روزنامه ملی انیس

رویداد های مهم ولایتی

محل اخاذی طالبان درغزنی از بین برده شد

محل اخاذی طالبان مسلح از موترهای باربری در شاهراه کابل – قندهار از بین برده شد.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی به آژانس باختر گفت که قوای هوای ، منطقه موشکی ولسوالی قره باغ آن ولایت که محل اخاذی طالبان از موترهای باربری بود و در شاهراه کابل ـ قندهار  قرار داشت مورد حمله قرار داد که در نتیجه چهار طالب مسلح کشته و محل یاد شده منهدم و از بین برده شد.

طالبان از چند ماه به این سو چندین بار در مناطق موشکی، صاحب زاده و جامراد ولسوالی قره باغ محل های مخصوص را در بین خانه ها به منظور اخاذی ازموترهای باربری شاهراه کابل – قندهار ایجاد کرده بودند که تمام آنها توسط قوای هوایی کشور از بین برده شدند.

تهداب گذاری ساختمان یک شفاخانه درننگرهار

کار ساختمان یک شفاخانه درولایت ننگرهار آغاز شد.

کار ساختمان این شفاخانه قراراست بخش های داخله ، جراحی وزایشگاه را درخود داشته باشد و پاره یی از مشکل های روستا نشینان در ولسوالی بهسود را رفع کند.

نجیب الله کامه وال رییس صحت عامه ننگرهار به آژانس باخترگفت که این شفاخانه به هزینه ده ملیون افغانی درجریان یک سال ساخته می شود.

اوگفت با ساخت این شفاخانه ، هزاران خانواده دربهسود و بخش هایی در اطراف آن به مرکز درمانی معیاری دسترسی پیدا خواهند کرد.

ازسوی دیگر شاه محمود میاخیل والی ننگرهار ازروستا نشینان در بهسود خواست تا درکنار تامین امنیت اماکن عمومی ازجمله شفاخانه ها ، از روند ساخت آن نیز نظارت کنند.

تعهد هرات آمبولانس ، برای عرضه خدمات بهتر در سال جدید

مرکز هرات آمبولانس شفاخانه حوزه یی این ولایت، طی یک حرکت نمادین، عزم محکم شان را برای عرضه خدمات‌ صحی اولیه و عاجل‌ و بهتر از گذشته برای سال جدید اعلام داشتند.

ابراهیم محمدی مسوول این مرکز می‌گوید: آنان با این حرکت شان خواستند نشان دهند که آمبولانس‌های این مرکز به صورت ۲۴ ساعته جهت عرضه خدمات صحی اولیه همانند یک شفاخانه کوچک به وقت و سریع و سیار در خدمت شهروندان قرار دارد.

به گفته محمدی، راه ارتباطی رایگان با این مرکز شماره تماس ۱۰۲ بوده که به صورت بیست وچهار ساعت فعال می‌باشد.

هم اکنون در این مرکز، پانزده عراده آمبولانس جهت خدمات‌رسانی صحی اولیه به صورت سیار با تمامی تجهیزات مورد نیاز فعال می باشد و در خدمت شهروندان قرار دارد.

در عین حال، شهروندان هرات نیز از خدمات‌رسانی بسیار سریع آمبولانس‌های این مرکز نهایت خرسنداند و می‌گویند که آنان همواره شاهد ارائه خدمات صحی اولیه به صورت سیار بوده اند، که سبب شده است جان بسیاری‌ها نجات یابد.

تاکید رییس شورای ولایتی هرات بر نظافت و سرسبزی شهر

کامران علیزائی رییس شورای ولایتی هرات در مراسمی که به خاطر جمع آوری ذباله ها و تنظیم نظافت در داخل محبس عمومی برگزار شده بود، شرکت کرد و بر حفظ محیط زیست سالم وعاری از کثافت تاکید کرد.

درین مراسم تعداد ۲۰ پایه ذباله دانی که از طرف مؤسسه صلیب سرخ با لوازم بهداشتی به محابس عمومی مرکز همکاری شده است با ۳۰ نفر افراد به خاطر جمع آوری ذباله ها و پاک کاری صحن محبس عمومی هرات تنظیم شده اند.

کامران علیزائی رئیس شورای ولایتی افزود: نظافت جزء ایمان است، همه شهروندان مکلف اند بخاطر محیط سبز و عاری از کثافات نظافت را جداَ مراعات نمایند.

کمک به صدها خانواده سیلاب زده درقندهار

روند کمک به سیلاب زده ها درولایت قندهار ادامه دارد.

درتازه ترین اقدام ، صدها خانواده سیلاب زده درولایت قندهاربه کمک های بشری دسترسی پیدا کردند.

این خانواده ها در سیلاب های اخیر در گوشه و کنار قندهار خانه های شان را از دست دادند و اکنون به گونه آواره در اماکن عمومی ویا خانه بستگان شان زند گی می کنند.

دفتر رسانه های ولایت قندهار با بخش خبرنامه یی می گوید که دراین دور برای شش صد خانواده ازسوی نهاد های کمک رسان داخلی و خارجی ازجمله بنیاد خیریه شهید جنرال عبدالرازق مواد غذایی و غیرغذایی کمک توزیع شد.

نزدیک به یک هزارو پنج صد خانواده در سیلاب های اخیر در قندهار آسیب دیدند که همه به کمک های بشری نیاز دارند.

آتش سوزی یک مکتب در دایکندی

در یک لیسه پسران در ولسوالی شهر ستان ولایت دایکندی آتش سوزی صورت گر فت.

یک مسوول محلی دایکندی  به خبرنگار آژ انس باختر گفت که در این آتش سوزی  تمام اسناد  موجود در آن لیسه  در آتش سوخت رییس معارف دایکندی گفت علت وقوع این آتش سوزی تاهنوز معلوم نیست.

وی افزود هیئتی از سوی مقام ولایت جهت بررسی این رویداد  توظیف شده است.

بازداشت ۶۱ مظنون در کندز

۶۱ قاچاقچی و فروشندۀ مواد مخدر از سوی پولیس ولایت کندز بازداشت شدند.

به گزارش آژانس باختر، در اعلامیه‌ خبری از قول پاسوال عبدالباقی نورستانی قومندان امنیه کندز آمده است که به اثر تلاش کارمندان مدیریت مبارزه با مواد مخدرقومندانی امنیه کندز در دو ربع سال جاری بیش از شصت و یک قاچاقچی و فرشندۀ هیرویین، چرس، تابلیتk، مشروبات الکولی و مواد کیمیاوی ازمربوطات مرکز و ولسوالی های آن ولایت بازداشت شده اند.

در اعلامیه‌ آمده است که از نزد این افراد سیزده عراده وسایط و جنگ افزار نیز به دست آمده است. 

ممکن است شما دوست داشته باشید