روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

یک مرکز تعلیمی طالبان مسلح در کندز از بین برده شد

کوماندوها در ولایت کندز یک مرکز تعلیمی و تعداد زیادی از جنگ افزار طالبان مسلح را از بین بردند.

عبدالغفار نورستانی مسئول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص به آژانس باختر گفت که این مرکز تعلیمی طالبان مسلح در عملیات منسوبان این قول اردو در قریه عین الجر ولسوالى چهاردره آن ولایت از بین برده شد.

نورستانی افزود که در این عملیات یک طالب مسلح کشته شد، پنجصد حلقه ماین، دوصد جوره دریشى نظامى، سی کلاه آهنى، دوازده ثوب پرتله، یک میل زیکویک، یک میل اس.پى. جى ۹، یک‌پایه دهشکه، یک‌ضرب توپ ۸۲ملى مترى، دو میل نارنجک‌انداز، بیست‌وسه میل کلاشینکوف، یک هزار فیر مرمى ام۲۴۹، سه فیر مرمى ۸۲ و یک موتر نوع هایلکس طالبان مسلح از بین برده شد و تعداد زیاد اسناد و مدارک دشمن نیز کشف  به‌دست‌آمد.

سه مرد  در پروان به ظن قاچاق مواد مخدر  بازداشت شدند

سه مرد  به اتهام  قا چاق مواد مخدر در پروان  بازداشت شدند .

دفتر مطبوعاتی قو ماندانی امنیه پروان  به آژانس با ختر گفت که  در یک عملیات مشترک اردو،پولیس و امنیت ملی  که در ولسوالی نودهی  ولسوالی بگرام  راه اندازی شد  یک مرد و دو پسرش  با هفت میل تفنگچه ،یک میل یازده تکه ،یک میل تفنگ شکاری ،مقداری ادویه  زرقی و تابلیت کا  و دو هزار پول افغانی جعلی   بازداشت شدند .

منبع گفت که تحقیقات  پولیس  از این افراد  آغاز شده است .

ممنوعیت بر گشت و گذار موتر سایکل با دو سرنشین  در فراه

مسئولان نظامی فراه می گویند  که به  گشت و گذار موتر سایکل ها با دو سرنشین  در شهر فراه  ممنوعیت وضع کرده اند .

محب الله محب سخنگوی پولیس فراه  به آژانس باختر گفت که  این تصمیم در یک نشست  شورای نظامی  آن ولایت  به خاطر  بهبود امنیت  اتخاذ  شده است.

یک مسئول ارشد نظامی در غرب کشور  که در این شورا حضور داشت گفت که  از آغاز هفته پیشرو  هیچ کس حق ندارد  با موتر سایکل  در شهر فراه تردد کند.

وی گفت که شهروندان می توانند  تنها افراد کهن سال  و یا زنان را انتقال بدهند.

گفنه می شود که بیشتر ترور ها  درآن ولایت  توسط افراد موتر سایکل سوار  انجام شده است  و هفته پیش رییس یکی از اداره های محلی آن ولایت  مورد حمله افراد موتر سایکل  سوار  قرار گرفت و زخم برداشت.

دست یابی صدها روستا نشین به آب آشامیدنی ننگرهار

صدها روستا نشین در یکی از دور ترین ولایت ننگرهار به آب آشامیدنی دست رسی پیدا کردند

این روستا نشینان بعد ازاین از آب جوی و چشمه نه بلکه ازآب شبکه یی استفاده خواهند کرد که تازه برای شان ساخته شد.

ساخت این شبکه بیش ازدوملیون وهشت صد هزار افغانی هزینه برداشت که ازسوی اداره یونیسف پرداخت شد.

مجیب الرحمان ضیا رییس احیا وانکشاف دهات ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که با ساخت این شبکه آبرسانی دست کم سه صد خانواده روستا نشین به آب آشامیدنی مناسب دست یافتند.

روستا نشینان ازساخت این شبکه آبرسانی ابراز خورسندی کردند و گفتند که به خاطر استفاده ازآب های جوی و چشمه همواره به  بیماری دچار می شدند.

دختران دانش آموزدرهرات:

طالبان دست ازویرانگری بردارند

دختران دانش آموز مکاتب ولایت هرات، صلح می خواهند و ازطالبان تقاضا دارند تا دست ازخشونت وبرادرکشی بردارند.

همزمان با بازدید عبدالقیوم رحیمی والی هرات از جریان تدریس شماری مکتب های دخترانه ، دختران دانش آموز صلح را نیاز جدی کشور وآرزوی دیرینه خود قلمداد کردند وآرزو بردند تا به برکت ماه مبارک رمضان صلح وامنیت درکشور حاکم شود.

آنان با استقبال ازحضور والی هرات درمکتب شان، کمبود کتاب و نبود امکانات لابراتواری را ازعمده ترین نیاز های خود عنوان کردند.

درین میان والی هرات به خواست ها وآرزوهای کودکانه دانش آموزان گوش فرا داد و آنانرا تشویق کرد تا با جدیت درس بخوانند و آینده خود وجامعه را بسمت شگوفایی سوق دهند.

رحیمی از دختران دانش آموز خواست تا طرح های مشخص خود را در عرصه حکومتداری وبهبود وضعیت معارف و امورشهری به رهبری ولایت ارائه کنند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید