روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

رهایی یک مرد ازچنگ آدم ربایان درفاریاب

پولیس فاریاب یک مرد را ازچنگ آدم ربایان نجات داد .

عصمت الله سادات قوماندان امنیه فاریاب به آژانس باختر گفت که پولیس مردی را که برای رهایی وی باید یکصد وپنجاه هزار دالر امریکایی پرداخت می شد ، از چنگ آدم ربایان نجات داد.

منبع افزود : که این مرد درنتیجه تلاش نهادهای امنیتی و کشفی از مربوطات ولسوالی پشتونکوت آن ولایت از داخل یک چاه آزاد شد و به خانواده اش باز گردانده شد.

براساس یک خبردیگر پولیس فاریاب از یک منزل مسکونی با تعداد جنگ افزار به دست آورد ودرپیوند به آن یک تن را باز داشت کرد.

تأکید براعمار ذخیره گاه های آبی درسرپل

کارسروی ساخت پانزده ذخیره گاه آب درولایت سرپل آغاز شد. مسئول ریاست حوزه دریایی ولایت سرپل به آژانس باختر گفت که با تطبیق یک پروژه به هزینه سه میلیون دالر از سوی وزارت انرژی و آب ،باشندگان سی و چهار قریه در آن ولایت به آب آشامیدنی دسترسی خواهند یافت.

سید روح الله شهاب رئیس حوزه دریایی سرپل افزودکه این پروژه درمرکز آن ولایت آغاز شده است و درسال روان سی و چهار ذخیره آب در سطح آن ولایت اعمار می شود.

حکمت الله حیدری یکتن از فعالان مدنی سرپل با ابراز خوشبینی می‎گوید که اعمار ذخیرگاه های آب در رفع مشکلات مردم از ناحیه کمبود آب آشامیدنی ، وزراعتی خیلی ارزنده می باشد .

وی برعملی شدن هرچه زودتر این پروژها تأکید ورزید.

تطبیق یک پروژه برق رسانی درجوزجان

یک پروژه برق رسانی درجوزجان عملی می شود.

مسئولان محلی جوزجان می گویند که قرار است این پروژه به ارزش ده میلیون دالر امریکایی از کمک های ایالات متحده امریکا تطبیق شود.

لطف الله عزیزی والی جوزجان به آژانس باختر گفت که با تطبیق این پروژه چند ولایت شمال کشور نیز تحت پوشش انرژی برق قرار خواهد گرفت.

وی افزودکه کاراین پروژۀ سال گذشته آغاز شده بود و درحال حاضر مراحل نصب و مونتاژ تجهیزات برقی آن تکمیل شده است و به‎زودی بهره بردای خواهد شد.

گفته می شود که همزمان با تطبیق این پروژه دو سپ ستیشن برق که منبع سوخت آن از گاز شبرغان تأمین خواهد شد نیز عملی می شود و می تواند مشکلات کمبود انرژی برق درولایات جوزجان ، سرپل و فاریاب را مرفوع کند.

شرکت ساختمانی یی که جنگ افزار می فروخت

منسوبان پولیس مبارزه با تروریزم قوماندانی امنیه ولایت بلخ، یک شرکت ساختمانی را که به گونه مخفیانه تسلیحات جنگی را به فروش می‎رساند، شناسایی کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور داخله به آژانس باختر خبر داد که این شرکت مورد بررسی و تجسس قرار گرفت و مقداری جنگ افزار سبک و سنگین در این شرکت که قرار بود به فروش برسد، کشف و ضبط شد.

این شرکت در ساحه ” گذر قوای کار” مربوط ناحیه دوم شهر مزارشریف موقعیت دارد که در آن جنگ افزارهای سبک و سنگین به شمول “ماشیندارپیکا، چندین میل تفنگچه کمری، مرمی‌های راکت انداز، صدها فیر مرمی کلاشینکوف و دیگر تسلیحات جنگی با مهمات آن نگهداری می شد. در پیوند به این قضیه، ۴ تن بازداشت شده اند.

در یک خبر دیگر گفته شده است که در نتیجه عملیات موظفان قطعات خاص پولیس که در شهر جلال آباد راه اندازی شد ۳ میل سلاح کلاشینکوف و یک میل تفنچگه کمری از نزد افراد مسلح غیر مسئول از نقاط مختلف این شهر جمع‌آوری شد.

انجمن آبیاری ولسوالی ده‌صلاح بغلان ایجاد شد

آمریت آبیاری ریاست زراعت آبیاری و مالداری ولایت بغلان در ولسوالی ده‌صلاح ولایت بغلان انجمن ایجاد کرد.

آژانس باختر به نقل از خبرنامه وزارت زراعت ، مالداری و آبیاری گزارش داد که این انجمن متشکل از (رئیس، معاون، خزانه‌دار و منشی) می‌باشد که در قریه دیزک ولسوالی ده‌صلاح اندراب ایجاد شده است.

این انجمن به هدف حفظ و مراقبت کانال‌هاو شبکه های آبیاری ایجاد شده است.ریاست زراعت بغلان تا کنون چندین انجمن‌ آبیاری را در ولسوالی‌های مختلف ولایت بغلان ایجاد کرده است.

ده کیلو متر سرک درغور قیرریزی می شود

کارساخت و اسفالت ده کیلومتر سرک درولایت غور آغاز شد.

درمراسم افتتاح این سرک که والی غور نیز حضور داشت انجنیرعبدالمجید صمیم رئیس فواید عامه غور به آژانس باختر گفت این سرک به درازای ده کیلومتر و پهنای یازده متر که درمسیر آن پل و پلچک نیز قرار دارد ازبودجه دولت به هزینه بیش از یک میلیارد و سه‎صد ملیون افغانی توسط شرکت های ساختمانی نوید نوری سالم بگرام و شرکت ساختمانی تابش درمدت بیست وچهار ماه ساخته می شود.

گفته می شود که این پروژه فرصت های کاری را برای شمار زیادی از باشندگان ولایت غور را فراهم می کند.

به هفتاد خانواده نیازمند درکندز کمک نقدی توزیع شد

هفتاد خانواده نیازمند دیروز درکندز مساعدت نقدی و وسایل آشپزخانه دریافت کردند. سخنگوی والی کندز به خبرنگار آژانس باختر گفت که برای سی خانواده از ولسوالی امام صاحب و چهل خانواده از مرکز کندز بعداز سروی به هرخانواده هفده هزار افغانی پول نقد و بیست و سه قلم وسایل آشپزخانه توزیع شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید