روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

چندین قریه در بلخ از وجود طالبان پاک‌سازی شد

در عملیات اردوی ملی، در بلخ چندین قریه از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی‌شد.

محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که در عملیات منسوبان اردوی ملی قریه‌های چهارباغ گلشن زرگران، چهار گنبد و سرنهرعبدالله ولسوالی بلخ آن ولایت از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی‌شد.وی افزود که در این عملیات یک مقدار جنگ‌افزار از یک‌منزل به دست نظامیان افتاده است. طبق یک خبر دیگر، به اثر درگیری میان نظامیان و هراس افگنان در مربوطات ولسوالی کهنه چمتال بلخ معاون ولسوال خود خوانده طالبان برای چمتال کشته شد و دو هراس افگن دیگر زخم برداشتند.

بر مبنای یک خبر دیگر، یک طالب مسلح که سوار بر موتر سایکل بود حین فرار با یک موتر فلانکوچ در قریه تیمورک ولسوالی چهاربولک بلخ تصادم کرد و جان باخت.

در این درگیری یک طالب مسلح دیگر زخم برداشت.

شش طالب مسلح در هلمند کشته شد

شش طالب مسلح در در گیری با نظامیان به روز شنبه در هلمند کشته شدند.

یک افسر اردوی ملی در جنوب کشور به خبرنگار آژ انس باختر گفت  که این در گیری  در  ولسوالی سنگین هلمندصورت گر فت که در اثر ضربات های هوایی و زمینی نظامیان شش طالب مسلح در محل کشته شدند.

منبع گفت، چندین مخفی گاه وجنگ افزار مخالفان به کلی از بین رفته است .

باز داشت مردی به ظن دزدی در نیمروز

پولیس نیمروز یک مرد را به ظن دزدی باز داشت کرد.

ابراهیم امینی مسئول دفتر مطبوعاتی  قومندانی امنیه نیمروز به خبرنگار آژانس باختر گفت که این مرد در پیوند به سرقت یک عراده موتر سایکل توسط  منسوبان جنایی قومندانی امنیه نیمروز باز داشت شد.

تأکید برسرمایه گذاری بیشتردر زمینه استخراج معادن افغانستان

کنفرانس یک روزه معادن که به هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنایع بخش استخراجی افغانستان در شهرهرات برگزار شده بود،  دیروز به کار خود پایان داد.

درین کنفرانس درکنار شماری ازمقامات دولتی ومتخصصان، سرمایه گذاران ولایات زون غرب نیز شرکت داشتند.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات ازبرگزاری این کنفرانس استقبال وحمایت کرد و از وزارت معادن خواست تا مشکلات معدن داران را به گونه جدی پیگیری وبه خاطر حل آن اقدام کنند.

والی هرات از پیگری خواست های معدن داران تا بالاترین سطوح دولتی درسطح محل ومرکزی نیز یاد آوری کرد وخواهان اقدام جدی وزارت فواید عامه در راستای آغاز کارعملی قیر ریزی سرک هرات چشت شریف شد.والی هرات با اشاره به تأخیر درکار فعال سازی کارخانه سمنت هرات،  ازعلاقه مندی تجار و بخش خصوصی ولایت هرات به خاطر مشارکت درامر احیای این کارخانه یاد آوری کرد .

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن نیز ازتعدیل درقراردادهای استخراج معادن یاد آوری کرد واز توجه رهبری ولایت قدردانی کرد.

او همچنان ازتکمیل پلان انکشافی معدن مس شیدایی  درولسوالی ادرسکن خبرداد وگفت به زودی کار استخراج این معدن آغاز می شود.

سرپرست وزارت معادن از بخش های خصوصی ولایت هرات نیزدعوت کرد تا درامر احیا وبازسازی کارخانه سمنت سهیم شوند.

این کنفرانس برای نخستین بار در شهرهرات برگزارشد که درکنار تشریح فرصت های سرمایه گذاری ، پیشرفت پروژه تاپی وآماد گی به خاطر آغاز کارعملی آن نیز با رسانه ها شریک ساخته شد.

تلفات طالبان و داعشیان درتازه ترین حمله های هوایی درننگرهار

درتازه ترین حمله های هوایی در ننگرهار به طالبان و داعشیان تلفاتی وارد شده است.

به اساس گزارش ها این حمله ها ازسوی ناتو و قوای هوایی افغانستان برمواضع هراس افگنان در بخش هایی از ننگرهار انجام شده
 است.

خوگیانی شب گذشته گواه بیشترین این حمله ها بود ؛ جایی که در آن هشت عضو گروه طالبان به شمول دو جنگجوی پاکستانی این گروه کشته شدند وشش تن دیگر شان زخم برداشتند.

یک قومندان ارشد اردوی ملی درقول اردوی سیلاب درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین حمله ها سی وشش عضو گروه های طالبان و داعش کشته شدند و ده ها تن دیگر شان زخم برداشتند.

اوگفت دراین حمله ها چندین مرکز و مخفیگاه طالبان مسلح با همه سازو برگ های جنگی اش با خاک یک سان شده است.

ازسویی هم مسئولان محلی درولایت ننگرهار می گویند که حمله های هوایی برمواضع طالبان و داعشیان تا حد زیادی توان جنگی این گروه های هراس افگن را گرفته است.

بازداشت مردی با محموله یی ازمواد مخدردرلغمان

مردی با محموله یی از مواد مخدر درولایت لغمان بازداشت
 شد. این مرد ناوقت دیروز ازشاهراه ولسوالی الیشنگ ازسوی ماموران امنیتی بازداشت شد.دفتر رسانه های ولایت لغمان با ارسال خبرنامه یی به آژانس باخترگفت که مرد بازداشت شده هفده کیلوگرام مواد مخدر را به گونه ماهرانه دریک موتر تیزرفتار جاسازی کرده بود ومی خواست آن را به جایی قاچاق کند.

خبرنامه می افزاید که مرد بازداشت شده درنخستین تحقیقات به چندین مورد قاچاق مواد مخدر در شرق کشور اعتراف کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید