روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

نزدیک به هشت هزار کیلوگرام مواد انفجاری در لوگر کشف شد

نزدیک به هشت هزار کیلوگرام مواد انفجاری در ولایت لوگر روز شنبه کشف شد. شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امنیه لوگر به آژانس باختر گفت که منسوبان آن قومندانی در عملیاتی نزدیک به هشت هزار کیلوگرام مواد انفجاری و یک تعداد جنگ افزار را از یک مخفیگاه دشمن از قریه ارغک ولسوالی ازره لوگر کشف و ضبط کردند.

احمدزی افزود که پولیس در پیوند به نگهداری این مواد انفجاری و تجهیزات، مردی را نیز بازداشت کرده است.

افزایش حاصلات عناب درفراه

مسوولان زراعت فراه گفتند که حاصلات عناب در آن ولایت افزایش یافته است. عبدالمنان متین رییس زراعت فراه به آژانس باختر گفت که حاصلات عناب درآن ولایت به سه صد هزار کیلو گرام رسیده است که نسبت به سال گذشته پانزده درصد افزایش را نشان می دهد.

وی گفت که عناب فراه به کشورهای خارجی صادر می شود و نسبت به میوه های دیگر با بهای بلند به فروش می رسد.

وی علت افزایش درحاصلات این میوه را افزایش نهال های عناب درفراه خواند.

هفت زندانی در واشیر هلمند از زندان طالبان آزاد شد

منسوبان کماندوی اردوی ملی ، شب شنبه دریک عملیات ویژه بالای زندان طالبان مسلح در واشیر ولایت هلمند هفت زندانی را آزاد کردند.

آژانس باختر ، به نقل از خبرنامه دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع گزارش داد که منسوبان تولی چهارم کندک هفتم کماندوی اردوی ملی دریک عملیات ویژه تصفیوی بالای زندان طالبان مسلح درمربوطات ولسوالی واشیر ولایت هلمند هفت  تن از افراد ملکی که درنزد طالبان زندانی بودند ، آزاد کردند .درخبرنامه آمده است که این عملیات که به حمایت نیروی هوایی همراه بود، زندان طالبان و یک عراده موتر دشمن تخریب و یک زندان بان نیز کشته شد.

اعلام حمایت باشندگان پنجشیر از نظامیان کشور

مسوولان محلی و فعالان مدنی ولایت پنجشیر دیروز حمایت شان را از نیرو های امنیتی اعلام کردند .

محمد منصور عنابی معاون سخنگوی والی پنجشیر به آژانس باختر گفت که این مسوولان در نشستی  ،مبارزه نیرو های مسلح کشور را در امر دفاع از مردم و مرز های کشور مشروع خواندند و گفته های اخیر نماینده طالبان  مبنی بر منحل کردن نهاد های امنیتی ودفاعی را نکوهش کردند و خاطر نشان کردند که همیشه از جان فشانی ها و رشادت های نیرو های امنیتی و دفاعی کشور حمایت خواهند کرد .

زنان در بامیان از نیروهای دفاعی و امنیتی اعلام حمایت کردند

زنان ولایت بامیان حمایت شان را دیروز از نیروهای دفاعی و امنیتی اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در نشستی که به همین منظور از سوی انجمن اجتماعی زنان همنوا و زنان فعال مدنی بامیان در آن ولایت برگزار شد، شرکت کنندگان حمایت شان را از نیروهای دفاعی و امنیتی اعلام کردند. خدیجه صفری مسوول انجمن اجتماعی زنان همنوای بامیان گفت : ما همواره از جان فشانی ها و رشادت های نیروهای دفاعی و امنیتی حمایت قاطع می کنیم و طرح انحلال اردوی ملی را نقشه دشمنان مردم افغانستان می دانیم و آن را رد می کنیم.

وی افزود : ما طرفدار پایان جنگ و تامین صلح با حفظ ارزشهای خلق شده در کشور با در نظرداشت دیدگاه های تمام اقشار جامعه در پیوند با صلح هستیم.

وی علاوه کرد که ما از ارزش های نظام کنونی حمایت قاطع می کنیم و راه حل کشور را در برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و عادلانه بر اساس تقویم انتخاباتی می دانیم و حکومت موقت به هیچ گونه، قابل قبول زنان نمی باشد، چون ما تجربه تلخ از دوران حکومت طالبان داریم.

توزیع مواد خوراکی برای افراد نادار سمنگان

دوصدو سی وپنج خانواده بی بضاعت در ولسوالی حضرت سلطان سمنگان دیروز مواد غذایی دریافت کردند.

محمد ظاهر امیری رئیس جمعیت هلال احمر افغانی سمنگان به آژانس باختر گفت که سی ودو اعشاریه پنج تن مواد غذایی از سوی آن جمعیت برای دوصدو سی و پنج خانواده بی بضاعت روستا های ولسوالی حضرت سلطان توزیع شد .

کار احداث یک جاده درپامیر آغازشد

کارساختمان بیست کیلو متر سرک درناحیه پامیر بدخشان روز شنبه آغازشد.  انجنیر نادر شاه شحنه ، مسوول برنامه راه سازی روستایی وزارت احیا وانکشاف دهات بدخشان به خبرنگار آژانس باختر گفت که این جاده به هزینه هفتاد میلیون افغانی از بودجه انکشافی این اداره در مدت شش ماه ساخته می شود.

این جاده از سرحد بروغیل تا منطقه بزای گنبد پامیر خورد بدخشان امتداد می یابد و پامیر را با مرکز ولسوالی واخان وصل می کند.

وی گفت :این اولین جاده یی است که درآن ناحیه احداث می شود .

کشته شدن نه طالب مسلح درلغمان

نه  طالب مسلح درجریان درگیری ها درولایت لغمان کشته شدند.

این طالبان درجریان نبرد های پراکنده درگوشه وکنار این ولایت شرقی آماج قرارگرفتند.

یک قومندان ارشد پولیس درشرق کشور به آژانس باخترگفت که دراین نبرد ها نه هراس افگن وابسته به گروه طالبان درجریان یک شبانه روز اخیر در لغمان کشته شدند.

گفته می شود که دراین درگیری به سربازان وروستا نشینان آسیب نرسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید