روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

جشن دهقان در کابل برگزار شد

جشن دهقان با حضور گرم مردم در بادام باغ کابل ادامه دارد ، این جشن روزجمعه با حضور مقامات دولتی ، دهقانان ، باغداران و هزاران شهروند در بادام باغ آغاز شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، این جشن همه ساله در بادام باغ شهر کابل و تمام ولایات کشور طی مراسم جداگانه تجلیل می گردد.اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت ، آبیاری ومالداری به خبرنگار آژانس باختر می گوید ، در جشن دهقان امسال صد ها کشاورز و باغدار از ولایت‌های مختلف کشور شرکت کرده اند که تعدادی از این کشاورزان فرآورده‌ های کشاورزی شان را در ۲۳۱ غرفه به نمایش گذاشته اند .

وی افزود ، محصولات زراعتی ، صنایع دستی زنان ، فرآورده‌های فارمی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است که ۳۱ غرفه آن مربوط به صنایع دستی زنان می باشد .

وی می گوید ، تعداد بازدید کنند گان به هزاران نفر میرسد ، این نمایشگاه برای ۵ روز ادامه دارد .

ده شبکه آب آشامیدنی درولایت فاریاب ساخته می شود

به هزینه بیش از۱۵ میلیون افغانی ده شبکه آب آشامیدنی از سوی برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات ، درولایت فاریاب ساخته می شود.به اساس معلومات اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به  آژانس باختر، این شبکه های آب آشامیدنی درقریه های مختلف ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب ، به مصرف ۱۵ میلیون و ۶۲۹ هزار افغانی ازسوی برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات ساخته می شود.

با تکمیل کار این پروژه ، برای ۲۶۳۰ خانواده در مربوطات ولسوالی بلچراغ آب آشامیدنی فراهم می شود.

یک دیوار محافظتی و دو حقابه در ولایت کندزساخته می شود

به هزینۀ بیش از یک میلیون افغانی یک دیوار محافظتی و دو حقابه ازطرف برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات ، درولایت کندز ساخته می شود.

به اساس معلومات اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر، کار این پروژه ها در ولسوالی علی آباد ولایت کندز آغازشده است.با تکمیل کار این پروژه ها  حدود یک صد جریب زمین زراعتی مردم محل از خطر سیلاب حفاظت می شود.

یک کانال آب زراعتی و ۵ حقابه در هلمند ساخته می شود

برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به هزینه بیش از ۳ میلیون افغانی کار ۷  پروژه عام المنفعه را اخیرآ درولایت هلمند آغازکرده است.

به اساس معلومات اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر، این پروژه های عام المنفعه شامل یک کانال آب زراعتی ، ۵ حقابه  و یک دیوار محافظتی می باشد.کار این پروژه ها به هزینۀ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار افغانی درقریه های مختلف ولسوالی ناوی ولایت هلمند آغاز شده است.

با تکمیل کار این پروژه ها ۳۰۰ جریب زمین زراعتی اهالی ولسوالی ناوه آبیاری و ۴۶۰ خانواده ازسهولت های این پروژه ها مستفید می شوند.

جلوگیری از وقوع چندین انفجار درهرات

پولیس هرات از وقوع چندین انفجار در آن ولایت جلوگیری کرد.ماموران امنیتی بامداد دیروز شش ماین را از جاده هایی درولسوالی ادرسکن کشف وخنثی کردند.یک منبع امنیتی هرات به آژانس باخترگفت که این ماین ها به همکاری باشند گان محل کشف وازسوی نیروهای امنیتی خنثی شد.

پنجاه و هشت طالب مسلح در کندز کشته شد

در یک عملیات نظامیان پنجاه و هشت طالب مسلح در ولایت کندز کشته شد.جگرن محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به آژانس باختر گفت که در عملیات مشترک نظامیان که با حمایت قوای ایتلاف در مربوطات شهر کندز و ولسوالی گل تیپه آن ولایت راه اندازی شد، پنجاه و هشت طالب مسلح کشته شد.در بین کشته شدگان چندین قومندان و سر کرده طالبان مسلح، طالبان پاکستانی و تاجکستانی نیز شامل می باشند.این عملیات به اثر تقاضای مکرر باشندگان محل که از ظلم، ستم و اخاذی هراس افگنان به ستوه آمده بودند، آغاز شده است، تا کنون ده ‌ها قریه از وجود هراس افگنان پاک کاری شده است و عملیات ادامه دارد.سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که در این درگیری ها چهار نظامی به شهادت رسیده و پنج نظامی دیگر زخم برداشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید