روزنامه ملی انیس

رد ۲۵ نفر از نامزدان انتخابات پارلمانی

یک کمیسیون ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان ۲۵ تن از نامزدان انتخابات ولسی جرگه را از فهرست نهایی حذف کرده است.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در پارلمان، فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان، سید جعفر نادری، شاه وزیر تره خیل، شیر ولی احمدزی، گل مراد، مجیب الرحمان څمکنی و بشیر قانت در میان حذف شدگان‌اند.

افراد حذف شده از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی دیروز (شنبه) حق داشتند شکایات‌ شان را به کمیسیون شکایات انتخاباتی بسپارند. بیشتر این افراد که وکلای برحال کنونی اند، دیروز به حذف نام‌های‌شان اعتراض کرده و آن‌ را “دسیسه سیاسی” خواندند.

عبدالعزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت ۲۳۰ فقره شکایت از ۱۳۷ نفری که قصد نامزدی در انتخابات را داشتند، رسیده که پس از بررسی این شکایات و مدارک ارائه شده از سوی شاکیان، ۲۵ نفر فاقد صلاحیت نامزدی دانسته شدند.

آقای آریایی گفت به دلیل نبود سند و دلیل قانع کننده، شکایت در مورد ۶۷ نفر دیگر رد شده است.

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت بیشتر شکایت‌ها را مردم داشته‌اند اما برخی شکایات از نهادهایی مثل بانک‌ها رسیده و برخی دیگر بر می‌گردد به دعواها بر سر تصاحب زمین.

او گفت که برای رد صلاحیت این افراد در مواردی علاوه بر اسناد افراد شاکی، مدارکی از سوی دولت و ارگان‌های بین المللی هم ارائه شده است.

اما شماری از افراد رد صلاحیت شده از جمله فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان، الله گل مجاهد، نماینده مردم کابل در مجلس به این تصمیم کمیسیون اعتراض کردند.

فوزیه کوفی دیروز در یک کنفرانس خبری در کابل اعلام کرد که حذف او از فهرست نامزدان مبنای قانونی ندارد و در مورد او “برخوردی سلیقه‌ای شده است.”

ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ پنجم جوزا امسال آغاز شد و در ۲۲ همان ماه به پایان رسید.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که ۲۳۹۶ نفر به عنوان نامزد در انتخابات پارلمانی ثبت نام کردند که ۳۸۱ نفرشان زنان هستند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان که در چند روز گذشته مشغول بررسی صلاحیت نامزدان بوده، اعلام کرده بود افرادی که مرتکب جرایم جنگی و جنایات باشند و یا افراد مسلح غیرقانونی داشته باشند در این مرحله از فهرست حذف خواهند شد.

انتظار می‌رود فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان به زودی اعلام شود. قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان سال جاری برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید