روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

کارپروژه های تحکیماتی سواحل دریا سرپل آغازشد

این پروژه ها درمرکز آن ولایت ازسوی وزارت انرژی و آب کشور آغازشد.

به گزارش خبرنگارمحلی آژانس باختر ، این پروژه ها درقریه های بهسود ، هورار ، فراغو ،توغنی ، از بکیه مرکز آن ولایت تطبیق می شود که با تکمیل کار آن پنجصد منزل مسکونی و حدود ده بند آب گردان وکانال آب و هزاران جریب زمین زراعتی ازتخریب سیلاب ها موسمی مصوون می شود.

 سید روح الله شهاب رئیس حوزه دریایی ولایت سرپل گفت که این پروژه به هزینه بیش از شانزده میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت انرژی و آب ساخته می شودو برای دوصد تن از باشندگان محل به مدت یک ماه زمینه کار فراهم می شود.

پنج مرد به ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

مسئولان محلی گفتندکه پنج مرد به ظن سرقت درولایت پروان دیشب بازداشت شدند.

 وحیده شهکار سخنگوی والی پروان به آژانس باختر گفت که درنتیجه یک عملیات پولیس که دیشب درساحه چوب بخش رباط ولسوالی بگرام صورت گرفت پنج سارق مسلح که درقضایای سرقت های مسلحانه راهزنی و قتل درآن ولایت دست داشتند بازداشت شدند.

 وی گفت این افرادمظنون زمانی بازداشت شدند که برای برنامه ریزی سرقت های بزرگ دریک خانه گرد آمده بودند.

 وی گفت تحقیقات پولیس ازاین افراد آغازشده است.

مساعدت نقدی و مواد غذایی به خانواده های متضرر درغزنی

بیست و چهار خانواده متضرر حوادث طبیعی درغزنی مساعدت نقدی و مواد غذائی دریافت کردند.

 عارف نوری سخنگوی والی غزنی به خبرنگار آژانس باختر گفت که ریاست آمادگی مبارزه علیه حوادث طبیعی غزنی به بیست و چهار خانواده متضرر بارندگی های شدید درغزنی مساعدت نقدی و مواد غذایی کرد.

جوانان ساحات تاریخی و فرهنگی بامیان راپاک می کنند

پاک کاری ساحات میراث های فرهنگی بامیان ازطرف ده ها تن از جوانان موسسه کارو توسعه برای افغانستان آغاز شد.

 سید احمد حسین احمد پور امر ریاست اطلاعات وفرهنگ بامیان به خبرنگار آژانس باختر گفت که هدف این حشر پاک نگهداشتن ساحات میراث های فرهنگی و توریستی میباشد.

 منبع علاوه کرد که این حشر یک پیام همگانی برای شهروندان بامیان است که حفاظت و پاکی ساحات میراث های فرهنگی نه تنها مسئولیت ریاست اطلاعات وفرهنگ بامیان است، بل مسئولیت مردم و همه نهاد های ذیربط میباشد.

آزمون کانکور در بغلان آغاز شد

روند آزمون کانکور بیش از شش هزار و پنجصد فارغ صنف دوازهم در ولایت بغلان آغاز شد.

 به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، سیدجان ساطع رئیس پوهنتون بغلان گفت که بیش از شش هزار و پنجصد دختر و پسر فارغ لیسه های مرکز و ولسوالی های آن ولایت به مدت سه روز آزمون کانکور را سپری می کنند.

احمد فرید بسیم والی بغلان در جریان آغاز این روند، پیرامون اهمیت علم و دانش در جامعه صحبت کرد و روی شفافیت وعدم مداخله در روند آزمون کانکور در آن ولایت تاکید کرد.

عبدالواحد مسلم رئیس هیئت اعزامی وزارت تحصیلات عالی گفت که امسال بیش از هفتاد و پنج هزار داوطلب در تحصیلات عالی، بیش از چهل هزار داوطلب در موسسات نیمه عالی و بیش از پنج هزار داوطلب دیگر در پوهنتون های شبانه کشور جذب خواهند شد.

انتخابات لویه جرگه مشورتی صلح در لوگر برگزار شد

انتخابات گزینش افراد برای لویه جرگه مشورتی صلح دیروز در ولایت لوگر برگزار شد.

حسیب الله ستانکزی رئیس شورای ولایتی لوگر به آژانس باختر گفت که در این انتخابات بیست و چهار نماینده به شمول هفت زن برای شرکت در جرگه مشورتی صلح انتخاب شدند.

اکثر باشندگان لوگر به این باور هستند که برگزاری جرگه مشورتی تا جای می تواند در تامین صلح ، موثر واقع شود، اما اگر از طرف های درگیر جنگ (طالبان) در این جرگه دعوت شود، بیشتر موثر واقع خواهد شد.

گفته می شود این نمایندگان روی حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان و تعریف و چگونگی دستیابی به صلح در جرگه مشورتی جهت گیری خواهند کرد.

آب هزاران جریب زمین زراعتی در کندز ، فاریاب ، بلخ وجوزجان فراهم می شود

هیئت اعزامی وزارت آبیاری و مالداری با مسئولان و بزرگان ولایت جوزجان به منظور سروی مقدماتی و آگاهی مردم از ارزش های  کانال بزرگ قوش تپه دیدار کرد.

 محمد افضل مسعود مسئول این پروژه به آژانس باختر گفت که کانال قوش تپه از بزرگترین کانال های آبرسانی درکشور و منطقه خواهد بود که به هزینه پانزده میلیون دالر امریکایی از ولایت کندز به درازای دوصد وهشت کیلو متر و پهنای یکصد متر  و عمق پنج متر تا ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب ساخته خواهد شد.

مسعود اضافه کرد که کار این کانال جهت رفع نیاز مندی های ولایت های  یادشده  تا ده سال آینده تکمیل خواهد شد.

 وی افزود که این پروژه  ملکیت وزارت زراعت و آبیاری می باشد وتمویل کننده آن یو اس آی دی است که با بهره برداری از آن هفتصد هکتار زمین زراعتی در ولایت های کندز ، فاریاب ، بلخ و جوزجان تحت آبیاری قرار می گیرد.  لطف الله عزیزی والی جوزجان در این دیدار از حکومت وحدت ملی به نسبت این اقدام حیاتی در زندگی دهقانان قدردانی کرد و گفت که مشکل آب زراعتی یکی از چالش های مهم دهقانان در آن ولایت به حساب می رود  که با بهره برداری این پروژه زمین های بکر و بایر آن ولایت برای زراعت آماده خواهد شد و این آرزوی دیرینه مردم بود که توسط حکومت وحدت ملی تحقق می یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید