روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

مبارزه علیه ویروس کرونا در بغلان تشدید یافته است

به مننظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا تمام هوتل های عروسی، حمام های عمومی، کلپ های ورزشی و ویدیوگیم خانه ها در شهر پلخمری مرکز بغلان و ولسوالی های ۱۴گانه آن ولایت مسدود شد.

احمد جاوید بشارت، سخنگوی قومندانی امنیه بغلان به آژانس باختر گفت که به منظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و وقایه هموطنان در برابر این ویروس، برنامه مشترک به منظور قطع فعالیت محلات متراکم از جمله سالون‌های عروسی، رستورانت ها وغیره را ریاست صحت عامه به همکاری مستقیم قومندانی پولیس، امنیت، شاروالی و ریاست حفظ محیط زیست در شهر پلخمری و ولسوالی های چهارده گانه آن ولایت راه اندازی شد. بشارت افزود که علاوه بر مسدود کردن سالون های عروسی و رستورانت ها بروشور و ماسک نیز غرض بلند بردن سطح آگاهی شهروندان از ویروس کرونا به مردم شهر داده شد.

طبق یک خبر دیگر، ذکریا ناصری رئیس اطلاعات وفرهنگ بغلان حین بازدید از رسانه های صوتی، تصویری و کیبلی و در ملاقات با مسئولان رسانه ها، روی مراعات حفظ الصحه محیطی از جمله استفاده از ماسک و دست کش تاکید کردند.

***

به بیست خانواده مواد خوراکی و غیرخوراکی توزیع شد

بیست خانواده بی بضاعت در ولایت فاریاب مواد خوراکی و غیرخوراکی دریافت کردند. فریدون آژند، سخنگوی وزارت بازسازی و انکشاف دهات به خبرنگار آژانس باختر گفت که مواد متذکره شامل آرد، روغن، شکر، چای و مایع ظرف شوی می باشد. وی اضافه کرد که این مواد از طریق بانک های غله جات برنامه ملی میثاق شهروندی آن وزارت به بیست خانواده مستحق و بی‌بضاعت در روستایی نو آباد شهر میمنه توزیع شده است.

***

با ساخت یک مکتب ابتدایه مشکل دوصد وهشتاد خانوده از بابت نبود مکتب حل شد

کار ساخت تعمیر یک مکتب ابتدایه از طریق برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت بازسازی و انکشاف دهات در قندهار تکمیل و به بهره برداری سپرده شد. سخنگوی وزارت بازی وانکشاف دهات، با تأیید این خبر به آژانس باختر گفت که تعمیر این مکتب در روستایی کلانتر ولسوالی دند قندهار ساخته شده است که در آن شش اطاق درسی، سه تشناب و سایر ملحقات ضروری در نظرگرفته شده است. وی علاوه کرد که با تکمیل کار ساخت این مکتب مشکلات تعلیمی دختران و پسران دوصد و هشتاد خانواده مرفوع می شود.

***

کارزار نهال شانی در مرکز بامیان آغاز شد

شاروالی شهر بامیان و ریاست حفاظت محیط زیست با همکاری سایر ادارات همکار، برنامه نهال شانی را در سطح مرکز آن ولایت راه اندازی کرد. عبدالاحمد حیدری، مدیر سرسبزی شاروالی بامیان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که در این کارزار سه هزار نهال زینتی در امداد دوکنار سرک جدید بازار غلغله الی چوک میدان هوایی، غرس می شود.

 در این برنامه که با حضور مسئولان محلی، رئیسان اداره های دولتی، مؤسسات ملی و بین المللی، نهادهای جامعه مدنی، نمایندگان شورای مشوره دهی و رسانه ها برگزار شد، عتیق الله عتیق معاون مالی و اداری ولایت بامیان گفت که حدود یکصد و پنجاه هزار نهال مثمر و زینتی، در سطح مرکز و در حدود یکصدو هفتاد هزار نهال مثمر و زینتی در ولسوالی های بامیان غرس خواهد شد.

***

وضع محدودیت ها درننگرهار برای جلوگیری ازگسترش ویروس کرونا

برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در ننگرهار درشرق کشور محدودیت هایی وضع شد. مسئولان می گویند محفل های عروسی، شیرینی خوری و مراسم خیرات که به گونه دسته جمعی شکل می گیرند در ننگرهار منع است. از سویی هم به دکان های ظروف کرایی هوشدار داده شده است که پس ازاین برای محفل هیچ کسی ظروف کرایه ندهند. شاه محمود میاخیل والی ننگرهار می گوید که این محدودیت ها برای جلوگیری ازگسترش ویروس کرونا وضع شده است. او از شهروندان ننگرهار خواست که درکنار دوری از اجتماعات، نکات ایمنی صحی را برای جلوگیری از مصاب شدن به ویروس کرونا درنظر بگیرند. این درحالی است که نخستین مورد بیماری کرونا اخیراً در ننگرهار ثبت شد. بیمار مرد بازگشته از عربستان سعودی است.

***

آب آشامیدنی بیش از پنجصد خانواده در بغلان تامین شد

کار ساخت یک پروژه آبرسانی در ولسوالی نهرین بغلان اخیراً تکمیل شد و مورد استفاده قرار گرفت. انجنیر جمال الدین آریا، سرپرست ریاست بازسازی و انکشاف دهات بغلان، حین افتتاح پروژه یادشده به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که پروژه آبرسانی به هزینه بیش از هفت میلیون و پنجصدهزار افغانی از صندوق وجهی ملل متحد در امور کودکان، در قریه جوی کلان ولسوالی نهرین آن ولایت ساخته شده است. این پروژه آبرسانی شامل حفر یک حلقه چاه به عمق ۱۳۰ متر و ‌اعمار ذخیره آبی زمینی به سیستم برقی سولری‌‌است. وی افزود که با تکمیل این پروژه، آب آشامیدنی بیش از پنجصد خانواده در قریه یاد شده تامین شد.

***

مشکل تعلیمی دوصد وسی وچهار دختر وپسر با ساخت یک مکتب حل شد

با تکمیل کار ساخت تعمیر یک مکتب ابتدایه در خوست، مشکلات تعلیمی دوصد وسی وچهار دختر و پسر مرفوع شد.

سخنگوی وزارت بازسازی و انکشاف دهات به خبرنگار آژانس باختر گفت: تعمیر مکتب متذکره در روستایی ارسلاخان ولسوالی گربز خوست ساخته شده که در آن شش اطاق درسی، سه تشناب و سایر ملحقات ضروری در نظرگرفته شده است که با تکمیل آن مشکلات تعلیمی دوصد وسی وچهار دختر و پسر آن قریه مرفوع می شود. 

ممکن است شما دوست داشته باشید