روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

از روز جهانی زمین در بلخ گرامی داشت شد

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت از سوی ادارۀ حفاظت محیط زیست بلخ در شهر مزار شریف برگزار شد، شجاع الدین شجاع معاون والی بلخ گفت که حفاظت از محیط زیست وظیفه هر شهروند می باشد و در هر منطقه یی که زندگی می کند، باید مواظب آن باشد و مسوولیت خود را انجام بدهد. در این محفل سایر سخنرانان نیز در بارۀ ارزش حفاظت از محیط زیست زمین و مسوولیت‌های مردم در قبال پاکیز‌گی محیط زیست صحبت کردند.

گفتنی است که تخریب علفچرها، نبود سیستم کانالیزاسیون شهری،  نبود توقفگاه ها و افزایش روز افزون نفوس از عوامل آسیب رسان به زمین و محیط زیست می باشد.

ده زندانی در غزنی از بند طالبان آزاد شد

در یک عملیات کوماندوها در ولایت غزنی ده تن  از بند طالبان مسلح در آن ولایت آزاد شدند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی به آژانس باختر گفت که کوماندوهای کشور این زندانیان را در یک عملیاتی که بالاى یک زندان طالبان مسلح در مربوطات ولسوالی قره باغ آن ولایت صورت گرفت، آزاد کردند.

نوری افزود که در این عملیات نه طالب مسلح کشته شدند و پنج طالب مسلح دیگر بازداشت شد .

تهدیدات امنیتی در بُرکه بغلان رفع شد

دگروال عباس توکلی قومندان لوای هشتم قول اردوی۲۰۹شاهین به آژانس باختر گفت که در یک عملیات نظامیان که در دره شرشر ولسوالی بُرکه بغلان راه اندازده شد، علاوه بر وارد شدن تلفات به طالبان مسلح ده قریه از وجود دشمن پاک سازی شد.

وی افزود که در این عملیات سه طالب مسلح کشته شدو پنج طالب مسلح دیگر زخی و یک طالب مسلح بازداشت شد و، چندین میل جنگ افزار و سه عراده موتر سایکل دشمن به دست آمده است.

ولسوالی برکه یکی از ولسوالی های دور افتاده و نا امن ولایت بغلان می باشد که پیش از این زیر تهدید بلند امنیتی قرار داشت.

تخریب دو ذخیره گاه مهمات طالبان مسلح در ارزگان

دو ذخیرگاه مهمات طالبان مسلح در ولایت ارزگان از بین برده شد.

عبدالقیوم نورستانی مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص به آژانس باختر گفت که در عملیات مشترک نظامیان در مربوطات یکه لینگه شهر ترینکوت مرکز آنولایت دو ذخیره گاه مهمات ، شش موضع مستحکم و یک عراده موتر نوع کرولای طالبان از بین برده شده است.

نورستانی افزود که دراین عملیات یازده حلقه ماین کارگذاری شده دشمن از ساحات زیر عملیات کشف و خنثى شد.

گشایش لیسه افغان ترک ازسوی بنیاد معارف ترکیه درهرات

لیسه افغان ترک مربوط بنیاد معارف ترکیه درشهرهرات گشایش یافت.

این ساختمان ازسوی بنیاد معارف ترکیه بازسازی وتجهیزات مورد نیاز آن نیزتدارک شده است و ازسوی  دکتور محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، عبدالقیوم رحیمی والی ولایت هرات ، معین وزارت معارف ترکیه ‌و جمعی از مقامات افتتاح شد.

محمد میرویس بلخی سرپرست معارف می گوید که براساس یاداشت تفاهمی که بین ترکیه و افغانستان به امضا رسیده است، دولت ترکیه به وزارت معارف افغانستان تعهد کرده است تا مکاتب افغان ترک را با بهترین امکانات و خدمات مجهز کند.

او ابرازداشت که دولت ترکیه همچنان تعهد کرده است که مکاتب افغان ترک در سطح افغانستان مجهز و مدرن شود و از تخفیف فیس شاگردان و رایگان بودن بیست درصد شاگردان در مکاتب دخترانه و پسرانه یاد آوری کرد.

وزیر معارف  ازافزایش مکاتب افغان ترک از دوازده باب به بیست و هشت باب مکتب در سطح افغانستان خبرداد.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات نیز ازهمکاری دولت ترکیه به خاطر انکشاف معارف کشور قدردانی کرد وخواهان توجه به رفع نیازمندی های مکاتب ولایت هرات ازسوی وزارت معارف کشور شد.

رها دنیمیج معین وزارت معارف ترکیه از باز سازی و نو سازی و تجیهز مکاتب افغان ترک خبر داد و گفت که ما تلاش می کنیم مکاتب افغان ترک را با معیارهای جهانی مجهز کنیم و در خدمت شاگردان افغانستان قرار دهیم.

کمک به بیش ازدوصد خانواده سیلاب زده درقندهار

بیش از دوصد خانواده سیلاب زده درولایت قندهار به کمک های بشری دست یافتند.

این خانواده ها در بخش هایی ازولسوالی دند، تمام هست و بود شان را در سیلاب های اخیر از دست دادند.

دفتر رسانه های ولایت قندهار با پخش خبرنامه یی می گوید که دراین دور برای دوصد وهفت خانواده مواد غذایی کمک
شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید