روزنامه ملی انیس

راهبرد ملی و پلان عمل کار کودکان افتتاح کرد

وزارت کار و امور اجتماعی کشور «راهبرد ملی و پلان عمل کار کودکان» را افتتاح کرد. بر بنیاد این راهبرد، توقع می‌رود تا سال ۲۰۳۰ میلادی، مردم شاهد کار کودکان در بیرون از منزل نباشند.

فیض‌الله ذکی، وزیر کار و امور اجتماعی، روز دوشنبه هشتم دلو، در یک نشست خبری گفت که در ترتیب و تدوین این راهبرد و پلان عمل، با ۵۸ نهاد مشوره شده است..

وی افزود: جلوگیری از کار کودکان نه تنها مکلفیت قانونی است، بل‌که به مثابه یک اجندای جهانی حقوقی برای دولت افغانستان نیز محسوب می‌شود.

بر اساس معلومات وزارت کار، برای اجرایی شدن راهبرد ملی و پلان عمل کار کودکان ۱۲ سال زمان در نظر گرفته شده است. مسوولان انتظار دارند با تطبیق این راهبرد تا سال ۲۰۳۰ میلادی کار کودکان در بیرون از خانه‌ پایان بیابد.

این راهبرد، پس از تصویب در نشست کابینه با صدور فرمانی از سوی  رییس جمهور غنی نافذ می‌شود.

وزیر کار و امور اجتماعی هنگام افتتاح راهبرد و پلان عمل کار کودکان گفت که تطبیق موفقانه این راهبرد، نیازمند کار جمعی وزارت‌خانه‌های مربوط، نهادهای قانون‌گذار، ادارات مجری قانون، شرکای اجتماعی و در نهایت همه شهروندان کشور است.

وزیر کار و امور اجتماعی از سازمان‌های ملی، خصوصی و عامه نیز خواست تا از هر وسیله ممکن برای محو کار کودکان، استفاده کنند. او با تأکید بر این‌که کودکان، آینده کشور است گفت: «زمان آن فرا رسیده که برای یک آینده بهتر، به جای فرستادن کودکان در خردسالی به عرصه کار، روی آموزش آنان سرمایه‌گذاری شود

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی حدود ۱.۹ میلیون کودک کار در افغانستان زنده‌گی می‌کنند، از این میان ۱.۲ میلیون‌ نفر شان مشغول کار شاق هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید