روزنامه ملی انیس

روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران تجلیل شد

از روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران دیروز در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت با اشتراک مقامات داخلی و خارجی گرامیداشت‎به‎عمل آمد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در این نشست سید حسین فاضل سانچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ گروه های تروریستی و جریان های مافیا یی قدرت را دشمن آزادی بیان و مشکل اساسی برای خبرنگاران خواند و افزود که گروه های تروریستی و جریان های مافیایی قدرت کسانی هستند که نمی خواهند قانون شکنی آنان افشا شود آنان می خواهند ٬ جرم و جنایت آنان پنهان بماند .

وی افزود در چوکات حکومت مقاماتی وجود دارند که از خبرنگاران توقع بی جا  دارند و می خواهند خبرنگاران به نفع آنان عمل کند .

سانچارکی گفت در چوکات کمیته مشترک حکومت و رسانه ها یک ساختار به وجود آمده است که لحظه به لحظه رویداد های خبرنگاری را بررسی می کند .

در همین حال صدیق الله توحیدی رئیس امور دادخواهی کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان گفت دوسیه هایی در مورد خشونت علیه خبرنگاران وجود دارد که به لوی څارنوالی، وزارت داخله فرستاده شده که متاسفانه قوه قضاییه به آن رسیدگی نکرده است و کمترین دوسیه ها مورد عمل قرار گرفته است .

توحیدی می افزاید ” تقاضای ما از حکومت این است که در قضایا ی خشونت در برابر خبرنگاران برخورد جدی کند و قضایا به محکمه فرستاده شود تا عبرت باشد برای دیگران .”

خانم پاتریشیا مک فلیپس، رئیس یونسکو در افغانستان نیز در این برنامه صحبت کرد و گفت ۸۸۱ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده است که ۴۴ تن آنان شامل کشته شدگان  در سال ۲۰۱۹ اند که عاملان آنان تا هنوز مجازات نشده اند.

سرمنشی ملل متحد در پیامی به مناسبت این روز می گوید: آزادی بیان و رسانه های آزاد برای تقویت دموکراسی و پیشبرد تلاشهای ما برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار ضروری
 است .

ممکن است شما دوست داشته باشید