که پس از عملیات هنگامی که نظامیان به قرارگاه های شان بازمی گردند هراس افگنان به راحتی به روستا ها سرازیر می شوند وسلطه می یابند.اما یک قومندان ارشد اردوی ملی درشرق کشورمی گوید که نظامیان پس از پاکسازی هربخشی از شاهراه اسمار- غازی آباد ازوجود طالبان مسلح قرارگاه ساختند تا ازبازگشت احتمالی هراس افگنان جلوگیری شود.اوگفت تاکنون چهارقرارگاه نظامی دراین شاهراه ساخته وهمچنان چند قرارگاه دیگر نیز دراین مسیر خواهند ساخت.ازشروع این عملیات تاکنون ده ها طالب مسلح کشته شدند و شماری نیز زخم برداشتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید