روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

مشکلات جوانان در بلخ به بررسی گرفته شد

در همایشی زیر نام ” وحدت رمز موفقیت ” چالش ها و فرصت های فرا روی جوانان در ولایت بلخ به بررسی گرفته شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در همایشی که به همین منظور با حضور مسئولان، اتحادیه جوانان، نهادهای مدنی و شماری از جوانان در شهرمزارشریف برگزار شد، محمدبشیر توحیدی معاون والی بلخ جوانان را سرمایه معنوی یک کشور خواند و بر حضور و نقش جوانان در ترقی، تامین صلح، امنیت و همدلی درجامعه تاکید کرد.

معاون والی بلخ از جوانان خواست که با اتحاد و همدلی از پروسه صلح حمایت کنند و شرایط فعلی کشور برای تامین صلح و امنیت مساعد شده است که دوست و دشمن همه فریاد صلح را سر می دهند.

در این همایش شماری از جوانان با انتقاد از عدم جذب جوانان در بدنه دولت و زمینه سازی کار برای آنان، گفتند که امروز شمار زیادی جوانان برای نجات از بحران فقر راهی کشورهای بیگانه شده اند .

شرکت کنندگان همایش، از جوانان به عنوان ستون محکم در کشور یاد کردند و نقش جوانان را در تامین صلح، امنیت، ترقی و پیشرفت کشور ارزنده بیان کردند.

کارساخت یک محراب مسجد درپنجشیر آغاز گردید

کار ساختمان مسجد عید گاه  دیروز درپنجشیر آغاز شد

عبدالودود علی مردان  سخنگوی والی پنجشیر به خبر نگار آزانس باختر گفت که این مسجد در دو طبقه ،  درساحه دوهزار پنجصد متر مربع زمین، به هزینه هشتاد و هشت میلیون افغانی درمنطقه دشتک ولسوالی عنابه از سوی اداره امور ریاست جمهوری  به مدت یک سال ساختمان می شود

وی گفت مسجد یاد شده گنجایش پنجهزار نماز گزار را دریک وقت خواهد داشت.و در محوطه آن وضو خانه , سالون  فاتحه  خوانی وساحه سبز نیز در نظر گرفته شده است.

نهال شانی درهرات آغاز گردید

روند نهال شانی در شهر هرات وولسوالی های آن ولایت آغاز شد.

مسئولان ریاست زراعت هرات می گویندکه درجریان سال جاری یکصد وهفده هزار نهال مثمر و غیر مثمر درسراسر آن ولایت غرس خواهد شد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت هرات می گوید که درکنار غرس نهال بیش از سه هزار و پنجصد جریب زمین باغ های زراعتی و میوه زار احداث خواهد شد.

وی گفت که شماری از مردم نیز مصروف نهال شانی دراطراف منازل مسکونی شان هستند.  مسئولان محیط زیست هرات اظهار امیدواری کردند که افزایش بارش برف و باران های موسمی سبب شده که محیط آن ولایت دوباره جامه سبز برتن کند.

باشندگان نیمروز ازسرازیر شدن آب رودخانه هیرمند خوشحالی کردند

باشنده های نیمروز ازسرازیر شدن آب رودخانه هیرمند هلمند به تالاب هامون ابراز خوشحالی کردند.  به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، محمد جعفر اثر رییس محیط زیست نیمروز گفت که هفته گذشته آب هیرمند به تالاب هامون هیرمند در نیمروز سرازیر شد.  رییس محیط زیست نیمروز گفت که سرازیرشدن آب هیرمند باشندگان آن ولایت را امیدوار کرده است که برای کشت و زراعت آمادگی بگیرند به گفته وی دهقانان آن ولایت در حال پاک کاری نهرهای زمین های شان هستند.

او گفت که دلیل سرازیرشدن آب دریای هیرمند به هامون افزایش بارندگی ها درمناطق مرکزی افغانستان است که از کوه بابا سرچشمه می گیرد و به دریای هیرمند سرازیر می شود.

روش های جدید آموزش گرد آوری زعفران برای دهقانان در سمنگان

ریاست زراعت ، مالداری و آبیاری سمنگان درسال روان برای یکصد و بیست دهقان آن ولایت روش های کشت و جمع آوری زعفران را آموزش داده است.

محمد رحمن ارغندیوال رییس زراعت ، مالداری و آبیاری سمنگان درمصاحبه یی با خبرنگار آژانس باختر گفت که آن ریاست برای هفتادو پنج تن از دهقانان مرد و چهل و پنج دهقان زن کارگاه آموزشی را درسال روان از کشت تا برداشت فرآورده های زعفران دایر کرده است و نه هزار و دوصد و پنجاه کیلوگرام پیاز زعفران و بسته های زراعتی را در سی و هفت قطعه زمین برای سی و هفت دهقان کشت و توزیع کرده است. او اضافه کرد درسال روان موسسه آغاخان درهمکاری با ریاست زراعت آبیاری ومالداری هفت قطعه نمایشی جدید زعفران را درمرکز وولسوالی حضرت سلطان ایجادو برای یکصد تن از دهقانان زن کارگاه آموزشی را نیز برگزار کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید